Jak bruzdownice ułatwią wykonywanie instalacji?
Pracujesz w budowlance i zaczynasz mieć już dość ciągłego kucia w ścianach? Bolą Cię ręce, a może męczy już zawieszony w powietrzu pył? Albo z niepokojem spoglądasz na kanały pod instalację, których dno jest nierówne i nieestetyczne? Jeśli chociaż na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, bruzdownice są czymś, na co powinieneś zwrócić uwagę. Przeczytaj artykuł do końca i sprawdź, co powinieneś o nich wiedzieć.
Czym właściwie są bruzdownice?
O ile z wyglądu bruzdownice przypominają po trochu wiele innych narzędzi elektrycznych z Twojego warsztatu, najbliżej im do pilarki. Są jednak różnice, które zapewniają im odrębność. Przy pomocy bruzdownic nie będziesz bowiem ciął drewna, ale mur oraz wapiennopiaskowe cegły. Po co? Oczywiście cięcie nie będzie kompletne – bruzdownice służą do wykonania rowków lub większych kanałów w ścianie, którymi następnie będziesz mógł poprowadzić przewody elektryczne, rury i inne elementy rozmaitych instalacji.
Jakie korzyści odniesiesz dzięki bruzdownicy?
Zastąpienie tradycyjnych narzędzi ręcznych elektrycznymi jest jedynie stratą pieniędzy, jeśli nie wiąże się z żadnymi profitami. Oto co zyskasz, wybierając bruzdownicę.
Korzyści w kategorii jakości i szybkości wykonania zadania
Oczywiście umiejętne używanie dłuta i młotka doprowadzi ostatecznie do wykonania odpowiedniego kanału, jednak czas trwania Twojej pracy będzie zdecydowanie dłuższy, niż w przypadku zastosowania narzędzia elektrycznego. Zwróć również uwagę, że bruzdownice pozostawiają za sobą estetyczny, równy rowek o wyraźnie zdefiniowanym konturze – wykonując tę pracę ręcznie najwyżej możesz o tym pomarzyć.
Bezpieczeństwo i higiena pracy
Mozolne rzeźbienie w twardej ścianie jest męczące. Podczas uderzania młotkiem o dłuto powstają odpryski, mogące trafić do Twoich oczu, istnieje też szansa na okaleczenie w przypadku nieumyślnego trafienia w trzymającą dłuto dłoń. Należy również wspomnieć o unoszących się w powietrzu pyłach, szkodliwych dla płuc – bruzdownice omijają ten problem dzięki zastosowaniu węża ssącego.
Jakie cechy posiadają dobre bruzdownice?
Jak w przypadku każdego urządzenia elektrycznego, z funkcjonalnością rośnie jego cena. Najważniejszy jednak jest świadomy wybór, dzięki któremu dobierzesz produkt dla siebie. Zwróć uwagę na cechy, o których piszemy poniżej.
Zastosowana elektronika
Jasnym jest, że im mocniejszy silnik, tym prościej będzie korzystać z bruzdownicy, zwłaszcza w kontakcie z twardszymi podłożami. Takie jednak silniki wydzielają również więcej ciepła, a zatem konieczna jest dodatkowa ochrona. Dobra bruzdownica zapewni na wstępie miękki start, a kiedy temperatura stanie się zbyt wysoka, odetnie prąd. Ponadto nie będzie czuła na niejednorodności podłoża dzięki funkcji podtrzymywania stałej prędkości. Bruzdownice, które mają wymienione wyżej cechy, znajdziesz m.in. w ofercie https://techcenter.pl/bruzdownice.
Wielkość wykonywanych rowków
W zależności od typu instalacji będziesz potrzebował różnych kanałów. Mniejsze bruzdownice pozwalają na frezowanie rowka o przekroju kwadratu o boku około 30 mm, podczas gdy bardziej zaawansowanym sprzętem będziesz mógł uzyskać nawet 60 mm. Przydatna okaże się tutaj prosta regulacja głębokości i szerokości szczeliny, najlepiej z niewielkim skokiem (co 1 mm) oraz bez konieczności użycia narzędzi.
Konstrukcja
Poza ergonomicznym uchwytem i niewielką masą, ważne są również rozmiary bruzdownicy, a w szczególności jeden ich aspekt – odległość od obudowy do tarczy. Jest to istotne w przypadkach frezowania rowka jak najbliżej prostopadłej ściany. Dobre bruzdownice pozwalają na wykonanie frezu 15 mm od krawędzi lub nawet mniej.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła