Ogniwa fotowoltaiczne – czy to się opłaca?
W związku z rozwojem budownictwa jednorodzinnego oraz modzie na bycie „eko” coraz więcej mówi się o oszczędzaniu energii oraz o alternatywnych źródłach jej pozyskiwania. Dużo emocji wzbudza tematyka związana z pozyskiwaniem jej z promieni słonecznych. Czy ogniwa fotowoltaiczne to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą w ekologiczny sposób pozyskiwać energię dla swojego gospodarstwa domowego? Jak sprawdzają się takie rozwiązania w naszym kraju?
Czym są ogniwa fotowoltaiczne?
Ogniwa fotowoltaiczne nazywane są też często ogniwami słonecznymi lub fotoelekrycznymi. Są to ogniwa, w których zachodzi proces przemiany energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Zjawisko to zostało zaobserwowane po raz pierwszy już w pierwszej połowie XIX wieku, a dzisiaj jest wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu.
Do czego wykorzystuje się ogniwa fotowoltaiczne?
Ogniwa fotowoltaiczne wykorzystuje się najczęściej:
- w elektronice użytkowej do produkcji takich urządzeń jak: kalkulatory, oświetlenia znaków drogowych, lampy ogrodowe itp.;
- do zasilania elektroniki urządzeń umieszczanych w sondach i promach kosmicznych;
- do doładowywania akumulatorów jachtów, wozów kempingowych;
- do produkcji energii w domach jednorodzinnych;
- do produkcji energii w ramach tak zwanych farm słonecznych.
Jakie korzyści daje instalacja fotowoltaiczna?
Wśród wielu zalet wykorzystania ogniw fotowoltaicznych najczęściej wymienia się przede wszystkim:
- dostęp do darmowej energii słonecznej, która jest jednocześnie ekologiczna;
- niezależność wobec monopolistycznych dostawców energii elektrycznej;
- możliwość korzystania z energii elektrycznej w miejscach, gdzie utrudnione jest podłączenie do tradycyjnej sieci elektrycznej;
- możliwość odsprzedaży nadwyżki wyprodukowanej energii.
Jakie są koszty instalacji ogniw fotowoltaicznych?
Podobnie jak w przypadku innych instalacji mających na celu stworzenie domu energooszczędnego (np. pompy ciepła, domowe oczyszczalnie ścieków itp.) montaż instalacji fotowoltaicznej niesie za sobą dość duże koszty. Specjaliści określają sam koszt materiałów na około 15 000 - 20 000 zł. Trzeba do tego doliczyć koszt prac instalacyjnych oraz konserwatorskich.
Analizy pokazują, że w naszych warunkach klimatycznych koszt takiej inwestycji może zwrócić się w okresie od 10 do 15 lat. Z kolei żywotność poszczególnych rodzajów ogniw fotowoltaicznych określa się na ok. 20 – 25 lat. Dlatego przed instalację ogniw fotowoltaicznych warto sprawdzić, czy będzie to dla nas opłacalne rozwiązanie i czy możemy starać się o dotację na montaż instalacji fotowoltaicznej.
Dotacje na montaż instalacji fotowoltaicznej
W ramach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiG) można korzystać z programów dotyczących dotacji na budownictwo ekologiczne. Do jednych z najpopularniejszych należą dotacje i dofinansowania na budowę domów energooszczędnych. Jednak można starać się również o dofinansowanie na poszczególne elementy mające na celu zwiększenie energooszczędności całego budynku lub jego konkretnej części.
Jeżeli chodzi o ogniwa fotowoltaiczne, to osoby zainteresowane dofinansowaniem do budowy mogą skorzystać z programu PROSUMENT. Warto się pośpieszyć ze złożeniem wniosku o dofinansowanie, gdyż do końca roku przewidziane jest dofinansowanie w wysokości do 40% całej inwestycji dotyczącej budowy mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii. W 2017 roku będzie to już tylko do 30%. Jednocześnie zwiększony zostaje budżet całego programu, co sprawia, że więcej osób będzie miało szansę na otrzymanie dotacji.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła