Panele winylowe. Instrukcja układania na klej lub matę klejącą
Panele winylowe z warstwą klejącą to najczęstsze rozwiązanie proponowane przez producentów tej stosunkowo młodej metody wykończenia podłóg. Są one najszybsze i najprostsze w układaniu. W porównaniu z innymi produktami, do których są łudząco podobne, wypadają świetnie - mają odporność płytek ceramicznych, ale są ciepłe w dotyku, wyglądają jak drewno, ale z pewnością tyle nie kosztują. Jak położyć je u siebie?
Pamiętajmy o zapewnieniu odpowiednich warunków do układania płyt:
- Montaż zaczynamy, gdy temperatura w pomieszczeniu będzie oscylować między 18 a 24 st. C.
- Pozostawiamy produkt na dobę w pomieszczeniu, w którym ma być układany.
- Podłoże powinno być idealnie równe, twarde, suche i czyste.
- Nie układamy płyt na pracującym podłożu, podatnym na odkształcenia, np. płyta wiórowa, płyta pilśniowa.
- Przed układaniem paneli sprawdzamy, jakie są warunki w pomieszczeniu - czy ściany nie są krzywe - wówczas będzie konieczne przycinanie paneli, czy podłoga jest na jednym poziomie.
Potrzebne będą:
- płyty winylowe, lub płyty winylowe z powłoką klejącą,
- klej do płyt winylowych, lub klejący podkład pod panele winylowe,
- taśma miernicza,
- ostry nóż,
- paca zębata (opcjonalnie),
- rozpuszczalnik do kleju (opcjonalnie).
Krok 1. - ustalenie sposobu układania płyt na podłodze
Jeśli wybraliśmy płyty winylowe wzorzyste i chcemy ułożyć je na podłodze w konkretny wzór, postępujemy jak w przypadku glazury, a więc rozkładamy materiał na podłodze, by sprawdzić ułożenie płytek i ewentualnie skorygować je przed klejeniem. Wzór najlepiej powinien wyglądać na środku pomieszczenia, więc w tym przypadku prowadzimy tzw. linie centralne wyznaczające środek każdej ściany i przecinające się. Od nich zaczynamy układanie płytek.
Krok 2. - wybieranie metody klejenia płyt winylowych
Opcje mamy trzy. Tradycyjna - klejenie płyt za pomocą kleju. Jest ona najtańsza, ale również najbardziej pracochłonna. Wymaga od nas pokrywania wymierzonej powierzchni podłogi klejem i starannego dociskania płyty do podłoża - np. za pomocą wałka kuchennego. Klej, który nieuniknienie wycieknie, należy usunąć za pomocą rozpuszczalnika dedykowanego do klejów do winylu. W sprzedaży znajdziemy także płyty z warstwą kleju pod spodem. Są o wiele wygodniejsze w układaniu i niebrudzące, bo po ustaleniu położenia płyty, po prostu zdejmujemy zabezpieczającą taśmę i dociskamy materiał. Jeśli spodobały nam się płyty bez warstwy klejącej, a chcemy uniknąć klejenia, możemy kupić specjalną matę pod winyl, która działa na zasadzie klejącej taśmy dwustronnej w skali.
Krok 3. - Przygotowanie maty/podłogi pod panele
Matę układamy prostopadle do kierunku układania paneli. Podczas pracy przy ścianie zostawiamy niewielki zakład, który potem starannie dotniemy nożem. Ustalamy szerokość panelu i odklejamy taśmę ochronną, by ułożyć pierwszy rząd paneli. Dbamy o porządek, by nie zapylić maty klejącej. Zachowujemy dylatację 5 mm od ściany.
Jeśli kleimy za pomocą kleju, pamiętamy, by sprawdzić wcześniej czas schnięcia i do tego dostosowujemy obszar, który nim pokryjemy. Używamy do tego pacy zębatej.
Krok 4. - Klejenie podłogi z winylu
Najważniejsze jest idealne rozpoczęcie pracy, a więc ułożenie pierwszego rzędu. W tym celu - używając klocków dylatacyjnych, lub laserowej miarki - układamy panel przy ścianie i dociskamy, a następnie przykładamy krawędzią kolejny tak, by idealnie się stykały. W razie niepowodzenia, panel odrywamy i powtarzamy czynność. Podczas układania kolejnej warstwy paneli każdorazowo sprawdzamy, czy powierzchnia podłogi jest gładka, a linia idealna na całej długości.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła