Gdzie sprawdzi się hybrydowa pompa ciepła?
Hybrydowa pompa ciepła z kondensacyjnym kotłem gazowym to wyjątkowo oszczędny i wygodny system grzewczy. Będzie dobrym rozwiązaniem w różnych domach, zarówno modernizowanych, jak i nowych. Sprawdź, kiedy szczególnie warto rozważyć pompę ciepła hybrydową i jakie zalety ma to urządzenie. Dowiesz się też, czym różnią się hybrydowe pompy ciepła monoblok i split.
Czym jest hybrydowa pompa ciepła i jakie ma zalety?
Hybrydowa pompa ciepła to inteligentny, zintegrowany układ grzewczy, który składa się z pompy ciepła powietrze-woda i kondensacyjnego kotła gazowego. Pierwsze urządzenie pozyskuje energię cieplną z otoczenia budynku, a drugie ze spalania gazu. W obu przypadkach energię można wykorzystać nie tylko do ogrzewania domu, lecz także ciepłej wody użytkowej.
Pompa ciepła hybrydowa jest praktycznie bezobsługowa oraz automatycznie decyduje, które źródło ciepła będzie w danej chwili bardziej opłacalne. Zapewnia więc oszczędności bez względu na wahania cen energii elektrycznej i gazu oraz temperatury na zewnątrz. Wydajność pompy spada wraz z temperaturą powietrza, więc w najchłodniejsze dni i noce efektywniejsze może być ogrzewanie gazowe. Hybrydowa pompa ciepła z kondensacyjnym kotłem gazowym może też wykorzystywać oba źródła ciepła jednocześnie, gdy zapotrzebowanie na energię jest większe.
W jakich domach pompa ciepła hybrydowa będzie szczególnie dobrym wyborem?
Hybrydowa pompa ciepła sprawdzi się w wielu inwestycjach, w których jest już przyłącze gazowe lub istnieje możliwość wykonania takiego przyłącza. Jest świetnym rozwiązaniem zwłaszcza do budynków modernizowanych, gdzie nie wymaga praktycznie żadnych przeróbek. Ze względu na sposób i czas budowy, budynki takie przez straty ciepła mają też większe zapotrzebowanie na moc grzewczą niż nowe, energooszczędne domy.
Hybrydowa pompa ciepła z kondensacyjnym kotłem gazowym może być jednak dobrym wyborem również w nowobudowanych domach. Najlepsze efekty zapewni z ogrzewaniem płaszczyznowym (np. podłogówką) lub grzejnikami niskotemperaturowymi. Gdy z kolei połączysz ją z klimakonwektorami, może nie tylko ogrzewać pomieszczenia, ale też je chłodzić. Warto przy tym pamiętać, że na zakup i montaż pompy ciepła, także hybrydowej, możesz otrzymać dofinansowanie z programu Moje Ciepło.
Hybrydowa pompa ciepła z kondensacyjnym kotłem gazowym może również ogrzewać budynki o różnej wielkości. Najlepsi producenci oferują urządzenia o naprawdę zróżnicowanych parametrach. Na przykład w ofercie Immergas dostępne są pompy ciepła hybrydowe o mocy od 4 kW do aż 16 kW.
Rodzaje hybrydowych pomp ciepła: monoblok i split
Podobnie jak w zwykłej pompie ciepła, urządzenia z dodatkowym ogrzewaniem gazowym dzielą się na dwa typy. W hybrydowej pompie ciepła monoblok takiej jak Immergas Victix Hybrid, wewnątrz domu instaluje się tylko kocioł kondensacyjny. Pompa ciepła znajduje się natomiast na zewnątrz, w niewielkiej odległości od budynku. Z kolei w urządzeniu typu split, na przykład modelu Immergas Magis COMBO V2, w jednostce zewnętrznej są tylko elementy układu chłodniczego pompy ciepła, a układ hydrauliczny pompy wraz z kotłem gazowym jest w jednostce wewnętrznej.
Efektywność pomp ciepła monoblok i split jest podobna. Montaż modeli typu split jest natomiast trudniejszy, bardziej czasochłonny i wymaga od instalatora dodatkowych uprawnień F-gazy. Natomiast nie wymaga ona zabezpieczenia przed zamarzaniem oraz umożliwia oddalenie jednostek od siebie nawet o 50 m (w zależności od mocy modelu).
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła