Instalacja systemów alarmowych - jak wykonać ją prawidłowo?
Obiekty czy tereny, które z różnych względów wymagają ochrony przed wtargnięciem osób nieupoważnionych, powinny być wyposażone w skuteczne instalacje alarmowe. Dobrym przykładem są, chociażby budynki firmowe, obiekty użyteczności publicznej, czy coraz częściej domy jednorodzinne, gdzie coraz chętniej montowane są dodatkowe zabezpieczenia. Instalacje alarmowe pełnią w nich funkcję odstraszającą – mają zniechęcić potencjalnego intruza od podjęcia próby włamania oraz ostrzegawczą – mają zaalarmować osoby znajdujące się w pobliżu o podjęciu takiej próby. Zastosowanie nowoczesnych urządzeń elektronicznych do ochrony terenu, czy budynku pozwala zapewnić wysoki poziom ogólnego bezpieczeństwa.
Jakie elementy wchodzą w skład systemu alarmowego?
System alarmowy najczęściej składa się z kilku zasadniczych elementów takich jak: centrala, manipulatory, czujki czy sygnalizatory. Istotną i integralną częścią całości systemu są urządzenia sygnalizacyjne. Każdy z elementów pełni określoną funkcję. Przykładowo zadaniem czujek w zależności od ich typu może być np. szybkie wykrycie zagrożenia / sytuacji niepożądanej (otwarcie drzwi, czy okna). Centrala przetwarza wszelkie sygnały wejściowe i steruje pracą urządzeń wykonawczych np. sygnalizatorów na podstawie zaprogramowanego algorytmu. Przy pomocy manipulatorów możliwy jest z kolei podgląd bieżącego statusu stref oraz stanu systemu. Większość dostępnych na rynku manipulatorów jest wyposażona w ekran LCD, na którym wyświetlane są komunikaty tekstowe, klawiaturę oraz sygnalizację dźwiękową.
Po co w instalacjach alarmowych stosuje się sygnalizatory?
Sygnalizatory są to urządzenia, które mogą generować sygnały dźwiękowe ostrzegawcze lub sygnały błyskowe. Ich podstawowym zadaniem jest zaalarmowanie użytkowników budynku lub osób znajdujących się w jego pobliżu o wykrytym niebezpieczeństwie. Sygnalizator akustyczny wykorzystuje do tego najczęściej sygnał alarmowy o określonej częstotliwości. Urządzenie generuje wysoki poziom dźwięku, dzięki czemu sygnał alarmowy jest słyszalny nawet z większych odległości. Warto wspomnieć, że na rynku znaleźć można także sygnalizator dźwiękowy głosowy, który jest w stanie generować zarówno sygnał alarmowy, jak i również komunikat słowny. Taka odmiana pozwala przekazać jednoznaczną informację o konkretnej treści np. „Naruszyłeś strefę bezpieczeństwa! Niezwłocznie opuść zabezpieczany obszar!”. Głosowy sygnalizator dźwiękowy jest coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem ze względu na możliwość dopasowania treści komunikatu do konkretnego zastosowania. W określonych przypadkach sprawdzi się również sygnalizator optyczny, który może być montowany jako odrębne urządzenie. Sygnał optyczny jest najczęściej generowany przez diody LED lub rzadziej już stosowane palniki ksenonowe. Sygnalizator akustyczno-optyczny do alarmowania wykorzystuje jednocześnie dźwiękowy oraz błyskowy sygnał alarmowy, jest więc połączeniem wyżej opisywanych rozwiązań.
Pomocna w wyborze sygnalizatora może być oferta producenta W2 (https://w2.com.pl/) - na stronie ofertowej znajdziesz sygnalizatory do wielu zastosowań oraz wspomniane wcześniej sygnalizatory dźwiękowe, akustyczne, urządzenia sygnalizacyjne.
Instalacja alarmowa – jak wykonać i na co zwrócić uwagę?
Jeśli chodzi o wybór konkretnego rozwiązania to przede wszystkim musi być on poprzedzony szczegółową analizą. Każdy obiekt powinien być rozpatrywany indywidualnie. Do zabezpieczenia budynku należy wykorzystywać jedynie urządzenia najwyższej jakości, które posiadają stosowne atesty, czy certyfikaty. Decyzja, czy w obiekcie zainstalować sygnalizator akustyczny, sygnalizator optyczny, sygnalizator optyczno akustyczny, czy głosowy sygnalizator dźwiękowy należy do projektanta. Na rynku nie brakuje firm, które oferują montaż systemów alarmowych. Przed wyborem konkretnego przedsiębiorstwa warto zwrócić uwagę na jego kompetencje i rzetelność. Instalacja systemów alarmowych jest bowiem zadaniem złożonym i wielopłaszczyznowym, co wymaga stosownej wiedzy oraz doświadczenia. Urządzenia sygnalizacyjne są jedynie jednym z elementów składowych, które należy ze sobą odpowiednio połączyć oraz skonfigurować. Dodatkowo często poszczególne elementy pochodzą od różnych producentów, co sprawia, że projektant powinien również sprawdzić ich wzajemną kompatybilność (np. znamionowe napięcia zasilania).
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła