Renowacja kostki brukowej - jak ją wykonać?
Kiedy po paru latach kostka brukowa przestaje wyglądać jak nowa, trzeba podjąć działania mające na celu poprawę jej stanu wizualnego. Wymiana to zawsze kosztowne i pracochłonne rozwiązanie, dlatego lepszym pomysłem będzie renowacja przy użyciu specjalistycznych środków – impregnatów do betonu.
Korzyści ze stosowania impregnatów
Największą zaletą impregnatów do betonu jest ich funkcja ochronna. Kostka brukowa każdego dnia jest narażona na działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz czy promienie UV. Poza tym jej użytkowanie naraża ją na liczne zarysowania oraz zabrudzenia. To sprawia, że beton może się niszczyć. Bejca ma na celu przede wszystkim zabezpieczenie kostki przed tymi czynnikami. Dzięki niej, dłużej zachowa ona atrakcyjny wygląd i nie zacznie się zbyt szybko psuć. Impregnat wnika w strukturę betonu i w ten sposób zwiększa jego trwałość. Sprawia też, że beton nie jest śliski.
Dodatkowo bejca odnawia betonową powierzchnię i jednocześnie pełni rolę dekoracyjną. Dzięki niej kostka ma bardziej wyrównany i pogłębiony kolor. Należy jednak pamiętać, że impregnat jest substancją pozbawioną barwy. Żeby nadać jej pożądany odcień, trzeba go wymieszać z pigmentami. Każdy producent proponuje swoją paletę kolorów – przykładowo, w ofercie marki Tikkurila można wybierać spośród 11 barw. Oryginalnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie żółtej bejcy, ale można też sięgnąć po bardziej konwencjonalne i sprawdzone kolory jak np. brąz Tikkurila Patio Brown (https://www.milabud.pl/pl/p/Tikkurila-Patio-impregnat-do-kostki-brukowej-0%2C9l-Brown/2600) lub czerń Tikkurila Patio Black (https://www.milabud.pl/pl/p/Tikkurila-Patio-impregnat-do-kostki-brukowej-0%2C9l-Black/2599). Z ich pomocą można nawet całkowicie zmienić kolor kostki, warto jednak pamiętać, że bardzo intensywne odcienie będą nieco droższe.
Gdzie można stosować bejcę?
W zależności od zaleceń producenta, poszczególne impregnaty do kostek betonowych lub innych chłonnych powierzchni można stosować wewnątrz lub na zewnątrz budynków. Oznacza to, że oprócz standardowego zastosowania do odświeżenia i zabezpieczenia kostki można z nich korzystać również przy powierzchniach betonowych np. w garażach, piwnicach czy warsztatach. Warto zastanowić się nad położeniem bejcy w magazynach, składach lub kotłowniach. Impregnat do kostki będzie też użyteczny m. in. w przypadku płyt betonowych na tarasach, można go nakładać na płoty, a także balkony i betonowe fasady.
Gdzie nie można aplikować bejcy? Lepiej nie nakładać jej na nową kostkę betonową ani na inne podłoża o niskiej chłonności, jak np. kamień naturalny lub beton polerowany. Wtedy impregnat nie wsiąknie w strukturę kostki, a przez to jego zastosowanie nie da pożądanego efektu.
Sposób aplikacji
Skuteczne działanie bejcy do betonu jest możliwe tylko wtedy, gdy zostanie ona odpowiednio nałożona. W zależności od preferowanego sposobu aplikacji niezbędny będzie wałek, pędzel lub opryskiwacz plecakowy do natrysku. Pierwsze i ostatnie narzędzie będzie dobre przy rozległych powierzchniach. Natomiast jeżeli podłoże nie jest zbyt duże, lepiej sięgnąć po pędzel.
Przed nałożeniem bejcy, powierzchnia kostki musi zostać dokładnie wymyta i oczyszczona z tłustych plam, kurzu oraz piasku. Tu niezawodna będzie myjka ciśnieniowa. Następnie należy poczekać aż podłoże wyschnie − wtedy można przystąpić do aplikacji impregnatu. Już po kilku godzinach od nałożenia bejcy podłoże powinno już być suche. Zależy to jednak od stopnia porowatości powierzchni oraz tego, jak duża ilość substancji została nałożona. Po wyschnięciu pierwszej warstwy, można nakładać kolejną, by dodatkowo zwiększyć trwałość betonu. Po paru godzinach, gdy bejca wyschnie, można zacząć korzystać z powierzchni.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła