Jak zabezpieczyć drewnianą elewację na lata?
Drewno pozostawione bez ochrony szybko niszczeje. Dlatego do wykonania elewacji domu najlepiej wybierać deski impregnowane ciśnieniowo. Oprócz tego pomyśl o skutecznym zabezpieczeniu drewna przed warunkami atmosferycznymi. Przeczytaj, jak zabezpieczyć drewnianą elewację na całe lata.
Pozostawienie drewnianej elewacji bez zabezpieczenia nie wchodzi w grę. Surowe drewno chłonie wilgoć, pęka, łatwo ulega uszkodzeniom, poza tym jest podatne na rozwój grzybów i innych mikroorganizmów. Należy działać na dwa sposoby – od wewnątrz i od zewnątrz, a ponadto używać wyrobów o konkretnych właściwościach i parametrach wytrzymałościowych.
Czym zabezpieczyć drewnianą elewację?
Potrzebujesz dwóch rodzajów produktów: impregnatu oraz wyrobu nawierzchniowego. Impregnat nie tworzy na powierzchni drewna powłoki, zamiast tego wnika głęboko w jego strukturę, wzmacniając ją od wewnątrz. Dzięki temu deski zyskują wieloletnią ochronę biologiczną, czyli przed szkodliwym działaniem grzybów wywołujących siniznę czy grzybów podstawczaków, powodujących rozkład drewna. Wybierz np. impregnat techniczny Sadolin SuperBaseHP, który wykazuje się wysoką zdolnością penetracji surowego drewna. Zabezpiecza deski oraz redukuje ich chłonność, obniżając tym samym zużycie produktów nawierzchniowych.
Wyrób nawierzchniowy spełnia dwa zadania: zapewnia ochronę powierzchni przed warunkami zewnętrznymi oraz pozwala na uzyskanie konkretnego efektu dekoracyjnego. Dobrze sprawdza się tu lakierobejca, która zmienia, np. przyciemnia odcień drewna, a przy tym uwydatnia rysunek słojów, i jednocześnie chroni deski. Zdecyduj się na taki produkt, który tworzy powłoki odporne na oddziaływanie niszczących czynników atmosferycznych, jak deszcz i śnieg, promieniowanie słoneczne oraz zmienne temperatury. Powłoka powinna być na tyle elastyczna, aby kurczyć się i rozszerzać, czyli „pracować” wraz z drewnem w zależności od temperatury, nie pękając przy tym i nie łuszcząc się.
Jak zabezpieczyć elewację impregnatem oraz lakierobejcą?
Pamiętaj, że elewacja, którą zamierzasz malować, powinna być czysta, sucha, wolna od jakichkolwiek osadów i zabrudzeń oraz zdrowa – bez oznak zniszczeń biologicznych. Jeśli to konieczne, dokonaj niezbędnych napraw. Na prace wybierz pogodny dzień (sprawdź na opakowaniu wyrobu, jaki jest optymalny zakres temperaturowy oraz maksymalna wilgotność powietrza), nie maluj w pełnym słońcu.
Do nakładania wspomnianego impregnatu najlepszy będzie pędzel. Aplikuj 2-3 warstwy nierozcieńczonego produktu – sprawdź w jego karcie technicznej, jaka ilość wyrobu pozwoli na pewne, optymalne zabezpieczenie struktury drewna. Rozprowadzaj impregnat dokładnie wzdłuż słojów drewna. Każdą kolejną warstwę nanoś po całkowitym wchłonięciu produktu w drewno.
W przypadku wspomnianego impregnatu malowanie produktami nawierzchniowymi możesz rozpocząć po 16 godzinach od aplikacji ostatniej warstwy. Przeczytaj informacje na etykiecie i dowiedz się, jak malować lakierobejcą. Zazwyczaj do osiągnięcia najlepszego efektu i pełnego zabezpieczenia potrzeba 2-3 warstw wyrobu. Pamiętaj, aby przed aplikacją drugiej i trzeciej warstwy delikatnie przeszlifować drewno drobnoziarnistym papierem ściernym, co zwiększy przyczepność produktu do podłoża.
Skuteczne i długoletnie zabezpieczenie drewna jest możliwe, jeśli spełnisz dwa podstawowe warunki: prawidłowo przygotujesz podłoże do impregnacji i pozostałych prac oraz zastosujesz dobrej jakości produkty.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła