Jak chronić stopy przed zmiażdżeniem – buty ochronne
W przypadku pracy w miejscu, gdzie występuje zagrożenie uszkodzenia stóp i nóg, pracownicy bezwzględnie muszą stosować środki ochrony indywidualnej w postaci obuwia ochronnego. Według obowiązujących przepisów kodeksu pracy do obowiązków pracodawcy należy zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, czyli m.in. środków ochrony indywidualnej. Z kolei pracownik jest zobowiązany do ich stosowania.

Środki te ze względu na ich konstrukcję i przeznaczenie dzieli się na 9 grup. Do jednej z nich należą środki ochrony kończyn dolnych (oznaczenie N), czyli obuwie robocze i buty ochronne. Obuwie takie musi spełniać wszystkie wymogi BHP, czyli zabezpieczać i chronić stopy przed substancjami chemicznymi czy ciężkimi narzędziami oraz poślizgnięciem. Bardzo ważna jest także ochrona stóp przed zmiażdżeniem. Oprócz tego, że buty takie mają chronić, to muszą być wygodne i przewiewne tak, by zapewniały odpowiedni komfort pracy.
Środki ochrony kończyn dolnych
Obuwie ochronne jest zazwyczaj przeznaczone do ochrony stóp przed kilkoma rodzajami zagrożeń jednocześnie. I tak buty ochronne można podzielić ze względu na ich przeznaczenie na obuwie chroniące przed: czynnikami chemicznymi, biologicznymi, mechanicznymi, termicznymi, atmosferycznymi, porażeniem prądem, przeznaczone do stosowania w atmosferze zagrożonej wybuchem.
Poza tym obuwie takie dzieli się także ze względu na ciężkość zagrożeń, przed którymi ma chronić. Tu wyróżnia się trzy rodzaje obuwia: bezpieczne, ochronne, zawodowe.
Z kolei ze względu na konstrukcję dzieli się je na: trzewiki, półbuty, buty, buty do kolan i buty z przedłużoną cholewką.
Biorąc pod uwagę materiał, z jakiego są wykonane buty ochronne dzieli się na: obuwie ze skóry lub innych materiałów z wyjątkiem obuwia całogumowego i całotworzywowego oraz obuwie całogumowe i całotworzywowe.
Parametry ochronne obuwia są uzależnione od materiału użytego do produkcji, samej konstrukcji, a także wyposażenia dodatkowego (podnoski stalowe, ochrony kostki i śródstopia, wkładki stalowe).
Obuwie bezpieczne, ochronne i zawodowe – różnice
Obuwie bezpieczne to obuwie, które ma cechy ochronne, w tym ochronę palców stopy poprzez podnoski o wytrzymałości uderzenia z energią 200 J.
Obuwie ochronne to obuwie mające cechy ochronne, w tym ochronę palców stopy przed uderzeniem z energią 100 J. Stosuje się je do ochrony stóp przed urazami mogącymi wystąpić w czasie wypadku w miejscu pracy.
Obuwie zawodowe ma cechy ochronne i jest przeznaczone do używania w miejscu pracy jako ochrona przed urazami w razie wypadku.
Ochrona stóp przed czynnikami mechanicznymi
Najpowszechniejszymi urazami stóp podczas pracy są przekłucie podeszwy, przecięcie i otarcie. Przed przekłuciem chroni wkładka stalowa, przed przecięciem buty o podwyższonej cholewce (trzewiki), wyposażone w podnoski, wkładki antyprzebiciowe i odpowiednie wierzchy wykonane ze skóry, tworzyw sztucznych czy gumy. Przed otarciem kostki chronią buty z wysoką cholewką.
Przed spadającymi ciężkimi przedmiotami chronią podnoski stalowe lub wykonane z tworzywa sztucznego w zależności od występującego zagrożenia. Inne rodzaje ochrony przed czynnikami mechanicznymi to: nagolenniki, nakolanniki i nastopniki.
Szeroki wybór obuwia ochronnego i akcesoriów można znaleźć w sklepie: https://eprotect.pl/pol_n_OCHRONA-NOG-1835.html, w tym trzewiki, półbuty i sandały, buty gumowe robocze, skarpety, ochraniacze kolan i butów oraz akcesoria (nakładki ochronne, sznurówki, wkładki, środki do pielęgnacji obuwia).
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła