Panele ścienne do jakich wnętrz pasują?
Jeszcze do niedawna w branży wykończeniowej panele kojarzyły się z okładziną podłogi. Jednak to powoli się zmianie za sprawą paneli ściennych, które coraz częściej wykorzystywane są w nowoczesnych i klasycznych aranżacjach wnętrz. Panele ścienne można wykorzystać do wykończenia praktycznie każdego rodzaju pomieszczenia. Dobierając rodzaj paneli, trzeba jednak pamiętać o tym, aby zwrócić uwagę na to, jakie warunki będą panowały w określonym pomieszczeniu i w jakim stylu będzie ono urządzone.
Na co zwrócić uwagę dobierając panele ścienne do wnętrza?
Wybierając panele ścienne do konkretnego pomieszczenia, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału wykonane są te panele – będzie to rzutowało na ich wytrzymałość. Najczęściej można spotkać się z panelami ściennymi wykonanymi z takich materiałów jak:
drewno – panele drewniane są coraz częściej wybierane zamiast klasycznej boazerii układanej z mniejszych elementów drewnianych. Tego rodzaju panele nadają się w większości przypadków do „suchych” wnętrz, np. salonów, korytarzy, sypialni czy przedpokojów. Drewno, szczególnie pochodzące z rodzimych gatunków drzew nie jest odporna na działanie wilgoci, dlatego, jeżeli chcemy panele umieścić w miejscach, gdzie może dojść do ich zawilgocenia, powinniśmy zdecydować się na drewno egzotyczne. Nie można tutaj zapominać również o odpowiedniej konserwacji drewna, która powinna zwiększyć jego odporność na działanie czynników zewnętrznych;
szkło – panele szklane wykonywane są ze szkła hartowanego, które niejednokrotnie wzmacniane jest poprzez pokrycie go specjalnym laminatem. Taki zabieg zmniejsza ryzyko rozpryśnięcia się szkła w razie uszkodzenia – po uderzeniu na tafli szkła tworzy się „pajęczyna”, ale poszczególne kawałki szkła nie rozpryskują się po pomieszczeniu, co minimalizuje ryzyko zranienia się odłamkiem. Z uwagi na swoją wytrzymałość na wilgoć i wysokie temperatury, panele szklane mogą być stosowane w kuchniach i łazienkach, szczególnie jeśli są to panele dekoracyjne;
tworzywa sztuczne – wykonywane z PCV panele ścienne są rozwiązaniem tańszym w porównaniu do paneli drewnianych i szklanych. Są również odporne na działanie wilgoci czy środków czyszczących. Przy tym mogą dobrze imitować panele wykonane z innych materiałów, co pozwala na estetyczne wykończenie niemalże każdego wnętrza;
panele dekoracyjne – mogą być wykonane z różnych materiałów (np. z płyty MDF wykończonej laminatem lub dekoracyjną folią), a także fakturę np. panele trójwymiarowe. Ciekawym rozwiązaniem są panele „trawiaste”, które imitują trawę, a także inne rośliny, tworząc tym samym na ścianie piękną łąkę lub ogród.
Panele ścienne a wystrój wnętrza
Panele ścienne można też bez problemu dobrać do stylistyki wnętrza. W klasycznych aranżacjach sprawdzą się przede wszystkim panele drewniane w naturalnych kolorach ciepłego brązu. Ich prosty kształt i faktura podkreślą klimat wnętrza oraz jego klasyczną elegancję.
W klasycznych wnętrzach sprawdzą się również panele 3D, o ile wybierzemy motywy nawiązujące do głównych założeń tego stylu. Przykładowo dla stylu dworskiego można wykorzystać panele 3D z motywem lilijki lub innym wzorem roślinnym. Trzeba jedynie pamiętać, aby zachować umiar w ilości takich dekoracyjnych elementów.
W nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach możemy postawić na jednolite panele ścienne wykonane z tworzyw sztucznych lub panele szklane. Panele szklane mogą być w takich wnętrzach ciekawym akcentem ożywiającym pomieszczenie, jeżeli wybierzemy szkło z ciekawym nadrukiem np. wzorem geometrycznym. Można też zdecydować się na nadruk większego obrazu wykonany na kilku panelach przedstawiający np. nocną panoramę miasta.
Jeżeli chcemy do nowoczesnego wnętrza wprowadzić odrobinę awangardy, możemy zdecydować się na nietypowe panele dekoracyjne, jak chociażby wyżej wspomniane imitujące poszycie leśne. Inną ciekawą propozycją są panele strukturalne, które optycznie będą sprawiały wrażenie, że na ścianie jest zamontowana konstrukcja trójwymiarowa z kolorowej siatki.
autor: Iwona Czyżykowska
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła