Eko dotacje. Dofinansowanie przydomowej oczyszczalni ścieków
Jednym z programów dotacji do inwestycji proekologicznych organizowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) jest projekt dofinansowania przydomowej oczyszczalni ścieków. Jest on realizowany już od 2011 r., a jego zakończenie przewidywane jest na rok 2015. Dlatego też warto zapoznać się z warunkami przyznawania dotacji, aby rozważyć korzyści ze złożenia wniosku o dopłatę.
Jaki jest cel programu?
Głównym założeniem programu dopłat do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków jest propagowanie oraz wspieranie działań proekologicznych. Zalicza się do nich właśnie rozwiązanie problemu odprowadzania ścieków na terenach, które nie zostały jeszcze podłączone do systemu kanalizacji. Fundusze na sfinansowanie tego projektu pochodzą w dużej mierze z funduszy europejskich takich jak program operacyjny „Infrastruktura i Środowisko”. Środkami tymi dysponują poszczególne gminy biorące udział w programie. Pamiętać trzeba, że program nie jest realizowany we wszystkich gminach, dlatego przed przystąpieniem do rozpoczęcia inwestycji należy dokładnie sprawdzić, czy istnieje możliwość dofinansowania na terenie gminy, w której się mieszka. Gdy gmina nie uczestniczy w programie można spróbować wyjść z inicjatywą obywatelską, której celem będzie nakłonienie władz do przystąpienia do projektu. Jednak może okazać się to bardzo trudne.
Które gminy mogą uczestniczyć w programie dofinansowań do przydomowych oczyszczalni ścieków?
Ten konkretny program dofinansowań skierowany jest do gmin na terenie, których podłączenie do sieci kanalizacji jest nieopłacalna, ale jednocześnie problem odprowadzania nieczystości musi być rozwiązany w inny sposób. Czyli do programu będą kwalifikowały się przede wszystkim miejscowości odległe od istniejącej kanalizacji, a także te o bardzo rozproszonej zabudowie. Takie warunki spełnia większość polskich wsi, jednakże warunkiem koniecznym do wdrożenia programu jest planowanie wybudowania na terenie gminy przynamniej 20 przydomowych oczyszczalni ścieków. W czasie planowania takich inwestycji warto mieć na względzie również to, że dofinansowanie otrzymuje się dopiero po zakończeniu i akceptacji inwestycji, co wiąże się z koniecznością posiadania własnych środków na budowę oczyszczalni, które później są refinansowane.
Jak wysokie są dotacje?
Wysokość dofinansowania budowy przydomowej oczyszczalni ścieków może wynieść od 20% do nawet 80% kosztów kwalifikowanych. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że koszty zaliczane jako kwalifikowane mogą być różne w obrębie poszczególnych gmin biorących udział w programie dofinansowań. Każda z gmin ma swój regulamin i przed przystąpieniem do realizacji inwestycji należy się z nim dokładnie zapoznać. Kosztami tymi mogą być między innymi: koszty projektowe lub budowa konkretnego rodzaju oczyszczalni.
Na co zwrócić uwagę składając wniosek o dofinansowanie?
Kiedy składamy wniosek o dofinansowanie przydomowej oczyszczalni ścieków należy przede wszystkim zapoznać się dokładnie z wszelkimi wymogami określonymi regulaminem. Wszystkich informacji można uzyskać w odpowiednim urzędzie gminy. Najważniejsze zagadnienia to:
- zakres kosztów kwalifikowanych;
- poziom dofinansowania budowy oczyszczalni;
- wymagane dokumenty w formie załączników.
Dotacja czy preferencyjny kredyt?
Jeśli nie ma się możliwości skorzystania z dofinansowania z gminy warto rozważyć możliwość sfinansowania budowy przydomowej oczyszczalni ścieków przy pomocy preferencyjnego kredytu bądź pożyczki. Tego typu kredyty są o wiele bardziej atrakcyjne niż tradycyjne produkty finansowe oferowane przez komercyjne banki. Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu warto sprawdzić kilka ofert różnych banków, gdyż ulegają one ciągłym zmianom i mogą znacznie różnić się od siebie.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła