Trawa - nieproszony gość na chodniku
Ładnie wykonany chodnik podnosi zawsze estetykę działki, ale najważniejsza jest jego funkcjonalność. To on pozwala na sprawne poruszanie się po posesji, a także po przydomowym ogródku czy działce rekreacyjnej. Jednak kiedy przestajemy dbać o chodnik może on niszczeć i zarastać mchem i chwastami. To właśnie one stanowią największe zagrożenie dla wyglądu chodnika i jego funkcjonalności, gdyż mogą poszerzać szczeliny pomiędzy poszczególnymi płytkami, a także powodować ubytki w materiale, z jakiego wykonany został chodnik. Jak zatem można pozbyć się „nieproszonych gości” z chodnika i czy można zrobić to na własną rękę?
Ostatnia aktualizacja: 13.07.2023 r.
Zobacz również jak należy zasiać trawnik, już w odpowiednim dla niego miejscu → Zasiej trawnik na lata
W jaki sposób można usunąć chwasty z chodnika?
Chcąc odnowić chodnik, można zdecydować się na skorzystanie z usług specjalizujących się w tym firm. Jednak jeżeli chwasty nie zarosły go mocno, a w materiale, z jakiego został wykonany chodnik nie ma ubytków w materiale, czy uszkodzeń mechanicznych, takie prace, bez większych problemów można wykonać samodzielnie.
Najczęściej stosowaną i zarazem najprostszą metodą na usuwanie chwastów spomiędzy płytek chodnikowych, jest usuwanie mechaniczne, czyli ręczne. Wyrywanie roślin rosnących między szczelinami płytek i z boku chodnika musi być bardzo dokładne – rośliny należy wyrywać w całości, gdyż wyrwanie jedynie zielonej części nic nie da, a wręcz przeciwnie może nawet przyśpieszyć wzrost chwastów. W sklepach ogrodniczych można dostać narzędzia przygotowane specjalnie z myślą o usuwaniu chwastów spomiędzy kostki brukowej i większych płytek chodnikowych.
Kolejną metodą, jaka chętnie jest stosowana do oczyszczaniachodników z chwastów, jest wypalania. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że metoda ta sprawdza się najlepiej w przypadku, gdy na chodniku pojawiają się pojedyncze rośliny. W przypadku dużej ilości chwastów, czy pojawienia się na płytkach mchu można zdecydować się na skorzystanie z palnika gazowego, który pozwoli na bardziej precyzyjne działanie i doskonale sprawdzi się właśnie w przypadku usuwania mchu. Właśnie wypalanie przy pomocy palnika gazowego jest jedną z najczęściej polecanych metod na pozbycie się mchu z płytek chodnikowych.
W sklepach z asortymentem ogrodniczym dostępnych jest wiele środków chemicznych, w tym takich o bardzo silnym działaniu. Należy pamiętać, że ich użycie zalecane jest przede wszystkim w momencie, gdy inne metody usuwania chwastów czy mchu zawiodą. Przy ich stosowaniu należy zachowywać wszelkie środki ostrożności i postępować zgodnie z instrukcją użytkowania, jaką załącza do swojego produktu wytwórca. W czasie oprysku najlepiej korzystać z odzieży ochronnej, w szczególności rękawic i uważać na to, aby nie spryskać innych roślin, które mogą rosnąć w pobliżu chodnika. Po wykonaniu oprysków należy też dokładnie umyć ręce.
Do wykonania oprysków można również zastosować naturalne mieszaniny, które każdy może samodzielnie przygotować w domu. Są to mieszanki ekologiczne i co za tym idzie bardziej bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska. Przykładową mieszanką może być wykorzystanie octu i wody w proporcji 2:1. Takim roztworem należy spryskać wszystkie chwasty. Spryskiwanie z wykorzystaniem naturalnych mieszanek można powtarzać kilkukrotnie. Przy dużym zachwaszczeniu można zastosować sam ocet do spryskiwania. Przy spryskiwaniu płytek naturalnymi środkami należy pamiętać o tym, aby nie stosować roztworów zawierających w sobie sól, gdyż może ona niekorzystnie wpłynąć na kostkę brukową, a także na ziemię znajdującą się w najbliższym otoczeniu chodnika. Trawnik z rolki czy z siewu może pomóc w tym temacie i uwolnić od niechcianego efektu.
Jak zabezpieczyć chodnik przed rozrostem chwastów i mchu na jego powierzchni?
Po usunięciu chwastów ze spoin i powierzchni chodnika, warto płytki zabezpieczyć specjalnymi preparatami impregnującymi dobranymi do materiału, z jakiego wykonany jest chodnik. Dodatkową zaletą zastosowania impregnatu jest łatwiejsze utrzymanie w czystości tak zabezpieczonych płytek – impregnat ogranicza wnikanie w głąb różnego rodzaju substancji, a także sprawia, że powierzchnia jest łatwiejsza do mycia.
Powierzchnię chodnika najlepiej czyścić przy pomocy myjki ciśnieniowej, unikać natomiast należy mechanicznego czyszczenia, które może spowodować uszkodzenia powierzchni płytek i kostek brukowych. Obniży to ich estetykę, a także wpłynie na odporność na działanie czynników atmosferycznych.
Jeśli już pozbędziemy się trawy z nieproszonych miejsc, to warto również zasięgnąć informacji na temat wysiewu trawy, która pozwoli osiągnąć piękny zielony trawnik już w odpowiednim dla niej miejscu → Odmiany trawy, - jaką zasiać?
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła