Generalne wykonawstwo hal stalowych
Koncepcja budowy obiektów przemysłowych wymaga od inwestora budowlanego podjęcia decyzji na wielu płaszczyznach. Natomiast powodzenie całego projektu, termin jego realizacji, a także ostateczne koszty zależą w głównej mierze od tego, kto będzie odpowiedzialny za budowę. Inwestor może wykonać projekt systemem gospodarczym bądź zlecić budowę w systemie generalnego wykonawstwa. Na czym polega taka opcja?
Co dla inwestora oznacza generalne wykonawstwo?
Każda budowa ma wiele etapów między innymi: planowanie, projektowanie, prace geodezyjne, realizacja formalności, uzyskanie wszelkich pozwoleń i wreszcie cały proces budowlany i instalacyjny. W tym wszystkim ważny jest również dobór podwykonawców i wysokiej jakości materiałów budowlanych. Ujęcie tego wszystkiego w całość, może okazać się dla inwestora budowlanego bardzo trudnym i rozciągniętym w czasie zadaniem. Racjonalną decyzją może być więc zlecenie wszystkich zadań jednej firmie - generalnemu wykonawcy. Taka firma nie tylko przejmuje zakres wykonania wszystkich zadań, ale przede wszystkim dzieli się z inwestorem swoim know – how, doświadczeniem i trafionymi pomysłami. I to jest bardzo ważne, ponieważ budowanie systemem gospodarczym, zwłaszcza przy braku znajomości tematu, niesie duże ryzyko niepowodzenia całej inwestycji albo sporego wydłużenia jej w czasie. Scedowanie prac na generalnego wykonawcę zapewnia natomiast inwestorowi szereg korzyści:
- kontakt z jedną firmą od momentu planowania po odbiór budowy,
- szybszy termin realizacji – generalny wykonawca współpracuje z wieloma doświadczonymi podwykonawcami, a dzięki temu prace przebiegają bardzo płynnie,
- gwarancja wdrożenia bardzo dobrej jakości materiałów budowlanych,
- wybór profesjonalnej kadry pracowniczej,
- pełne doradztwo w planowaniu, projektowaniu, a także realizacji urzędowych zezwoleń.
Podpisanie umowy o generalne wykonawstwo pozwala również oszczędzać czas – do zadań inwestora nie należy już bowiem ani zamawianie materiałów budowlanych, ani wyszukiwanie firm, zajmujących się poszczególnymi etapami prac.
fot. CoBouw Polska Sp. z o.o.
Faza projektowania
Każde przedsięwzięcie budowlane zaczyna się od dobrego projektu. Dobry projekt natomiast jest połączeniem: oczekiwań klienta, jego możliwości finansowych i wizji przedstawianych przez doświadczonych i kreatywnych architektów. Etap planowania to etap ścisłej współpracy pomiędzy inwestorem a generalnym wykonawcą. Tylko w ten sposób można stworzyć idealny projekt, który wpisze się w nowoczesne koncepcje budowlane i potrzeby zleceniodawcy. Na tym etapie generalny wykonawca przygotuje również pełen kosztorys, a także harmonogram prac, dzięki czemu inwestor ma pełną wiedzę o wszystkich szczegółach, dotyczących projektu, jeszcze przed podpisaniem umowy. Generalny wykonawca gwarantuje coś jeszcze - dostęp do zespołu profesjonalnych architektów i inżynierów, z którymi wdrożenie różnych pomysłów i koncepcji, przy uwzględnieniu danego budżetu, jakim dysponuje inwestor, będzie jak najbardziej realne.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą CoBouw Polska Sp. z o.o.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła