Dlaczego warto zdecydować się na zakup pompy ciepła?
Szereg zalet pomp ciepła generuje rosnące zainteresowanie ich montażem. Sprawdź, co przemawia za tym, by sięgnąć po to rozwiązanie.

Dlaczego warto zdecydować się na zakup pompy ciepła?
Dzięki licznym walorom pomp ciepła, dzisiejsi inwestorzy budujący lub remontujący domy, coraz chętniej wybierają właśnie taki system grzewczy. Regularnie rośnie liczba użytkowników zadowolonych z pomp ciepła. Chwalą sobie oni przede wszystkim:
- Niskie koszty — miesięczne rachunki za ogrzewanie są znacznie mniejsze niż w przypadku innych źródeł ciepła. Wysokość opłat uzależniona jest od konstrukcji budynku, technologii, w jakiej został wykonany, rodzaju zastosowanej izolacji, a także szczelności okien i drzwi.
- Wygodę — system jest w zasadzie bezobsługowy. Nie wymaga podawania paliwa czy nabijania butli z gazem (jak w przypadku ogrzewania gazowego w domu bez dostępu do gazu ziemnego). Jest to bardzo komfortowe szczególnie w sytuacji dłuższego wyjazdu.
- Bezpieczeństwo — nie ma ryzyka zaczadzenia się, ulatniania gazu czy wybuchu.
- Energooszczędność — pompa ciepła zużywa znacznie mniej prądu niż innego rodzaju piece elektryczne. W 75% działa, bazując na naturalnych źródłach energii.
- Względy ekologiczne — system ten nie uwalnia do atmosfery szkodliwych substancji, dymu, popiołu, sadzy, spalin itp. Jeżeli dodatkowo wesprzesz jego działanie energią odnawialną, nie przyczyniasz się również do emisji CO2.
- Wielofunkcyjność — pompy cieplne mogą ogrzewać nie tylko dom, ale również wodę użytkową czy wodę w basenie. Na rynku dostępne są także modele z funkcją chłodzenia. Nie mają takiej skuteczności, jak typowy klimatyzator, jednak znacząco poprawiają komfort życia w upalne dni.
- Zwiększenie wartości nieruchomości — domy wyposażone w pompę ciepła, mają lepszą wartość rynkową.
- Nowoczesne rozwiązanie — wymogi energetyczne, które muszą spełniać budynki mieszkalne, stale ewoluują. Montując pompę cieplną, zyskujesz pewność, że nadchodzące lata, niczym Cię nie zaskoczą i nie zajdzie kosztowna konieczność wymiany źródła ciepła.
Jak działa pompa ciepła?
Głównymi elementami budowy systemu są: parownik, sprężarka, skraplacz i zawór rozprężny. Pompa cieplna pobiera energię z gruntu, wody gruntowej lub powietrza w zależności od rodzaju urządzenia. Wykorzystuje ją do podgrzania czynnika chłodniczego, który odparowuje. Uwolniony gaz zostaje następnie podgrzany przez sprężarkę i rozprowadzony do instalacji grzewczej.
W ostatnim etapie czynnik przechodzi przez zawór rozprężny w gaz, by powrócić do parownika. Tu obniżona zostaje jego temperatura oraz ciśnienie, a cały proces się powtarza.
Dlaczego pompy ciepła się opłacają?
Ogrzewanie domu i wody to zwykle największy wydatek związany z mieszkaniem w budynku jednorodzinnym. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na piec na ekogroszek, pellet, czy gaz, musisz się liczyć z wysokimi rachunkami w sezonie grzewczym. Działanie pompy ciepła jest zupełnie inne. Nie wymaga zakupu żadnego paliwa, lecz wykorzystuje źródła dostępne w naturze. Zasilana jest co prawda energią elektryczną, lecz dzięki panelom fotowoltaicznym możliwe jest dziś pobieranie tej energii z promieni słonecznych bez opłat. Dlatego właśnie bardzo często inwestorzy wybierają podczas budowy lub remontu pompę ciepła i panele fotowoltaiczne.
Pompy ciepła — cena zakupu
Decydując się na ogrzewanie domu pompą ciepła, musisz liczyć się z wydatkiem kilkudziesięciu tysięcy złotych na start. Koszt systemu oraz jego instalacja będzie różny w zależności od wybranego typu pompy, modelu i sposobu montażu.
Dobrej jakości pompy ciepła w atrakcyjnej cenie znajdziesz w Heiztechnik - https://heiztechnik.pl/pompy-ciepla. Dostępna tu marka Calla Verde cieszy się dużą popularnością i zaufaniem wśród użytkowników. Sprawdź ceny jej produktów w Heiztechnik.
Pamiętaj, że istnieje obecnie szereg programów wspierających ekologiczne rozwiązania. Zorientuj się, czy przysługuje Ci dotację do zakupu pompy ciepła.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła