Instalacja elektryczna w domu dopasowana do Twoich potrzeb. Jak zrobić to dobrze?
Poprawne zaplanowanie i zamontowanie instalacji elektrycznej jest niezbędne, aby domownicy czuli się komfortowo i bezpiecznie. Jak rozprowadzić instalację elektryczną w domu czy mieszkaniu? Jak dobrać odpowiednie jej elementy? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Dlaczego prawidłowy montaż instalacji elektrycznej jest tak ważny?
Elektryka w nowym domu powinna być rozplanowana i zamontowana w taki sposób, aby zapewnić domownikombezpieczeństwo. Jeśli zostanie wykonana zgodnie z przepisami, pomoże to zapobiec awariom, przeciążeniom czy przepięciom sieci, które mogłyby doprowadzić nawet do pożaru.
Poprawne rozprowadzenie instalacji elektrycznej jest konieczne również z uwagi na komfort domowników. Chodzi o to, aby każdy z nich miał swobodny dostęp do gniazdek prądowych oraz wyłączników. Dzięki temu będą oni mogli wygodnie sterować urządzeniami AGD i RTV, a także systemem oświetleniowym czy wentylacyjnym.
Fachowy montaż instalacji elektrycznej w domu czy mieszkaniu jest istotny również z tego powodu, że przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań pozwoli obniżyć wydatki na energię. Jest to możliwe na przykład dzięki inteligentnym licznikom energii czy programatorom czasowym do gniazdek.
Instalacja elektryczna samemu – czy to dobry pomysł?
Zdecydowanie nie. Mimo że przepisy nie zabraniają tego, nie warto samodzielnie wykonywać instalacji elektrycznej w domu. Jest to zwykle skomplikowany proces, który wymaga odpowiedniej wiedzy i wieloletniej praktyki. Podczas montażu instalacji wystarczy chwila nieuwagi i jeden błąd może doprowadzić nawet do zwarcia i pożaru.
Kto powinien wykonywać instalacje elektryczne w domu?
Do prac z tym związanych warto zatrudnić elektryka z uprawnieniami SEP. Najlepszym wyborem jest fachowiec z wykształceniem kierunkowym i odpowiednim doświadczeniem. Dobrze, aby mógł pochwalić się certyfikatami czy dyplomami ukończenia specjalistycznych kursów, w tym z zakresu projektowania instalacji elektrycznych, w których wykorzystywane są nowoczesne technologie typu smart home (inteligentny dom).
Instalacja elektryczna w domu krok po kroku
Wszystkie domowe instalacje elektryczne muszą zostać wykonane przy zachowaniu właściwej kolejności działań. Na początek trzeba stworzyć projekt, w którym należy uwzględnić wiele istotnych elementów. Następnie konieczne jest dobranie odpowiednich materiałów oraz fachowe zrealizowanie poszczególnych prac instalacyjnych w zgodzie z tym projektem.
Projekt instalacji elektrycznej
W ramach takiego projektu pod uwagę należy wziąć zapotrzebowanie energetyczne budynku. Jest to ważne, aby prawidłowo dobrać liczbę oraz rozplanować montaż poszczególnych elementów elektryki domowej.
Instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym musi zostać zaprojektowana w taki sposób, aby uwzględnić również:
- lokalizację rozdzielnicy elektrycznej, która stanowi centralny punkt bezpieczeństwa całej instalacji;
- ilość obwodów – na każdy może przypaść maksymalnie 10 gniazdek bądź 20 źródeł światła stałego;
- rozmieszczenie oraz liczbę gniazdek i punktów oświetleniowych;
- sposób montażu instalacji – do wyboru jest pod- lub natynkowy; ten pierwszy jest bardziej czasochłonny, gdyż wymaga wykonania bruzd w ścianach i sufitach, jednak pozwoli ukryć wszystkie przewody; montaż natynkowy stosowany jest zwykle w już istniejących budynkach.
Ważne są ponadto zabezpieczenia. Na etapie projektowania instalacji elektrycznej trzeba pomyśleć o uziemieniach, wyłącznikach nadmiaro- oraz różnicowoprądowych czy ogranicznikach przepięć.
Zapoznaj się ze szczegółowymi poradami dotyczącymi planowania instalacji elektrycznej w domu.
Dobór elementów instalacji elektrycznej
Elektryka w mieszkaniu czy domu powinna zostać oparta tylko na tych elementach, które spełniają normy bezpieczeństwa i są dedykowane do zastosowań domowych. Konieczny jest prawidłowy dobór:
- rozdzielnicy – musi być na tyle duża, aby zapewnić możliwość rozbudowy w przyszłości oraz umożliwić odpowiednie chłodzenie osprzętu znajdującego się w jej wnętrzu;
- okablowania, w tym przewodów fazowych, oznaczonych jako „L”, neutralnych („N”) i ochronnych („PE”);
- złączek – poszczególnych przewodów nie powinno się ze sobą splatać poprzez skręcanie żył.
Szczególną uwagę warto zwrócić również na puszki instalacyjne. W sklepach budowlanych można kupić puszki dedykowane do ścian tradycyjnych oraz karton–gipsu. Dostępne są zarówno puszki głębokie (stosuje się je głównie w przypadku złożonej instalacji elektrycznej), jak i płytkie (przydają się, gdy w budynku są cienkie ściany).
Montaż instalacji elektrycznej
Jedną z kluczowych kwestii w tym względzie jest to, jak prowadzić instalację elektryczną w domu. Przewody powinny zostać rozmieszczone w odpowiedniej odległości od okien i drzwi (około 15 cm) oraz sufitu i podłogi (około 30 cm), a w łazience również od wanny czy prysznica (około 60 cm). Należy je montować poziomo lub pionowo, nigdy ukośnie.
Instalacje elektryczne w domu powinny być również montowane we właściwej kolejności. Warto zacząć od korytarza (trzeba pamiętać o zastosowaniu wyłączników krzyżowych), a następnie przejść do:
- łazienki – przewody należy umieścić w elastycznych rurkach, które zostaną osadzone głęboko w ścianach;
- kuchni – warto zastosować gniazdko meblowe podszafkowe, które umożliwi wygodne podłączanie różnych sprzętów, na przykład tostera, bez potrzeby korzystania z przedłużacza.
W przypadku tych pomieszczeń trzeba jeszcze pamiętać o tym, aby wszystkie gniazdka i wyłączniki były bryzgoszczelne, czyli odporne na zachlapanie na wodę. Dlatego powinny nosić oznaczenia IP44 czy IP55. Po wykonaniu instalacji elektrycznej w łazience i kuchni można ją zamontować w pozostałych pomieszczeniach, pamiętając o tym, aby gniazdka znalazły się przy telewizorze czy łóżkach.
Elektryka w mieszkaniu i domu – nie zapomnij o jej integracji z innymi systemami
W odniesieniu do tego, jak wykonać instalację elektryczną w domu, ważne jest zaplanowanie zasilania nie tylko dla poszczególnych urządzeń AGD i RTV czy oświetlenia, ale również innych systemów. Dotyczy to alarmu i monitoringu, ogrzewania czy domofonu. Jeśli w budynku ma działać system smart home, czyli inteligentnego domu, także i on będzie potrzebował dostępu do prądu.
Źródła:
1. https://enerad.pl/instalacja-elektryczna-w-domu/
2. https://bliskopoznania.pl/2022/10/05/dlaczego-nie-poleca-sie-wlasnorecznego-wykonania-instalacji-elektrycznej-w-domu/
3. https://www.fraszewski.pl/instalacje-elektryczne
4. https://budujemydom.pl/instalacje/instalacje-elektryczne/a/10678-ukladanie-instalacji-elektrycznej-w-domu#jak-ukladac-instalacje-elektryczna
5. https://www.mgprojekt.com.pl/blog/instalacja-elektryczna/#elementy-domowej-instalacji-elektrycznej
6. https://tectum.biz/elektryka-w-domu-kilka-porad/
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła