Geolog, geodeta, geotechnik – kto w czym nam pomoże?
Z reguły nie zastanawiamy się nad tym czym różni się geolog od geodety, a o pracy geotechnika nie mamy zielonego pojęcia. Dopiero, kiedy nadchodzi czas, gdy jesteśmy zmuszeni skorzystać z ich usług szukamy informacji, kto nam pomoże. Czym różni się praca geodety od geologa i czym zajmuje się geotechnik? Kto i w czym nam pomoże?
Kim jest geolog i czym się zajmuje?
Geolog jest specjalistą z zakresu geologii, czyli nauki zajmującej się badaniem ziemi . Do jego zadań należy również analiza procesów geologicznych, którym ulega ziemia. Geolog może specjalizować się w geologii podstawowej lub stosowanej. Co ciekawe dawniej geolog nazywany był geognostykiem. Geolodzy głównie kojarzą się z badaniami naukowymi dotyczącymi budowy ziemi i jej rozwoju, a także z badaniami złóż mineralnych. Jednak geolodzy niekiedy przydają się także na terenie miejsca budowy. Geolog może zajmować się geologią techniczną, kartograficzną oraz regionalną.
Kiedy geolog jest najbardziej potrzebny inwestorowi? Przede wszystkim w momencie, gdy chce się określić rodzaj gruntu oraz jego przydatność do budowania domu. Geolog pozwoli określić poziom wód gruntowych, rodzaj ziemi oraz stwierdzi, czy budowa domu na wybranym gruncie będzie możliwa i opłacalna. Może też ewentualnie podpowiedzieć, jakie rozwiązania można zastosować, aby postawienie budynku na niepewnym gruncie było w pełni bezpieczne do jego użytkowników.
Geologa zatem warto wynająć przede wszystkim w sytuacjach, gdy chcemy posadowić dom na podmokłym gruncie lub w okolicy placu budowy są wysokie wody gruntowe. Geolog pomoże także określić skład chemiczny gleby i jej właściwości fizyczne.
Kim jest geodeta i czym się zajmuje?
Geodeta, nazywany jeszcze czasami mierniczym, zajmuje się wykonywaniem pomiarów nieruchomości gruntowych. Zajmuje się również sporządzaniem map oraz planów geodezyjnych. Geodeta Kielce lista firm z województwa.
Jeżeli planujesz budowę domu, to geodeta może przydać się w następujących sytuacjach:
- przygotuje mapę do celów projektowych – taka mapa to jeden z ważniejszych dokumentów, które muszą się znaleźć we wniosku o pozwolenie na budowę;
- wytyczy na gruncie obiekty, jakie mają się znaleźć na działce budowlanej (dom, uzbrojenia, instalacje itp.);
- wykona podziały, scalenia oraz rozgraniczenia działek – można to zlecić geodecie prywatnie, jednak w sytuacjach spornych, kiedy spór kończy się sprawą sądową, geodeta zostaje często powołany jako biegły w sprawie (aby geodeta mógł być biegłym, musi posiadać dodatkowe uprawnienia nadane mu przez prezesa sądu okręgowego);
- zbada przemieszczanie się, odkształcanie czy osiadanie budynków.
Jak więc widać geodeta jest wręcz niezbędny, kiedy planujemy budowę domu, a także przy podziale i rozgraniczeniu działki (np. w wyniku sprzedaży części nieruchomości czy sprawy o dział spadku lub podział majątku).
Czym się zajmuje geotechnik?
Obowiązki geotechnika częściowo pokrywają się z tym, co wykonuje geodeta. Geotechnikowi możemy zatem zlecić badanie gruntu. Szczególnie jeśli istnieje ryzyko tego, że działka posadowiona jest na gruncie trudnym, czyli o wysokich wodach gruntowych. Warto przy tym pamiętać, że jeżeli zamierzamy budować do jednorodzinny to wykonanie podstawowej analizy geotechnicznej gruntu jest obowiązkowe. Niekiedy zakres badania geotechnicznego jest ściśle określony przez plan zagospodarowania przestrzennego, dlatego tak ważne jest szczegółowe zapoznanie się z tym dokumentem. Bardziej szczegółowe badania są też z reguły potrzebne, jeżeli dom będzie miał podpiwniczenie.
Geotechnik może wykonać badania na każdym etapie budowy budynku. Bardzo ważne są jednak te, które poprzedzają rozpoczęcie inwestycji. Pozwalają one na dobranie odpowiednich materiałów i technologii budowy domu. Pozwalają też uniknięcia zbędnych wydatków, jeśli okaże się, że grunt jest niezdatny do budowy domu o określonych parametrach lub posadowienie takiego domu na działce wymagało dużych nakładów pracy i co za tym idzie będzie bardzo kosztowne. Badania geotechniczne warto też wykonać w okolicach wyrobisk czy kopalń, gdzie istnieje ryzyko tego, że grunt na działce może zostać naruszony, co będzie powodowało uszkodzenia budynku.
autor: Iwona Czyżykowska
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła