Jak rozplanować oświetlenie do łazienki?
Pod kątem oświetlenia łazienka różni się znacznie od innych pomieszczeń w domu. Jej największym problemem jest fakt, że w łazienkach brakuje naturalnego światła. Okna są zwykle niewielkie ze względu na prywatność, co sprawia, że oświetlenie należy dobrze przemyśleć. W łazienkach często nie wystarcza jedna główna lampa – potrzebne jest także oświetlenie dodatkowe, przynajmniej nad umywalką. O czym pamiętać, wybierając lampy i kinkiety do łazienki?

Jakie oświetlenie powinno pojawić się w łazience?
Łazienka pod jednym względem jest wyjątkowym pomieszczeniem. Podczas gdy w salonach, kuchniach, czy nawet sypialniach, najważniejsze jest główne źródło światła, czyli lampa wieszana na suficie, w łazience priorytetem jest inny rodzaj oświetlenia. Tu najważniejsze jest, aby właściwie doświetlić okolice umywalki i lustra, a za to odpowiada dodatkowe oświetlenie do łazienki w postaci kinkietów i specjalnie projektowanych lamp punktowych. Zdarza się, że na rzecz odpowiednio ustawionego oświetlenia punktowego w nowoczesnych łazienkach całkowicie rezygnuje się z głównej lampy w centralnej części pomieszczenia.
Ilość elementów oświetlenia i ich rozmieszczenie zależy od rozmiarów łazienki i jej indywidualnego rozkładu. W przypadku małych łazienek obowiązkowe są dwa elementy, mianowicie główne oświetlenie całego pomieszczenia i dodatkowa lampa nad lustrem. Może to być lampa sufitowa, kinkiet, a nawet diody zainstalowane w lustrze – wybór jest tu kwestią aranżacji.
Wybierając oświetlenie odpowiednie do łazienki, warto pamiętać, że jest to nieodzowna część udanego wystroju wnętrza tego pomieszczenia. Ciemne i niedokładnie oświetlone łazienki sprawiają wrażenie mniejszych, a w najgorszym wypadku brudnych, dlatego radzi się unikać słabych żarówek. Estetyczne lampy i kinkiety sprawią, że charakter łazienki stanie się bardziej spójny, schludny i elegancki.
Modele lamp odpowiednich do łazienki
Najczęściej spotykane modele lamp to minimalistyczne plafony i proste kinkiety. Świetnie sprawdzają się one jako uzupełnienie charakteru klasycznych i nowoczesnych łazienek, a także pozwalają we właściwym kierunku nakierować światło. Coraz popularniejsze staje się również oświetlenie montowane bezpośrednio w suficie, w tym małe lampki i reflektory.
Czy lampy wiszące nadają się do łazienki? To rzadki wybór, który jako główne źródło światła zamieszczone na środku sufitu sprawdza się tylko w dużych łazienkach, nie przytłaczając ich wizualnie. Lampy wiszące zyskują jednak coraz większe zainteresowanie również jako modele montowane w pobliżu lustra, w tym bezpośrednio nad nim, lub obok niego. Czasem są to modele na krótkim przewodzie, których klosz znajduje się nad lustrem lub w jego górnej części. W innych przypadkach długi przewód wraz z dekoracyjnym kloszem ozdabia bok lustra i wpisuje się w jego aranżację.
Czy lampy odpowiednie do łazienki powinny być odporne na działanie wilgoci? Niekoniecznie muszą być to modele o takim samym stopniu szczelności, jakie zaleca się w przypadku oświetlenia zewnętrznego. Z drugiej strony warto jednak pamiętać, że wszystko, co znajduje się w łazience, jest stale narażone na działanie wilgoci unoszącej się w powietrzu przy każdej kąpieli. Oświetlenie, tak samo jak inne elementy wyposażenia łazienki, powinno być stworzone z materiałów, które nie zmieniają swoich właściwości pod wpływem działania wilgoci.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła