Zalety betonu architektonicznego
Beton architektoniczny już dawno przestał być wykorzystywany wyłącznie w przestrzeniach publicznych. Dzięki swoim unikalnym i bardzo pożądanym właściwościom przebojem wdarł się również do wnętrz budynków – sal konferencyjnych, prywatnych gabinetów lekarskich, hoteli czy domów mieszkalnych. Co odpowiada za tak wysoką, a na dodatek nieustannie rosnącą popularność tego budulca?
Beton architektoniczny, zwany również ozdobnym, stanowi mieszankę przeznaczoną na te elementy konstrukcji, które nie będą pokrywane żadnymi innymi materiałami wykończeniowymi. Podobnie jak w przypadku betonu tradycyjnego, w jego składzie można znaleźć cement, kruszywo, piasek wodę oraz dodatków i domieszek chemicznych. Beton architektoniczny – estetyka i oryginalny design
Beton architektoniczny charakteryzuje się zwykle estetycznym jednolitym, szarym kolorem. Taki budulec świetnie prezentuje się praktycznie w każdym zestawieniu kolorystycznym; szczególnie często wykorzystywany jest jako tło dla wyraźnych akcentów, takich jak żółty czy czerwony. Poza tym, dobrze współpracuje z drewnem, szkłem, metalem, cegłą, a nawet tkaninami.
Beton ozdobny można znaleźć w wielu nowocześnie urządzonych wnętrzach, utrzymanych w stylu modernistycznym, minimalistycznym czy industrialnym. Sprawdza się również we wnętrzach skandynawskich oraz – łączących w sobie różne trendy – eklektycznych, w których to często tworzy nietuzinkowe, dekoracyjne podłogi oraz ściany. Dzięki swojej prostocie i uniwersalności, chętnie stosowany jest w zasadzie we wszystkich typach pomieszczeń, przy czym najczęściej można go spotkać w pokojach dziennych.
Duży wybór kolorów i struktur
Beton architektoniczny może mieć różną strukturę, jak również może występować w bardzo różnych wariantach kolorystycznych. Spotyka się odmiany ze strukturą gładką, posiadającą nieregularne pory, czy też z efektem trawertynu. Choć najczęściej występuje w różnych odcieniach szarości, to jednak dzięki odpowiedniej modyfikacji składników mieszanki, bez problemu można uzyskać jego wersję białą, czarną, grafitową czy beżową. Co więcej, umiejętne manipulowanie pigmentami pozwala również tworzyć mniej standardowe barwy.Szeroki zakres zastosowań
Tak bogaty zestaw zalet sprawia, że beton architektoniczny nie jest wykorzystywany wyłącznie do wykonywania ścian, podłóg czy elewacji zewnętrznych. Z powodzeniem jest również stosowany jako budulec do wytwarzania i budowania między innymi:
- mebli,
- schodów,
- blatów łazienkowych oraz kuchennych,
- umywalek i zlewozmywaków,
- elementów dekoracyjnych i dekorów,
- ogrodzeń i elementów architektury ogrodowej,
- kominków i ich wykończeń.
Inne zalety betonu architektonicznego
Fakt, że beton architektoniczny znajduje tak liczne zastosowania to zasługa nie tylko jego walorów estetycznych, ale również wysokiej wytrzymałości i odporności na wysokie temperatury oraz uszkodzenia. Szczególnie często jest wykorzystywany do stawiania ścian, gdyż zapewnia dobrą izolację cieplną oraz akustyczną. Poza tym, wykonane z niego ściany są łatwe w pielęgnacji, ponieważ nie wnika w nie kurz czy brud. Płyty betonowe pokryte impregnatem o właściwościach hydrofobowych mogą być zaś stosowane w tak wymagających pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka, w których panuje wysoka wilgotność.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Choć konstrukcje i elementy wykonane z betonu architektonicznego cieszą się coraz większą popularnością, to jednak umiejętne wkomponowanie ich w konkretną aranżację wnętrza nie jest prostą sprawą. Ze względu na specyfikę tego materiału, osoby zainteresowane wprowadzeniem go do swojego domu czy mieszkania, powinny rozważyć skorzystanie z pomocy architekta lub projektanta wnętrz. Dzięki temu mogą zyskać pewność, że ich domowa przestrzeń zostanie urządzona w dobrym guście.
Przed decyzją o zastosowaniu betonu architektonicznego warto również zapoznać się z informacjami na stronie http://betonnadom.pl/zanim-kupisz/faq/beton-architektoniczny-zastosowanie, gdzie szerzej omówiono co decyduje o jakości takiego materiału oraz jak uzyskać dzięki niemu możliwie jak najlepsze efekty wizualne.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła