Jakie płyty drogowe sprawdzą się przy budowie drogi tymczasowej?
Na placach budowy często tworzy się drogi tymczasowe, które pozwalają na sprawne przemieszczanie się maszyn i pracowników. Stanowią one stabilne podłoże, które nie staje się grząskie po opadach deszczu. Jakie płyty drogowe wykorzystuje się na placach budowy? Które z nich sprawdzają się najlepiej?

Płyty drogowe – rodzaje i zastosowania
Płyty drogowe są stosowane wszędzie tam, gdzie trzeba utwardzić grunt i przygotować go np. do przejazdów ciężkich maszyn. Układa się je na placach budowy, na których ułatwiają dostarczanie towarów dużymi pojazdami, a także pełnią funkcję dróg awaryjnych. Ponadto z płyt tych korzysta się też przy wydarzeniach plenerowych oraz do przygotowania parkingów tymczasowych. Sprawdzają się również w rolnictwie i leśnictwie – umożliwiają transport plonów czy drewna.
Betonowe płyty drogowe
Do tworzenia dróg tymczasowych wykorzystuje się m.in. betonowe płyty drogowe. Są one solidne i mają dużą nośność. Po ich powierzchni bez problemu może poruszać się ciężki sprzęt – wraz z ładunkiem.
Na rynku można znaleźć płyty betonowe pełne oraz z otworami, które pozwalają na odprowadzanie wody. Ten drugi typ materiału jest naturalnie lżejszy, ale też mniej wytrzymały. Sprawdzi się jednak najlepiej tam, gdzie po opadach deszczu grunt szybko staje się grząski.
Płyty drogowe MON
Płyty drogowe MON to elementy żelbetowe. Mają formę prefabrykatów – są tworzone w całości w fabryce, transportowane na plac budowy i układane. Dzięki nim można szybko stworzyć drogę dojazdową również na podmokłym i niestabilnym gruncie. Czasami płyty MON są też używane do tworzenia parkingów – np. przy jeziorach czy lasach.
Płyty drogowe z tworzywa sztucznego
Ciekawym wyborem są płyty drogowe z tworzywa sztucznego, dostępne np. na stronie https://gizo.pl/wynajem/kompozytowe-plyty-drogowe/. Są one znacznie lżejsze niż te z betonu lub żelbetonu. Cecha ta ułatwia transport, montaż i demontaż. Jednocześnie płyty drogowe z gumy charakteryzują się dużą nośnością – jeden egzemplarz może utrzymać pojazd o masie nawet 80 ton.
- Płyty drogowe z tworzywa sztucznego to rewolucja w branży. Dzięki nim można błyskawicznie układać chodniki czy drogi tymczasowe. Jeden egzemplarz waży około 40 kg, dlatego można go szybko przenieść z wykorzystaniem podstawowych narzędzi. Co więcej, takie produkty cechują się też antypoślizgową powierzchnią – tłumaczy specjalista z firmy Gizo oferującej m.in. płyty drogowe z tworzyw sztucznych.
Jaki rodzaj płyt drogowych sprawdzi się najlepiej?
Wybór odpowiedniego typu płyt drogowych zależy głównie od potrzeb inwestora czy firmy budowlanej. Konstrukcje betonowe to tradycyjne rozwiązanie, które stosowało się już wiele lat temu. Obecnie jednak coraz częściej stawia się na płyty z gumy, które mają podobne właściwości, ale są zdecydowanie lżejsze i łatwiejsze w montażu. Cechują się one długą żywotnością i mogą być wykorzystywane wielokrotnie.
Wybierając płyty drogowe, warto zwrócić uwagę również na ich cenę i na to, ile sztuk będzie potrzebnych do stworzenia tymczasowego dojazdu. Poszczególne rodzaje takich produktów mogą bowiem różnić się od siebie ceną. Jeśli zależy Ci na minimalizacji kosztów inwestycji, postaw na tańsze płyty drogowe. W sytuacji, gdy planujesz prowadzić prace budowlane przez dłuższy czas lub chcesz wykorzystać zakupione produkty ponownie w kolejnych projektach, lepiej wybrać trwalsze i łatwiejsze w obsłudze modele.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła