Elewacja – przygotowanie podłoża i wykonanie
Elewacja domu to wizytówka. Dlatego przy jej wykonaniu dołożyć wszelkich starań, aby prezentowała się ładnie, ale także chroniła ściany przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi czy uszkodzeniami mechanicznymi, do których może dojść w różnych sytuacjach. Od czego zależy sposób przygotowania podłoża i wykończenia elewacji? Jakie materiały przygotować?
Jak przygotować podłoże elewacji do dalszych prac?
W ostatnich artykułach często poruszaliśmy temat elewacji oraz jej wykańczania. Dzisiaj skupimy się na tym, w jaki sposób należy przygotować podłoże do dalszych czynności związanych z wykańczaniem elewacji, a także jak ją wykończyć. To, w jaki sposób będziemy przygotowywać podłoże elewacji, będzie zależało od kilku czynników:
- metody wykończenia ściany;
- warunków atmosferycznych panujących w okolicy posadowienia budynku;
- stanu ścian;
- tego, czy ściany są ocieplone od zewnątrz.
Pierwszym etapem przygotowań do prac mających na celu przygotowanie elewacji do dalszych prac jest zawsze ocena budowlana podłoża. W czasie kontroli ocienia się przede wszystkim to, jak wyglądają ściany, czy nie ma ubytków, a jeśli są to, jak duże, czy na powierzchni ściany występują spękani. Ocenie podlega także tekstura ściany. Bardzo ważne jest to, żeby przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac skontrolować to, czy na ścianach nie rozwijają się drobnoustroje – grzyby czy pleśnie. Ważne jest to, aby zrobić to nie na „oko”, ale przy pomocy specjalnych próbników mikologicznych, gdyż w początkowej fazie rozwoju grzybów może ich nie być widać. Specjalista, który będzie wykonywał prace przy elewacji, powinien także ocenić nasiąkliwość ścian, a także ich porowatość, spoistość oraz pH. Pozwoli to na jak najlepsze dobranie materiałów wykończeniowych, które będą użyte do wykończenia elewacji.
Jeżeli w czasie kontroli zostaną wykryte jakiekolwiek nieprawidłowości, przed przystąpieniem do wykańczania elewacji należy je usunąć. Ubytki i spękania należy uzupełnić i zabezpieczyć, a drobnoustroje należy usunąć przy pomocy specjalnych środków chemicznych, które można nabyć w sklepach budowlanych.
Kiedy już ubytki, spękania i zagrzybienie zostaną usunięte, a ściany będą odpowiednio zabezpieczone, należy jeszcze je oczyścić. Należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia – pyły, sadze i odbarwienia, które nieusunięte mogą mieć wpływ na wygląd elewacji oraz jej trwałość. Chodzi tutaj zarówno o wykończenie przy pomocy tynku czy farby, ale i klinkieru, który może odpadać ze źle przygotowanej ściany.
Wykonanie elewacji – o czym pamiętać?
Kiedy ściana jest już odpowiednio przygotowana można przystąpić do ostatniego etapu, czyli wykonania wierzchniej warstwy elewacji. Do najpopularniejszych sposobów wykończenia elewacji należy: malowanie, kładzenie tynków cienkowarstwowych oraz wykonanie elewacji z klinkieru.
Przed przystąpieniem do prac związanych z wybraną metodą, warto sprawdzić, czy ściana nie będzie wymagała gruntowania. Preparat gruntujący będzie zwiększał przyczepność produktu nakładanego bezpośrednio na ścianę, jednocześnie zmniejszając jej nasiąkliwość, co oznacza, że zużyje się mniej produktu w czasie prac wykończeniowych.
Przy stosowaniu farb niekiedy będzie wymagane zastosowanie farby podkładowej, szczególnie w przypadku, gdy odświeżamy elewację i chcemy, aby kolor dobrze się prezentował.
Po wykonaniu gruntowania można przystąpić do nakładania właściwych produktów – farby lub tynku. Jeżeli samodzielnie będziemy nakładać tynki i farby, to najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie produktów akrylowych, mineralnych, ewentualnie silikonowych. Przy produktach silikatowych należy bardzo uważać, gdyż mają one odczyn alkaliczny i mogą powodować silne podrażnienia. Dlatego ich nakładanie warto zlecić specjalistom. Trzeba też pamiętać o tym, że malowanie i tynkowanie musi odbywać się w określonych warunkach atmosferycznych – w powietrzu powinna panować niska wilgotność, a temperatura powietrza powinna wynosić od 5 do 25 stopni Celsjusza.
Elewacja domu z płytek to trudne zadanie, należy dobrać odpowiedni ich rodzaj. Muszą one charakteryzować się niską nasiąkliwością i wysoką mrozoodpornością, dlatego w takich przypadkach bardzo często wybierany jest klinkier. Jeżeli płytki nakłada się na nowe tynki czy ściany muszą one być dobrze wyschnięte i wysezoneowane. Płytki należy przyklejać przy pomocy kleju dobranego do materiału, z jakiego są one wykonane. Przed przystąpieniem do klejenia należy wyznaczyć linie prowadzące, według których będą układane płytki na elewacji, pozwoli to na równomierne ułożenie płytek i uniknięcie ryzyka tego, że elewacja domu będzie ułożona nierówno.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła