Dom prefabrykowany - wady i zalety
Trzeba jasno przyznać, że każdy z nas jest przyzwyczajony do wybierania rozwiązań dobrze znanych, opierających się na wieloletniej tradycji i wciąż niezmiennych. Podobnie jest wtedy, gdy chcemy rozpocząć budowę naszego domu. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze znane znaczy lepsze, ponieważ w dzisiejszych czasach mamy również zupełnie inne możliwości.
Kiedy w naszej głowie pojawia się pragnienie o zwolnieniu tempa życia, o własnej przestrzeni na tym świecie i kawałku zieleni, pozwalającym miło spędzać czas po ciężkim dniu pracy, rozpoczynamy marzyć o zakupie działki i budowie własnego domu, który pozwoli nam cieszyć się życiem rodzinnym. Jest jednak wiele rzeczy, potrafiących na tym etapie skutecznie studzić nasz zapał: ceny, czas, który trzeba będzie poświęcić na wykonanie prac, uzależnienie od warunków atmosferycznych. Dlatego też w trakcie przemyśleń, warto zastanowić się nad innym sposobem realizacji swoich marzeń – dom prefabrykowany to nowy sposób na zamieszkanie pod własnym dachem w znacznie krótszym czasie. Zanim jednak zdecydujemy się na wybór określonego projektu, warto poznać wszystkie plusy oraz minusy przedstawianego sposobu budowania.
Wszystkie zalety w jednym miejscu
Wśród wszystkich atutów, jakie posiada dom prefabrykowany, jedna wysuwa się na prowadzenie: wybranie tej metody budowania, pozwala znacząco skrócić czas od podjęcia decyzji do stworzeniu własnego kąta oraz możliwości wprowadzenia się w gotowe mury. Niektórzy podają informację, że czas, w jakim dom prefabrykowany może stanąć na naszej działce może być ograniczony nawet do kilku dni, jednak trzeba pamiętać, że jest to szacunkowy czas samego ustawiania gotowych elementów. Trzeba jednak wziąć pod uwagę inne niezbędne prace, czyli m.in.: wybór projektu, znalezienie odpowiedniej firmy, zajmującej się budową domów w tym systemie, uzyskanie pozwoleń na budowę czy stworzenie odpowiednich fundamentów (w przypadku tej metody muszą one być wykonane szczególnie dokładnie!). Na szczęście możliwość postawienia domu prefabrykowanego jest niezależne od pory roku – jedynie fundamenty należy przygotować w suchej porze – reszta elementów konstrukcji może być montowana nawet w okresie zimowym. Każda część naszego domu przygotowywana jest w komfortowych warunkach, pod zadaszeniem, co zmniejsza możliwość zawilgocenia wyprodukowanych prefabrykatów i minimalizuje ryzyko późniejszych problemów np. z grzybami czy pleśnią. Warto wspomnieć także o innych zaletach domów prefabrykowanych, a mianowicie: są one zazwyczaj budowane z materiałów ekologicznych, dobrze oddychających, projektowane z pomysłem, aby były również budynkami energooszczędnymi, natomiast cieńsze (niż w przypadku tradycyjnego budownictwa) ściany (ale odpowiednio izolowane) dają nam możliwość zyskania dodatkowej przestrzeni.
Nic nie jest pozbawione wad
Wciąż małe rozpowszechnienie tej metody i jej stosunkowo krótka tradycja na terenie Polski sprawiają, że wciąż nie ma zbyt wielkiej liczby firm, specjalizujących się w budowie domów prefabrykowanych. Musimy więc zawierzyć tym, które już istnieję na rynku i liczyć na to, że posiadają bogate doświadczenie – przed wyborem ekipy, która będzie realizować projekt naszego domu, warto wcześniej poznać opinie na temat różnych firm i sprawdzić, czy mogą pochwalić się niezbędnymi certyfikatami. Inną wadą domów wykonywanych z prefabrykatów jest fakt, iż aby móc postawić je na konkretnej działce, bardzo istotna jest możliwość łatwego dotarcia na jej teren oraz stosunkowo duża przestrzeń wokół – podczas prac konieczna będzie możliwość przemieszczania się w obrębie posesji dużych pojazdów (np. dźwigów), umożliwiających umieszczenie gotowych elementów na przygotowanych wcześniej fundamentach. Także koszt realizacji tego typu budynków jest wyższy niż domów stawianych metodą tradycyjną w systemie gospodarczym. Warto już na początku porozumieć się z firmą, która będzie budowała nasz dom i jasno ustalić wszystkie warunki oraz poprosić o kompletny kosztorys (z możliwością zapłaty po zakończeniu prac). Wszystkie dane powinny być zawarte w umowie i podpisane przez obie strony.
Dom prefabrykowany to ciekawa alternatywa, pozwalająca nam szybciej cieszyć się możliwością zamieszkania w nowym miejscu. Jest to jednak wciąż nowe rozwiązanie, dlatego przed podjęciem decyzji, warto dokładnie się jemu przyjrzeć, aby mieć pewność, że odpowiada nam ono w stu procentach.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła