Salon – panele podłogowe czy płytki?
Salon to jedno z pomieszczeń reprezentacyjnych w domu. Dlatego dokładamy wszelkich starań, by wyglądał estetycznie. Często też salon pełni funkcję sypialni i jadalni. W związku z tym wybierając rodzaj wykończenia podłogi do salonu musimy brać pod uwagę kilka kwestii na raz. Co będzie lepsze na podłogę w salonie – lepiej zdecydować się na płytki czy postawić na panele podłogowe?
Jakie są rodzaje materiałów stosownych do wykończenia podłogi?
Podłogę w salonie można wykończyć na wiele sposobów. Jednak do najpopularniejszych zaliczyć należy przede wszystkim dwa – panele podłogowe oraz płytki ceramiczne. Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety, dlatego warto je poznać:
- panele podłogowe – obecnie jest to chyba najczęściej wybierane rozwiązanie, jeśli chodzi o wykończenie podłogi w salonie, szczególnie w miejscach mało eksploatowanych. Na panele decydują się osoby, które z jednej strony chcą zaoszczędzić na materiale wykończeniowym, z drugiej nadać salonowi eleganckiego, klasycznego wyglądu, który będzie cechował się nutą minimalizmu. Wykończenie panelami jest tańsze w porównaniu z wykorzystaniem drewna, szczególnie egzotycznego. Trzeba jednak pamiętać, że i wśród paneli zdarzają się drogie materiały przekraczające swoją ceną koszt 100 zł za m2. Specjaliści zalecają wybierania paneli z tak zwanej średniej półki cenowej, które będą już miały stosunkowo dobrą jakość w porównaniu do ceny. Koszt wykończenia podłogi w taki sposób można obniżyć również decydując się na samodzielne położenie paneli w wybranym pomieszczeniu. Większość modeli paneli ma bardzo prosty system montażu, który pozwala na wykonanie prac nawet osobom, które nie miały wcześniej do czynienia z takimi pracami. Jednak kiedy pomieszczenie ma dość nietypowy kształt i wymagana jest przycinka, a panele wymagają dodatkowej podkładki czy są nietypowe, warto prace zlecić fachowcom;
- płytki ceramiczne – wykończenie podłogi płytkami ceramicznymi staje się coraz popularniejsze. Takie rozwiązanie stosuje się przede wszystkim w nowoczesnym budownictwie, zarówno w domach jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych, gdzie większość pomieszczeń jest otwartych na siebie. Płytki w salonie stosuje się zatem tam, gdzie salon łączy się z kuchnią i jadalnią, a podłoga w nim jest mocno eksploatowana. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby do salonu wybierać płytki o odpowiedniej fakturze i wytrzymałości. Warto postawić na płytki o większych rozmiarach, w jasnych kolorach, które pozwolą na ocieplenie pomieszczenia, a także na rozjaśnienie i optyczne powiększenie pomieszczenia. Płytki na podłogę sprawdzą się przede wszystkim we wnętrzach nowoczesnych, szczególnie jeśli postawimy na płytki wykończone na wysoki połysk z drobnymi połyskującymi drobinkami.
Ciekawą propozycją są również płytki, które swoją fakturą będą przypominały drewno, takie płytki można wtedy wykorzystać również do aranżacji wnętrz o bardziej klasycznym charakterze.
Dużą zaletą płytek ceramicznych jest też to, że są one stosunkowo łatwe w utrzymaniu w czystości, co sprawdza się szczególnie w pomieszczeniach położonych blisko wyjścia do domu, a także gdy po pomieszczeniach swobodnie poruszają się zwierzęta.
Jako wadę płytek ceramicznych wiele osób wskazuje to, że są one zimne i chodzenie po nich swobodnie może być dość nieprzyjemne, szczególnie zimą czy jesienią. Dlatego płytki poleca się szczególnie wtedy, gdy w domu zastosowane zostało ogrzewanie podłogowe. Płytki będą nagrzewały się stosunkowo wolno, ale za to dłużej trzymały ciepło, co pozwoli na zwiększenie komfortu poruszania się po nich.
Iwona Czyżykowska
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła