Meble – jak czyścić i pielęgnować meble?
Kiedy kupujemy drogie meble, chcemy aby zachowały swój piękny wygląd przez długie lata. Dlatego tak ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja – każdy rodzaj materiału wymaga innych środków czystości i sposobu pielęgnacji. Inaczej pielęgnuje się meble skórzane, drewniane i wykonane z tkanin. Jeszcze innej pielęgnacji potrzebują meble ogrodowe. Oto krótki przewodnik po pielęgnacji mebli w zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane.
Meble skórzane
Meble z naturalnej skóry podkreślają elegancję i prestiż pomieszczenia. Do ich pielęgnacji należy używać specjalnych detergentów. Preparaty do czyszczenia naturalnej skóry nie mogą zawierać w sobie rozpuszczalników i silnych substancji czyszczących, gdyż mogłyby uszkodzić delikatną powierzchnie tapicerki. Preparaty do pielęgnacji skóry dzieli się na dwa rodzaje – czyszczące oraz impregnujące. Najlepiej kupić specjalny zestaw produktów do czyszczenia mebli, w którym oprócz preparatów znajdują się jeszcze ściereczki i gąbeczki przeznaczone do czyszczenia skóry.
Do pielęgnacji mebli skórzanych warto też używać specjalnego impregnatu, który zmiękcza ją, zapobiega pękaniu i „trzeszczeniu”. Taki preparat stosuje się raz na pół roku na wyczyszczone meble.
Do barwionych skór warto wybrać serię produktów przygotowanych do kolorowych tapicerek skórzanych. Zapobiegają one utracie koloru i farbowaniu innych powierzchni, które mają styczność ze skórą. W sklepach można znaleźć również kremy maskujące przeznaczone do spękań lub przetarć na tapicerce. Warto stosować je na starych, nieco wyblakłych miejscach, gdyż pozwalają odświeżyć kolor.
W celu uzyskania najlepszych efektów pierwszy zabieg pielęgnacyjny najlepiej wykonać od razu po zakupie mebli. Przed czyszczeniem silniejszym detergentem najlepiej sprawdzić jego działania na niewidocznym miejscu, najlepiej z tyłu mebla.
Skórzane meble należy codziennie wycierać suchą szmatką – może być przystosowana do wycierania kurzu. Pozwoli to uniknąć drobnych plam oraz uszkodzeń mogących powstać na skórze w wyniku kontaktu z solą z ludzkiego potu.
Meble ze skóry naturalnej są bardzo wrażliwe na zmiany temperatury oraz wilgotność. Dlatego należy ustawić je z dala od grzejników oraz okien z dużym nasłonecznieniem.
Skóra ekologiczna
Skóra ekologiczna to bardzo delikatny materiał, dlatego trzeba o niego bardzo dbać. Najlepiej do czyszczenia używać delikatnej, bardzo miękkiej szmatki oraz ciepłej wody z dodatkiem szarego mydła. Należy unikać silnych zabrudzeń, gdyż później bardzo trudno je usunąć bez uszkodzenia powierzchni tapicerki. Podobnie jak w przypadku skór naturalnej takich mebli nie można narażać na ekspozycję na słońce oraz zmiany temperatury.
Meble drewniane
Meble wykonane z drewna podobnie jak te skórzane wymagają pielęgnacji dostosowanej do sposobu wykończenia. Dlatego przed dokonaniem zakupu warto zapytać o rodzaj wykończenia mebli u producenta lub w sklepie meblowym. Sprzedawca powinien również pomóc w wyborze środków czyszczących. Jest to bardzo ważne, gdyż innej pielęgnacji będą wymagały meble fornirowane, lakierowane i olejowane.
Jednak warto pamiętać o zasadach, które obowiązują przy czyszczeniu mebli drewnianych niezależnie od rodzaju ich wykończenia: nie należy zbyt namaczać mebli – duża wilgotność może sprawić, że zniszczy się struktura drewna. Do czyszczenia używać najlepiej delikatnej szmatki o krótkim włosiu. Jeśli nie jesteśmy pewni działania detergentu to należy go wypróbować na niewielkiej powierzchni w niewidocznym miejscu. Poszczególne części należy czyścić wzdłuż słojów.
Warto też pamiętać, że lepiej wybrać osobny środek do czyszczenia mebli i osobny do ich pielęgnacji (impregnacji). Rodzaj środka czyszczącego należy dobrać pod względem tego czy meble są matowe czy błyszczące.
Meble z tkaniny
Najłatwiejsze w czyszczeniu są meble wykonane z gładkich tkanin oraz z mikrofibry, która dodatkowo nie gniecie się. Tkaniny z długim włosiem takie jak welur czy sztruks należy przeczesać od czasu do czasu, aby nie odgniotły się. Do czyszczenia należy używać miękkiej szmatki lub gąbeczki i delikatnie przecierać. Przy większych zabrudzeniach można zastosować piankę do tapicerki lub specjalne preparaty. Przed naniesieniem trzeba dokładnie odkurzyć meble i wypróbować preparat na niewielkiej powierzchni. Należy pamiętać o tym, by mebli nie przemoczyć.
Dobrym rozwiązaniem jest zakup mebli wykonanych z tkanin impregnowanych. Takie zabezpieczenie materiału dodawane jest już na etapie jego produkcji – jest on pokrywany specjalną powloką. Warstwa impregnatu zabezpiecza przed wilgocią, ludzkim potem, blaknięciem i promieniowaniem UV, co jest szczególnie ważne w przypadku mebli tarasowych lub ogrodowych wykończonych tkaniną.
Do codziennego czyszczenia zaimpregnowanego materiału wystarczą delikatne środki czyszczące. Można w tym celu wykorzystać roztwór wody i szarego mydła. Choć do większości plam wystarczy sama woda i szmatka. Nawet zaschnięte plamy łatwo usunąć z powierzchni mebla. Tkaniny takie można prać w również pralce – należy robić to zgodnie z instrukcją producenta.
Meble ogrodowe
Meble ogrodowe należy czyścić systematycznie. Ważna jest też regularna impregnacja środkami przeznaczonymi do czyszczenia mebli ogrodowych. Pozwoli to zabezpieczyć je przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Warstwa ochronna preparatu ułatwia również czyszczenie zabrudzeń powstałych w czasie codziennego użytkowania. Do czyszczenia mebli wykonanych z materiałów sztucznych można wykorzystać myjkę ciśnieniową z delikatnym środkiem czyszczącym. Z kolei meble ogrodowe wykonane z drewna lepiej przetrzeć wilgotną szmatką i wyczyścić do sucha. Przed sezonem letnim, warto zaimpregnować drewniane meble specjalnymi lakierami, które podkreślą słoje drewna, ale i zabezpieczą je na wiele lat.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła