Jak wyciszyć pokój/sypialnię na piętrze?
Współczesne budownictwo często oferuje ciekawe lokalizacje, rozstawienie poszczególnych pokoi w mieszkaniach oraz nowoczesne rozwiązania technologiczne w przestrzeniach wspólnych budynków. Jednak często okazuje się, że poszczególne pomieszczenia nie są odpowiednio wyciszone, co powoduje dyskomfort zarówno dla mieszkańców konkretnego mieszkania, jak i ich sąsiadów. Często jest to po prostu krępujące, gdyż nie pozwala na zachowanie pełnej intymności i swobody zachowania we własnym mieszkaniu. Jak zatem można wyciszyć mieszkanie, by zwiększyć komfort mieszkania w nim?
Jak wyciszyć podłogi w mieszkaniu?
Jednym z najsłabszych elementów, jeśli chodzi o izolację akustyczną okazuje się bardzo często podłoga. Sąsiedzi z dolnych mieszkań mogą skarżyć się, że słyszą każdy krok wykonywany na podłodze w mieszkaniu powyżej. Jest to bardzo uciążliwe, szczególnie jeżeli w lokalu mieszkalnym przebywają małe dzieci, które często zamiast chodzić, biegają i hałasują w czasie zabawy na podłodze.
Jednym z najpopularniejszych sposobów na wyciszenie podłogi, bez konieczności jej rozbiórki jest zastosowanie specjalnych mat wygłuszających. Są one szczególnie popularne, gdy na podłodze planujemy położyć wykładzinę. Specjalne maty wytłumiające dźwięki można też wybrać do mieszkań, gdzie na podłodze są położone panele. Na rynku można dostać także materiały wytłumiające, które kładzie się pod parkiety i posadzki. Jednak są to rozwiązanie najlepiej uwzględnić przy urządzaniu lub remontowaniu mieszkania, gdyż wiąże się z kładzeniem podłogi na nowo.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem okazują się maty wygłuszające, dekoracyjne. Składają się one z dwóch warstw, z czego spodnia to mata tłumiąca, zaś górna, to dekoracyjny element, który można w pełni dostosować do wystroju mieszkania. Jednak jest to dość drogi materiał.
Interesującym rozwiązaniem jest również zastosowanie korka technicznego, który po położeniu na podłogę można pomalować na dowolny kolor. Warstwa izolacyjna powinna mieć grubość około 1 cm.
Jak wyciszyć ściany w pokoju?
Często w domach i mieszkaniach ściany działowe również wymagają wyciszenia, które zwiększy komfort osób przebywania w pomieszczeniu. W przypadku wyciszania ścian warto poświęcić kilka centymetrów z powierzchni mieszkania i wykonać ekrany dźwiękoszczelne z wełny mineralnej. Do takiego rodzaju wyciszenia potrzebne będą stelaże ze stalowych profili, na których będzie można zamocować płyty kartonowo-gipsowe, będące wykończeniem ściany. Położenie ekranów z wełny mineralnej zabiera około 10 cm z powierzchni pomieszczenia.
Innym rozwiązaniem, które nie zabiera tyle miejsca, ale jednocześnie jest o wiele droższe, są maty ścienne dekoracyjne. Podobnie jak maty pogodowe składają się one z dwóch warstw – izolacyjnej i dekoracyjnej warstwy wierzchniej wykonanej z pvc, która swoją fakturą przypomina skórę lub ozdobną tkaninę.
Co jeszcze pomoże wyciszyć pomieszczenie?
Jednym ze sposobów na wyciszenie pomieszczenia jest położenie na suficie ozdobnych kasetonów styropianowych – można wybrać kasetony o różnorodnej fakturze, ale i gładkie, kiedy chcemy, aby sufit wyglądał naturalnie, trzeba jednak pamiętać, że to rozwiązanie sprawdza się jedynie przy niskiej emisji hałasu i jeżeli sąsiedzi mają wyciszone podłogi.
Warto też się zastanowić nad odpowiednią aranżacją wnętrza – nie pozostawiać dużo wolnej przestrzeni, po której może nieść się hałas, gdyż to potęguje efekt głośności zarówno w naszym mieszkaniu jak i sąsiednich lokalach, szczególnie tych położonych w tym samym pionie.
autor: Iwona Czyżykowska
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła