Lukarny
Urządzenie pomieszczeń mieszkalnych na poddaszu często wymaga od nas wykonania koniecznych prac remontowych, które pozwolą na lepsze zagospodarowanie przestrzeni. Często okazuje się, że trzeba też doświetlić pomieszczenie, gdyż pierwotnie w planach budynku poddasze nie było przeznaczone do celów mieszkalnych. Jednym z rozwiązań są okna dachowe. Innym ciekawym rozwiązaniem są lukarny dachowe. Czym dokładnie są lukarny i jaka jest ich konstrukcja?
Zobacz również: Ryzalit - element rozbudowujący dom i nadający mu nowy charakter
Czym jest lukarna?
Lukarna to swojego rodzaju nadbudówka na dachu, której konstrukcja pozwala na montaż na poddaszu tradycyjnego okna. Konstrukcja lukarny wystaje z połaci dachowej, co pozwala na uzyskanie ciekawego, dekoracyjnego efektu dla elewacji. Lukarny popularne są szczególnie w klasycznych bryłach domów nawiązujących do tradycyjnego budownictwa. Można je spotkać również w starych domach.
Lukarny dachowe można wykonać też w nowoczesnych budynkach – najlepiej uwzględnić je już na etapie projektowania domu, ale można też je wykonać w czasie remontów lub rozbudowy poddasza. O ile w starych domach lub stylizowanych na klasyczne, najczęściej stosowane są lukarny prostokątne lub kwadratowe o niewielkiej powierzchni (mogą też być wykonane lukarny z okrągłymi oknami), to już w nowoczesnych budynkach można się spotkać z lukarnami o dużej powierzchni. Niejednokrotnie w takich lukarnach stosowane są okna o dużej, jednolitej powierzchni, które podkreślają nowoczesny charakter elewacji.
Decydując się na budowę lukarny, musimy pamiętać, że z uwagi na to, iż jest konieczna ingerencja w konstrukcję dachu, należy to zgłosić do odpowiedniego urzędu. Zanim rozpocznie się prace remontowe należy odczekać 30 dni. Jeżeli w tym czasie urzędnicy nie zgłoszą żadnych uwag czy też nie udzielą odmowy, można rozpocząć prace remontowe.
Jakie są wady i zalety lukarn?
Lukarny pozwalają na bardzo dobre doświetlenie poddasza użytkowego. Wskazuje się również na to, że konstrukcja lukarny zwiększa dekoracyjność bryły budynku, musi być jednak dostosowana do ogólnego charakteru domu i posesji. Co istotne, jeżeli lukarna będzie miała dużą powierzchnię, zostaną zlikwidowane miejscami skosy, dzięki czemu można zaaranżować powierzchnię poddasza w lepszy sposób niż w przypadku, gdy na całej powierzchni znajdują się skosy.
Jako główną wadę lukarn wskazuje się stosunkowo wysoki koszt ich budowy, jeżeli są one tworzone już w gotowym budynku. Trzeba też pamiętać, że im bardziej skomplikowana konstrukcja i większe rozmiary lukarny, tym cena będzie wyższa. Koszt pojedynczej konstrukcji o prostych wymiarach zaczyna się w granicach ok. 3 000 zł. Warto przy tym pamiętać, że projekt lukarny powinien być wykonany przez specjalistę, gdyż przy błędnych parametrach światło nie będzie się rozpraszać po pomieszczeniu i będzie stworzony efekt oświetlenia „tunelowego”. Również za budowę lukarny powinny odpowiadać osoby specjalizujące się w tego rodzaju pracach, gdyż łatwo tutaj stworzyć tak zwane mostki termiczne, które będą wpływały na koszty ogrzewania domu.
Konstrukcja lukarny – jaką wybrać?
Decydując się na lukarnę, warto zwrócić uwagę na jej konstrukcję oraz kształt. Najczęściej spotyka się trzy podstawowe rodzaje lukarn:
- lukarny pulpitowe – najczęściej stosowane są na dachach o dużym spadku. Jest chętnie wybierana ze względu na to, że od wewnątrz daje duże możliwości aranżacyjne. Przy takiej lukarnie można zaaranżować miejsce do pracy np. ustawić biurko czy stolik kreślarski albo też kącik wypoczynkowy z fotelem lub łóżkiem;
- lukarna trójspadowa – w tym przypadku dach lukarny dobrze komponuje się z główną częścią dachu, jednak z drugiej strony tego rodzaju lukarna jest trudniejsza w wykonaniu. Jeżeli chodzi o zaaranżowanie wnętrza, lukarna trójspadowa może być wykorzystana w podobny sposób, jak wyżej opisana lukarna pulpitowa;
- bawole oko –lukarna tego typu stosowana jest w przypadku rozbudowanych połaci dachowych. Jej cechą charakterystyczną jest opływowy kształt, stąd też jej nazwa – otwór okienny przypomina swoim kształtem półprzymknięte oko. Najczęściej tego typu lukarny stosowane są w budynkach, których elewacja nawiązuje do klasycznych stylów w architekturze – taka dekoracja dachu podkreśla charakter całej elewacji.
autor: Iwona Czyżykowska
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła