Sezon Grillowy – gdzie wolno palić grill, a gdzie jest to zakazane?
Sezon grillowy w pełni. Większość z nas grilluje w rodzinnym gronie lub z przyjaciółmi. Najczęściej robimy to w zaciszu przydomowego ogródka, na tarasie lub w ogrodzie. Jednak coraz większa popularność przenośnych grillów, które kosztują kilka-kilkanaście złotych sprawia, że grillujemy również w innych miejscach. Czy faktycznie wszędzie wolno rozpalić grilla? Jak się okazuje – nie we wszystkich miejscach, w których byśmy chcieli, możemy grillować. Gdzie jest to zakazane, a gdzie dozwolone – o tym przeczytasz w poniższym artykule.

Gdzie nie możemy rozpalać grilla?
Potrawy przyrządzane na grillu mają wyjątkowy smak i aromat, a cały proces ich przygotowywania staje się powoli rytuałem. Grillowaniu towarzyszy też niezwykle miłą atmosferą, co sprawia, że z roku na rok przybywa miłośników takiego spędzania wolnego czasu. Co roku również coraz wcześniej zaczyna się sezon grillowy – pierwsze spotkania tego typu odbywają się często już w kwietniu. Również sklepyprzygotowują się odpowiednio do sezonu grillowego, oferując ciekawy asortyment, w tym wspomniane już wcześniej lekkie przenośne grille turystyczne i jednorazowe. Taka popularność grillowania powoduje, że często zapominamy o tym, że nie wszędzie i nie zawsze możemy bezkarnie rozpalić grilla. W jakich dokładnie miejscach nie można tego robić?
Wybierając miejsce na grillowanie, musimy pamiętać o kwestiach związanych z zasadami współżycia społecznego (mało, kto lubi być okadzonym przez dym unoszący się z grilla, czy też wdychać unoszące się znad paleniska zapachy), ale i typowo prawnych. Zatem, gdzie lepiej nie grillować? Do takich miejsc należy zaliczyć przede wszystkim:
- balkon w bloku – teoretycznie prawo nie zabrania grillowania na własnym balkonie. Jednak może to być uznane za naruszenie miru domowego i spokoju sąsiadów mieszkających w innych mieszkaniach i chcących wypocząć na balkonie bez konieczności wdychania unoszących się zapachów grillowanych potraw czy narażania się na okadzenie dymem. Sąsiedzi w takiej sytuacji mogą zadzwonić po staż miejską lub policję, a taka interwencja może zakończyć się mandatem. Z pewnością pozostanie też niesmak związany z zaburzeniem stosunków z sąsiadami. Niekiedy można się spotkać z zakazem grillowania na balkonach, loggiach, tarasach czy ogródkach przy blokach umieszczonych w regulaminach wspólnot czy spółdzielni mieszkaniowych;
- tereny zielone przy osiedlach, parki miejskie – z reguły przyjmuje się, że w tych miejscach nie można rozpalać grilla. Jest to przeważnie określone w regulaminie. Niekiedy w parkach miejskich są wyznaczone specjalne miejsca do rozpalania ogniska i przygotowania jedzenia. Wówczas najprawdopodobniej można również w tym miejscu rozpalić grill, jednak zanim to zrobimy, warto dokładnie dowiedzieć się w jednostce zarządzającej danym terenem czy jest to faktycznie możliwe, aby nie mieć później kłopotów związanych z płaceniem mandatów;
- las – w lesie należy szczególnie przestrzegać przepisów przeciwpożarowych. W związku z tym, że sezon grillowy pokrywa się z sezonem największego ryzyka wywołania pożaru w lesie, rzadko można spotkać osoby grillujące na terenie lasu. Niekiedy w lasach są wyznaczone specjalne sfery, gdzie można rozpalić ognisko lub grill. Jednak w okresie największego ryzyka pożarowego również w tych miejscach nie wolno rozpalać grilla. W przypadku lasów prywatnych często też trzeba uzyskać zgodę właściciela na urządzenie grilla na należącym do niego terenie. Warto pamiętać też o tym, że w przypadku rozpalania ognia w lesie należy oddalić się o co najmniej 100 m od linii lasu.
W przypadku złamania regulaminów czy przepisów prawnych związanych z rozpalaniem ognia w określonych miejscach straż miejska lub policja może przerwać piknik połączony z grillowaniem. Interwencja może zakończyć się pouczeniem lub mandatem, którego wysokość może sięgać nawet 500 zł.
Gdzie można bezpiecznie rozpalić grilla?
W miarę swobodnie możemy grillować w przydomowych ogrodach (domy jednorodzinne) oraz na działkach rekreacyjnych. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby i tutaj zachowywać się stosownie. Jest to o tyle istotne, że jeżeli będziemy uciążliwi dla sąsiadów np. będziemy zbyt głośno, będzie grać donośnie muzyka lub dym z grilla będzie bardzo dokuczliwy, osoby przebywające na sąsiednich działkach również mogą zażądać interwencji policji czy straży miejskiej.
autor: Iwona Czyżykowska
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła