Działka budowlana a rolna z warunkami zabudowy
Do spełnienia marzeń o własnym domu położonym z dala od miasta, na terenach wiejskich prowadzi długa droga. Pierwszym i zarazem bardzo ważny krokiem prowadzącym do celu jest zakup działki, na jakiej powstanie budynek. Najczęściej kupowane są działki typowo budowlane. Jednak na terenach wiejskich nie zawsze są one dostępne i coraz więcej osób planujących budowę domu jednorodzinnego decyduje się również na wybór działki rolnej z warunkami zabudowy. Czym różnią się oba rodzaje działek i jakie są ich wady i zalety? Która z nich lepiej wybrać?
Czym jest działka budowlana?
Jako działkę budowlaną określa się ściśle wyznaczony teren, który przeznaczony jest do budowy, albo taki, który pozostaje po wyburzeniu wcześniej stojących na nim nieruchomości. Na takiej działce mogą być stawiane budynki takie jak domy jednorodzinne, wielorodzinne, obiekty handlowe, obiekty użytku publicznego, a także całe osiedla mieszkaniowe czy innego rodzaju obiekty budowlane. Właścicielem działki budowlanej może być osoba prywatna, instytucja publiczna, osoba prawna oraz gmina. Właściciel działki budowlanej po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń na budowę może rozpocząć jej realizowanie.
Czym jest działka rolna?
Jako działkę rolną określa się grunty, jakie są wykorzystywane do prowadzenia działalności rolnej. Przede wszystkim do uprawy roślin, ale i hodowli zwierząt. Grunty rolne, aby mogły być tak nazywane, muszą mieć odpowiednią powierzchnię, która jest ściśle określona przepisami prawnymi. W ogłoszeniach dotyczących sprzedaży nieruchomości można spotkać się także z terminem działka rolna z warunkami zabudowy. Jest to działka, na jakiej można postawić nieruchomości związane z prowadzeniem działalności rolnej, wlicza się to także dom, w jakim będzie mieszkał właściciel gospodarstwa rolnego.
Jakie są różnice pomiędzy działką budowlaną i działką rolną z warunkami zabudowy?
Podstawową różnicą pomiędzy działką budowlaną i działką rolną z warunkami zabudowy jest kwestia możliwości ich zakupu. Właścicielem działki budowlanej może stać się praktycznie każdy obywatel (firma, jednostka samorządowa lub instytucja publiczna), a po uzyskaniu zezwoleń może też zabudować taką działkę dowolnym rodzajem nieruchomości.
W przypadku działek rolnych i rolnych z warunkami zabudowy sprawa wygląda nieco inaczej, gdyż nie każdy, kto chce może zakupić tego rodzaju działkę. Osoby, które nie są rolnikami, mogą kupić jedynie działki rolne, których powierzchnia nie przekracza 30 arów. Działki rolne o większej powierzchni mogą być kupowane jedynie przez rolników indywidualnych. Jako rolnika indywidualnego rozumie się tutaj osobę, która użytkuje ziemię rolną (o powierzchni do 300 ha) oraz ma odpowiednie do tego kwalifikacje rolnicze (przykładowo skończona szkoła o profilu rolniczym), a także mieszka na terenie gminy, na której znajduje się użytkowane przez nią gospodarstwo. Przepisy określają również, że rolnik po nabyciu działki nie będzie mógł jej sprzedać ani wydzierżawić przez kolejne 10 lat. W określonych sytuacjach na wcześniejszą sprzedaż działki zgodę może wydać sąd.
Wyjątek od tej zasady stanowi sytuacja, gdy osoba niebędąca rolnikiem kupi dom, który znajduje się już na działce rolnej. W takiej sytuacji cała powierzchnia działki może mieć do 50 arów. Osoby, które nie są rolnikami mogą kupić też kilka działek rolnych o powierzchni do 30 arów, warunkiem jest jednak to, aby znajdowały się one obok siebie. Takie warunki zakupu działek rolnych mają na celu zmniejszenie ryzyka masowego wykupywania ziemi rolnej przez polskich, ale i zagranicznych inwestorów, którzy zmienialiby przeznaczenie działek rolnych.
Kupując działkę rolną z myślą o tym, by wybudować na niej jakąkolwiek nieruchomość (nie tylko dom jednorodzinny) należy dokładnie sprawdzić, czy będzie można na niej taką zabudowę wykonać – działka musi mieć określone warunki zabudowy. W innym przypadku konieczne będzie poczekanie na odrolnienie działki lub zmiany w zapisach aktualnego planu zagospodarowania terenu, co może potrwać bardzo długo, a to z kolei wpłynie na czas rozpoczęcia inwestycji.
Autor: Iwona Czyżykowska
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła