Porady prawne dla konsumentów – gdzie dzwonić po darmową poradę?
Konsumenci często nie znają swoich podstawowych praw, gubią się w gąszczu przepisów, które często są niezrozumiałe. Często dzieje się również tak, że nieuczciwi sprzedawcy czy producenci chcąc zarobić na niewiedzy i czasem naiwności klientów, nie przestrzegają praw konsumenckich. W ekstremalnych przypadkach dochodzi do jawnego łamania praw konsumenckich. Jednak klienci i usługobiorcy nie są pozostawieni sami sobie. Mogą korzystać z pomocy specjalnych jednostek, które oferują często darmową pomoc. Gdzie można udać się po pomoc konsumencką? W tym artykule poruszamy najważniejsze kwestie związane z uzyskaniem pomocy w przypadku problemów związanych z zakupem towaru lub usługi.

Gdzie można uzyskać darmową pomoc w sprawach konsumenckich?
Spory konsumenckie dotyczą zarówno towarów, jak i usług. Co ciekawe do najczęściej zgłaszanych problemów zaliczyć można przede wszystkim te związane z usługami finansowymi i telekomunikacyjnymi. Na dalszych miejscach znajdują się usługi budowlano-remontowe, a także zakupy obuwia i odzieży.
W pierwszym momencie, kiedy spotyka nas taka przykra sytuacja, która prowadzi do sporu konsumenckiego, nie wiemy, co robić i gdzie się udać. A miejsc, gdzie uzyskać można pomoc w sporach konsumenckich jest sporo. Podstawową instytucją, która udziela pomocy w takich sytuacjach jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (w skrócie UOKIK). Urząd zajmuje się zarówno problemami dotyczącymi stacjonarnych usług czy zakupów, ale także transakcji zawieranych na odległość. Liczba sporów dotyczących tych ostatnich stale rośnie z uwagi na coraz większą popularność sklepów internetowych. Wiążą się one często z tym, że jeszcze nie wszystkie sytuacje są dokładnie sprecyzowane przez przepisy prawa, a niektóre z przepisów dają różne możliwości interpretacji.
W Urzędzie można składać skargi konsumenckie dotyczące takich kwestii jak: niezgodność towaru z umową, związane z gwarancją, odmową podjęcia zgłoszenia reklamacyjnego, nieskutecznym usuwaniem wad, niedopełnieniem obowiązków informacyjnych (w przypadku zawierania umowy na odległość, poza siedzibą firmy), brakiem regulaminu sklepów internetowych, brakiem informacji dotyczących zwrotu i reklamacji czy prawie do odstąpienia od umowy.
Kto może korzystać z pomocy UOKIK?
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta jest instytucją, która podejmuje działania w sprawach dotyczących zbiorowych interesów konsumentów. Nie podejmuje się spraw indywidualnych. Jeżeli mamy problem indywidualny powinniśmy się udać do miejskiego lub powiatowego rzecznika konsumentów. W całej Polsce jest blisko 400 miejskich i powiatowych rzeczników konsumentów, którzy udzielają bezpłatnych porad dotyczących praw konsumenckich. Rzecznik może podjąć się prowadzenia mediacji w konkretnej sprawie lub pomóc w przygotowaniu reklamacji, a także pism procesowych, jeżeli okaże się, że sprawa musi zostać rozwiązana przez sąd.
W jakiej formie są udzielane bezpłatne porady prawne dla konsumentów?
Do Urzędu oraz rzecznika można przyjść osobiście, ale także skorzystać z bezpłatnych porad telefonicznych. Obecnie bezpłatne porady można uzyskać na specjalnej infolinii konsumenckiej pod numerem telefonu 0 800 007 707. Otwarta jest również infolinia prowadzona przez Stowarzyszenie Konsumentów Polskich i Fundację Konsumentów – można dzwonić pod nr 801 440 220 i 22 290 89 16 (opłaty wg taryf operatorów) Porady udzielane są również drogą elektroniczną – można je uzyskać pisząc na adres mailowy porady@dlakonsumentów.pl. Oczywiście bezpłatne porady można uzyskać również dzwoniąc pod numer konkretnej siedziby rzecznika konsumentów.
autor: Iwona Czyżykowska
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła