Mieszkanie z ogrodem – czyli jak odpoczywać w wielkim mieście?
Wypoczynek na łonie natury to jedna z najlepszych form spędzania wolnego czasu. Dobrze jest mieć swój własny kąt, którym nie trzeba się dzielić. Właśnie taką strefę rekreacyjną możemy sobie urządzić mając mieszkanie z ogrodem. Jak zaprojektować swój ogródek, by cieszył oko i napełniał dumą wszystkich domowników?
Jak odetchnąć od miejskiego życia?
Mieszkanie z ogrodem to świetna opcja dla osób, które cenią sobie kontakt z naturą. Sprawdzi się również w przypadku rodzin z dziećmi. Niewątpliwą zaletą tego typu rozwiązań jest również lokalizacja. Mieszkania umiejscowione na parterze, z dostępem do ogródka, można znaleźć blisko centrum. Pozwala to cieszyć się całej rodzinie odrobiną zieleni w pobliżu: miejsc pracy, punktów rekreacyjnych i szkół. Zazwyczaj ogródki mają niewielką powierzchnię, dlatego należy odpowiednio przygotować się na to wyzwanie i stworzyć projekt, który pozwoli maksymalnie wykorzystać przestrzeń i jednocześnie nie będzie wymagać ciągłej pracy.
W naszych wyobrażeniach, ogród często przybiera postać bezkresnej przestrzeni, pełnej zieleni kontrastującej z czerwienią róż i innych kolorowych kwiatów. Jak wcielić swoje marzenia o pięknym ogrodzie na ograniczonym terenie?
Jak ogrodzić się przed wścibskimi oczami sąsiadów?
Przede wszystkim trzeba pamiętać o ograniczeniach niewielkiego ogródka i przekuć je w atuty. Ograniczenie liczby ozdób i roślin będzie dobrym rozwiązaniem, gdyż mogą one wpłynąć na pogłębienie wrażenia ciasnej przestrzeni. W wielu ogrodach to gęsto usiane tuje ogradzają nasz teren, jednak na niewielkim metrażu są one niepraktyczne. Lepiej w takich ogródkach sprawdzą się luźne grupy krzewów lub pnączy wspinających się po podporach.
A co z sąsiadami z wyższych pięter?
Widok z góry możemy ograniczyć stawiając zadaszenie, np. w formie markizy tarasowej. Dzięki temu ochronimy się również przed nadmiernym nasłonecznieniem i opadami. Jest to przydatne zwłaszcza, gdy nasz ogródek wyposażony jest również w taras.
Mieszkanie z ogrodem z podziałem na strefy
Pamiętajmy, że niezależnie od wybranego stylu aranżacji ogródka, musi być on spójny z wyglądem budynku. W dodatku stawiajmy na detale – ładne donice powinny komponować się z meblami ogrodowymi i kącikiem dla dzieci. Również oświetlenie odgrywa niezwykle ważną rolę w naszym ogródku. Powinno eksponować co piękniejsze rośliny, a przy tym podkreślać smukłe linie mebli i budynku.
Widok usiany zielenią
Wybierając kwiaty również należy kierować się kilkoma zasadami. Sadzając rośliny o większych liściach w pobliżu domu a coraz drobniejsze w dalszych odległościach, zamykamy przestrzeń i nadajemy jej otwartości. Aranżacja ogrodu w rośliny o liściach w różnych odcieniach pozwala stworzyć niepowtarzalne kompozycje. Dodatkowo nie zapominamy o tym, by ogród pięknie prezentował się także zimą, dlatego sięgamy również po zimozielone rośliny, jak np. trzmielina japońska. Wszystko po to, by twoje mieszkanie z ogrodem budziło zachwyt niezależnie od sezonu.
Kącik dla dzieci w gąszczu roślin
Zależnie od wieku dzieci możemy sięgnąć po różne możliwości. Maluchy zadowolą się piaskownicą i huśtawką. Starsi domownicy z kolei chętnie skorzystają z drabinek i zjeżdżalni. Niezależnie od wieku, największą radość może spełnić niewielki domek. I nie musi się on znajdować na drzewie. Na rynku można znaleźć kolorowedomki, które nadają się do rozstawienia w domu i w ogrodzie. Alternatywą może okazać się wspólna budowa wymarzonego domku – zabawa gwarantowana!
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła