Tradycyjny fundament czy płyta fundamentowa? Co wybrać?
Budowanie domu wiąże się z podejmowaniem szeregu kluczowych decyzji, które mogą zaważyć na późniejszej stabilności budynku. Jedną z pierwszych i najważniejszych decyzji jest to, jakie fundamenty wybrać. Z reguły decydujemy się na tradycyjne fundamenty, jednak niekiedy zachodzi konieczność wybrania płyty fundamentowej. Kiedy lepiej zdecydować się na płytę fundamentową?
Co to jest płyta fundamentowa?
Płyta fundamentowa wykorzystywana jest wszędzie tam, gdzie położenie tradycyjnych fundamentów jest niemożliwe. Powszechnie stosowana jest w Skandynawii oraz Japonii, gdzie występują bardzo trudne warunki glebowe i położenie tradycyjnych fundamentów mogłoby zmniejszyć wytrzymałość budynku.
Płyty fundamentowe posiadają znacznie większą nośność niż fundamenty, co pozwala na równomierne osadzenie budynku i zwiększenie jego ogólnej odporności.
Przygotowanie płyty fundamentowej rozpoczyna się od położenia warstwy drenażowej i izolacji przeciwwilgociowej (z izolacji można zrezygnować wtedy, gdy jest użyty wodoodporny beton, jednak podniesie to znacznie koszty inwestycji). Na izolacji kładzie się zbrojenie i wylewa beton. Grubość płyty betonowej przeznaczonej pod dom jednorodzinny waha się od 18 do 35 cm. Jest to zależne przede wszystkim od rodzaju gruntu oraz całkowitej masy budynku. Tam, gdzie będą znajdowały się ściany nośne w płycie należy wykonać dodatkowe zbrojenie.
Płyta fundamentowa jest gotowa po około tygodniu – dwóch od momentu wylania betonu. Po tym czasie można rozpocząć dalsze prace budowlane.
Jak wyglądają prace przy wykonywaniu tradycyjnych fundamentów?
Prace związane z wykonywaniem tradycyjnych fundamentów przebiegają w kilku etapach, z których żadnego nie można pominąć, gdyż inaczej w późniejszym czasie budynek może osiadać. Etapy wykonywania fundamentów to:
- wykopy;
- wylewanie ław fundamentowych;
- izolacja przeciw wilgoci;
- ściany fundamentowe;
- izolacja przeciw wilgoci na ścianach fundamentowych;
- zasypanie wykopów.
Rozpoczęcie dalszych prac jest możliwe po około dwóch – czterech tygodniach od momentu wylania ław, gdyż wiązanie betonu może potrwać nawet do miesiąca.
Jak wyglądają prace związane z wykonaniem płyty fundamentowej?
Podstawowe etapy przy wykonywaniu płyt fundamentowych to:
- usunięcie humusu;
- warstwa drenażowo-podkładowa;
- wylanie płyty;
- izolacja termiczna i przeciw wilgoci.
Do dalszych prac można przystąpić już po tygodniu od momentu wylania płyty. Z uwagi na to, że nie ma konieczności wykonywania i zasypywania wykopów koszt wykonania płyty jest niższy niż tradycyjnych ław.
Tradycyjne fundamenty czy płyty fundamentowe?
To, czy budynek stanie na tradycyjnych fundamentach czy też na płycie fundamentowej powinno być skonsultowane ze specjalistą z zakresu budownictwa. Jest to ważne, gdyż przed podjęciem decyzji należy znać specyfikę gruntu, na którym będzie postawiony budynek oraz podstawowe założenie projektu architektonicznego.
Wskazuje się również, że płyty fundamentowe są o wiele tańsze i szybsze do wykonania niż tradycyjne fundamenty. Jednak nie w każdym przypadku jest to prawdą, gdyż wszystko zależy od „trudności” gruntu na działce budowlanej.
Płyty fundamentowe poleca się tam, gdzie wymagana jest duża nośność, czyli na terenach grząskich. Płyty wykorzystywane są również chętnie w przypadku budownictwa pasywnego.
Wadą płyty fundamentowej jest to, że konieczne jest wcześniejsze, dokładne zaplanowanie przeprowadzenia instalacji i przyłączy. Do przygotowania płyty należy też używać specjalnego betonu z wytwórni – nie powinno się używać betonu przygotowanego samodzielnie metodą gospodarczą.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła