Regulacje prawne dotyczące kominków po 2022 roku
Zanieczyszczenie środowiska sprawia, że Unia Europejska postanowiła podjąć konkretne działania, uchwalając dyrektywę Ekoprojekt. Rozporządzenie porusza zagadnienia związane z emisyjnością i sprawnością urządzeń grzewczych.
Od 2022 roku, w eksploatacji będą mogły być jedynie produkty posiadające właśnie certyfikat Ecodesign. Oprócz kotłów, zarządzenie dotyczy także kominków (m.in. wkładów kominkowych Defrohome, które znajdziesz na https://www.defrohome.pl/). Obecnie, kominek jest stosowany, jako źródło ciepła, które jest w stanie ogrzać dom. Przy doborze kominka, konieczne jest zwrócenie uwagi na w/w certyfikat. W dyrektywie, zostały wyodrębnione przepisy dla urządzeń kominkowych, czyli opalanych innym paliwem niż pellet z drewna prasowanego. Jak te regulacje prawne wpływają na urządzenia dostępne na rynku? Przedstawiamy charakterystykę rozporządzenia i odpowiadających mu urządzeń.
Emisyjność urządzeń
Podstawą dyrektywy Ecodesign jest określenie maksymalnej emisji szkodliwych substancji przez kominki. Dzięki temu, dobierając kominek, mamy pewność, że jest to urządzenie sprzyjające środowisku. Normy zawarte w Ekoprojekcie, prezentują się następująco:
- Emisja PM z kominków posiadających zamkniętą komorę spalania oraz wykorzystujących paliwo stałe inne niż pellet nie mogą przekraczać 40 mg/m3 przy 13 % O2.
- Emisja OGC z kominków na paliwo stałe z otwartą komorą lub zamkniętą komorą spalania wykorzystujących paliwo stałe inne niż pellet nie może przekraczać 120 mgC/m3 przy 13 % O2.
- Emisja CO z kominków na paliwo stałe z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących paliwo stałe inne niż pellet nie może przekraczać 1 500 mg/m3 przy 13 % O2.
- Emisja NOx z kominków na paliwo stałe z otwartą komorą lub zamkniętą komorą spalania wykorzystujących paliwo stałe inne niż pellet nie może przekraczać 200 mg/m3 wyrażanych, jako NO2 przy 13 % O2.
Są to wartości, które gwarantują minimalny wpływ kominków na środowisko. Jak widać, nie trzeba inwestować w odnawialne źródła, aby cieszyć się czystą energią.
Sezonowa sprawność kominka
Nowością, które wprowadza Ekoprojekt jest pojęcie sezonowej efektywności energetycznej. Określa ona sprawność urządzenia, jako uśrednioną wartość między mocą nominalną a obniżoną. Dzięki temu ocena efektywności energetycznej kominka jest bardziej rzetelna. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w swoim założeniu, urządzenia z certyfikatem ecodesign muszą spełniać wymagane normy podczas pracy z nominalną jak i z obniżoną mocą.
Sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń poprzez kominki z zamkniętą komorą spalania (wkłady kominkowe, kominki wolnostojące) wykorzystujące paliwo stałe inne niż drewno prasowane w formie pelletów powinna być równa lub wyższa niż 65 %. Różnica między sezonową a ogólną sprawnością kominka może wynosić nawet kilkanaście procent. Dlatego też, niezwykle ważne jest zwracanie uwagi na odpowiedni parametr.
Nowoczesne kominki posiadające certyfikat Ecodesign muszą także posiadać jasno określone zasady (w instrukcjach) dotyczące obsługi urządzenia i dokumentację techniczną urządzenia. Ułatwia to rzetelną ocenę przeprowadzoną przez klienta podczas doboru urządzenia.
Dzięki powyższym przepisom, stosowanie takich urządzeń jak kominki z płaszczem wodnym (np. Defrohome) nie budzi już kontrowersji. Kupując kominki z certyfikatem Ecodesign mamy pewność, że otrzymamy nie tylko efektowny element wystroju wnętrza (kominki wolnostojące, kominki narożne), ale również wydajne i ekologiczne urządzenie grzewcze.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła