Hydroponika w domu
Domowa uprawa roślin budzi coraz większe zainteresowanie, zarówno jeśli chodzi o rośliny ozdobne, jak i warzywa czy owoce. Zazwyczaj osoby decydujące się na uprawę roślin w domu wybierają tradycyjny sposób, czyli uprawę roślin w glebie. Jednak jest jeszcze jeden sposób, przez coraz więcej osób uważany za łatwiejszy i przydatniejszy. Mowa tutaj o hydroponice. Czym dokładnie jest hydroponika i jak przygotować się do takiego sposobu uprawiania roślin w zaciszu własnego domu?
Hydroponika – co to takiego?
Hydroponikę najprościej można określić jako uprawianie roślin bez gleby. Nazwa pochodzi od greckich słów hydros i ponos oznaczających woda i praca. Po raz pierwszy pojęcie to zostało użyte w 1929 roku przez Wiliama Fredericka Greicke’go, któremu udało się po raz pierwszy wyhodować w taki sposób pomidory pnące.W tym hydroponice jako podłoże do uprawy stosuje się wodę, w której rozpuszczane są odpowiednio dobrane odżywki. Tak uprawiać rośliny można zarówno na skalę przemysłową, jak i w domowych warunkach. Najczęściej stosuje się ją do uprawiania kwiatów, a także warzyw i ziół.
Jakie zalety ma uprawa hydroponiczna roślin?
Jako jedną z największych zalet uprawy hydroponicznej wskazuje się fakt, że nie potrzeba gleby do uprawy warzyw i innych roślin. Dzięki temu można ją wykorzystać w domu, a także w miejscach, gdzie gleba nie jest odpowiednia do uprawy roślin w tradycyjny sposób. Jest to też dobre rozwiązanie przy ograniczonym miejscu, gdyż hydroponika może być stosowana bez konieczności zmianowania roślin, czyli te same gatunki rok po roku można uprawiać w tym samym miejscu. Wskazuje się również, że przy uprawie hydroponicznej rośliny wzrastają szybciej, dzięki czemu można w wielu przypadkach częściej zbierać plony. Nie bez znaczenia jest też to, szczególnie dla osób starszych lub z ograniczoną sprawnością ruchową, że przy uprawie hydroponicznej odchodzi wiele ciężkich prac, jakie konieczne są do prawidłowego wzrostu roślin przy tradycyjnym sposobie uprawy.
Na uprawę hydroponiczną decydują się chętnie osoby, które w domu chcą mieć przez cały rok świeże warzywa czy zioła, gdyż można uprawiać tak wiele roślin również poza sezonem.
Hydroponika w domu – co jest potrzebne do domowej uprawy roślin?
Zanim rozpoczniemy przygodę z hydroponiką musimy się zaopatrzyć w odpowiedni sprzęt, który umożliwi uprawę roślin w domowych warunkach. Do uprawy hydroponicznej potrzebne są naczynia specjalne doniczki, które składają się z dwóch elementów – zewnętrznego i wewnętrznego. Naczynie zewnętrzne powinno być szczelne i wykonane z materiałów, jakie są odporne na działanie różnych substancji, w tym wody oraz kwasów. Najczęściej do produkcji takich doniczek stosuje się szkło, tworzywa sztuczne lub ceramikę. Dodatkowo zaleca się stosowanie wskaźnika poziomu wody. Pojemniki do uprawy hydroponicznej powinny też mieć kształt kulisty lub cylindryczny.
Naczynie wewnętrzne, w którym znajduje się roślina powinno mieć otwory pozwalające na przedostanie się wody do środka oraz na przerastanie korzeni.
Kolejnym krokiem jest wybór podłoża. Zazwyczaj w hydroponice stosuje się specjalne granulaty lub podłoże z keramzytu. Trzeba też pamiętać o zakupie oświetlenia, które może znajdować się w oprawie dołączonej do zestawu. Warto wybrać takie oświetlenie, które będzie miało włącznik czasowy. Przy uprawie tego typu konieczne jest również stosowne nawożenie. Zaleca się stosowanie specjalnych nawozów hydroponicznych lub rozpuszczalnych.
Uprawa hydroponiczna – jakie rośliny wybrać?
Do uprawy hydroponicznej, jak to zostało wspomniane, nadaje się większość roślin. Trzeba jednak tutaj pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem jest zakup rozsady, która jest przystosowana do uprawy w taki sposób. Rośliny takie są sprzedawane już w pojemniku docelowym. Przy odrobinie doświadczenia można samodzielnie przygotować taką rozsadę z nasion dostępnych w sklepach ogrodniczych.
W domowych warunkach do uprawy hydroponicznej najchętniej wybierane są różne rodzaje sałat, a także botwina. Można w ten sposób uprawiać także popularne w domach zioła takie jak bazylia, oregano, mięta czy tymianek.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła