Domy energooszczędne – test szczelności domów
Domy energooszczędne oraz systemy pozwalające zaoszczędzić ciepło i co za tym idzie, również pieniądze stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem zarówno wśród osób, które dopiero planują postawienie domu, jak i już posiadających własne domostwa. Jednak niekiedy okazuje się, że mimo zastosowania pomp ciepła czy też innych rozwiązań mających na celu zwiększenie oszczędności związanych z eksploatacją domu okazuje się, że dom nie jest tak energooszczędny, jak było to planowane. Co może być tego przyczyną i jak sprawdzić, czy dom będzie spełniał określone warunki?
Szczelność budynku
To właśnie szczelność budynku jest jednym z kluczowych czynników, który będzie decydowało jego standardzie energetycznym. Jeżeli budynek nie będzie szczelny, nawet najlepsze urządzenia mające na celu energooszczędne wytwarzanie ciepła czy jego odzyskiwanie z powietrza, takie jak pompy ciepła czy rekuperatory, nie zdadzą egzaminu, gdyż okażą się mało wydajne.
Jak się okazuje, najczęściej utraty ciepła i nieszczelność kojarzona jest ze złą izolacją okien i drzwi. Lecz odpowiednie ich zabezpieczenie może okazać się niewystarczające, gdyż w budynku mogą być niekontrolowane przepływy powietrza. Obecnie standardy szczelności nowo stawianych budynków są coraz wyższe. W budynkach, które mają spełniać takie normy stosuje się przede wszystkim nowoczesne technologie budowy i wysokiej klasy materiały. Wentylacja powietrza odbywa się natomiast przy pomocy mechanicznych systemów nawiewowo-wywiewnych takich jak pompy ciepła czy rekuperatory, które pozwalają na odzyskanie ciepła z powietrza.
Parametry dotyczące szczelności budynków określone są normą PN-EN 13829:2002 Właściwości cieplne budynków. Określenie przepuszczalności powietrznej budynków. Metoda pomiaru ciśnieniowego z użyciem wentylatora.
Test szczelności budynku
W celu sprawdzenie, czy budynek odpowiada określonym normom szczelności konieczne jest wykonanie specjalistycznego testu szczelności. Obecnie wyniki takiego testu muszą być jednym z załączników do wniosku o dopłatę na budowę domu energooszczędnego lub pasywnego. Taki test warto wykonać również dla sprawdzenia, czy w naszym budynku nie ma czynników obniżających jego energooszczędność, a co za tym idzie podnoszących koszty jego utrzymania.
Test szczelności może wykonać każdy, kto posiada odpowiedni sprzęt pozwalający dokonać pomiarów. Testowi musi być poddana cała ogrzewana część budynku. Test musi być przeprowadzony w momencie, kiedy wszystkie powłoki szczelne są już wykonane (tynki wewnętrzne, powłoki paroszczelne i złącza pomiędzy powłokami). W testowanym budynku muszą być również zamontowane wszystkie okna, drzwi i włazy. Części nieogrzewane muszą już być oddzielone. W budynku muszą być także wykonane wszelkie przyłącza, instalacje, które mogą wpływać na szczelność powietrzną budynku, a także wszystkie przebicia.
Jak wykonuje się test szczelności?
Do wykonania testu szczelności powietrznej wykorzystuje się specjalne urządzenie o nazwie „Blower Door”. Pozwala ono sprawdzić przepuszczalność powietrzną budynku z wykorzystaniem metody ciśnieniowej. Głównym elementem tego urządzenia jest duży wentylator, który jest osadzony w aluminiowej ramie. Ramę można regulować, jest ona wyposażona w plandekę. Wentylator umieszcza się przy oknie lub drzewach zewnętrznych. Do urządzenia dołączone są również zestawy rurek, komputer i urządzenie do pomiaru różnicy ciśnień.
Urządzenie „Blower Door” wytwarza ciśnienie i mierzy jego różnice. Na tej podstawie określa się ilość powietrza, jakie przepływa przez budynek w określonym czasie. W czasie testów wszystkie otwory zewnętrzne muszą być zamknięte, w tym okna i drzwi.
Badanie pozwala na wykrycie nieszczelności w budynku na każdym etapie budowy, co umożliwia naprawienie tego mankamentu budynku i zaoszczędzenie przyszłych wydatków. Pozwala także sprawdzić, czy zostały zapewnione odpowiednie warunki do działania poszczególnych systemów ogrzewania oraz wentylacji budynku.
autor: Iwona Czyżykowska
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła