Zbrojenie fundamentów, czyli jak uniknąć podstawowych błędów
Fundamenty to podstawa domu, dlatego muszą być wykonane bardzo dokładnie i zachowaniem należytej staranności. Jednak bardzo często zdarza się tak, że przy ich stawianiu. Wiele z nich dotyczy zbrojenia fundamentów. Jakie błędy popełniane są najczęściej w przypadku zbrojenia fundamentów i w jakiś sposób można ich uniknąć?
Jakie błędy popełniane są najczęściej w związku ze zbrojeniem fundamentów?
Jednym z czynników wpływających na trwałość fundamentów jest ich właściwe zbrojenie. Do bardzo częstych błędów związanych z układaniem zbrojenia w fundamentach zalicza się przede wszystkim źle dobrane elementy, z którego się je wykonuje. Pręty wykorzystywane do uzbrojenia powinny mieć przede wszystkim odpowiednią średnicę, a także być wytrzymałe. Wiele błędów konstrukcyjnych przy wykonywaniu zbrojenia wynika właśnie z faktu złego doboru materiałów, z jakich wykonane są elementy zbrojeniowe. Częstym błędem, który spotyka się przy zbrojeniu fundamentów, jest też nieodpowiednia liczba prętów zbrojeniowych, a także ich niewłaściwe rozmieszczenie. Tego rodzaju błędy zdarzają się najczęściej w sytuacji, gdy na budowie jest zła organizacja pracy lub kontrola prac wykonywanych na bieżąco jest wykonywana pobieżnie, albo nie ma jej wcale.
Kolejnym błędem jest brak zachowania ciągłości zbrojenia. Najczęściej zdarza się to w narożnikach i ścianach leżących prostopadle do siebie. Zazwyczaj w tych miejscach znajdują się końcówki prętów zbrojeniowych. Jednak takie rozwiązanie nie pozwala na uzyskanie odpowiedniego wzmocnienia fundamentów oraz zakotwiczenia zbrojenia.
Oprócz tego jednym ze znaczących błędów jest wykonanie zbyt cienkiej otuliny stalowych elementów zbrojenia fundamentów. Może to mieć duże znaczenie szczególnie przy wysokich wodach gruntowych, gdzie wilgoć może wnikać w głąb ścian i wpływać na wytrzymałość poszczególnych elementów konstrukcji budynku.
Jak uniknąć błędów przy wykonywaniu zbrojenia fundamentów?
W celu uniknięcia podstawowych błędów przy wykonywaniu zbrojenia fundamentów, warto się zastanowić, co może być ich przyczyną. Nie zawsze leży one po stronie wykonawcy. Przede wszystkim wszystkie informacje dotyczące tego, jak powinny wyglądać fundamenty, a także ich zbrojenie, muszą znaleźć się w projekcie. I to on jest podstawą do prawidłowego wykonania zbrojenia i wzniesienia całego budynku. Niestety, wiele podstawowych błędów zarówno przy stawianiu fundamentów, jak i całego domu wynika z zaniedbań lub niewiedzy wykonawców np. brak ciągłości zbrojenia czy źle wykonana otulina. A także z braku kontroli nad prawidłowym przebiegiem tych prac. W jaki sposób zatem uniknąć wyżej wymienionych błędów?
W przypadku błędów związanych z niewłaściwym wykonaniem zbrojenia pierwszym krokiem ku uniknięciu tych błędów jest dokładne zapoznanie się z planami budynku. Powinna być w nich zawarta informacja dotycząca grubości i ilości prętów oraz materiału, z jakiego powinny być wykonane. Zazwyczaj zaleca się stosowanie stali żebrowanej AIII bądź AIIIN przy zbrojeniu konstrukcyjnym i AI przy zbrojeniu pomocniczym. Po wykonaniu wszystkich elementów zbrojenia, a przed wylaniem ostatniej warstwy fundamentów zawsze konieczna jest kontrola. Jest to o tyle ważne, że gdy w tym momencie nie wychwyci się błędów, później może to rzutować na całej konstrukcji. Nie będzie też możliwości poprawy usterek lub będzie to bardzo utrudnione.
Jeżeli natomiast chodzi o zbrojenie narożników, to w tych miejscach stosuje się pręty zbrojeniowe wygięte w kształt litery „L”. Trzeba tutaj pamiętać o tym, aby oba ramiona pręta miały odpowiednią długość, by możliwa była ciągłość zbrojenia i połączenie prętów ułożonych względem siebie prostopadle.
Błędy związane z otuliną prętów mogą być związane ze zbyt dużą ilością prętów w fundamencie, co uniemożliwia wykonanie odpowiednio grubej otuliny. A to z kolei może spowodować korodowanie zbrojenia, jeżeli jest wykonane z materiałów mało odpornych na działanie wilgoci. Z reguły zaleca się, aby otulina prętów fundamentowych wynosić nie mniej niż 50 mm.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła