Duże przeszklenia w domu
W dzisiejszej architekturze szkło odgrywa bardzo ważną rolę. Dzięki dużym przeszkleniom nasze wnętrza stają się przestronniejsze, jasne, co w naszym klimacie jest bardzo istotne, nasz dom nabiera nowoczesnego charakteru. O wielkości i ilości przeszkleń powinniśmy pomyśleć wcześniej, czyli już na etapie wyboru projektu, ponieważ późniejsze zmiany nie są wskazane. Pamiętajmy również, że wielkość, rozmieszczenie i proporcje nadają naszemu domu estetyki i przesądzają o ostatecznym wyglądzie. Mimo tego, że duże przeszklenia w domu mają wiele zalet, budzą również wiele wątpliwości związanych z użytkowaniem, czy choćby stratami ciepła. Postaramy się przybliżyć wszystkie kłopotliwe kwestie związane z tym tematem.

Co mówią przepisy
Wielkość przeszkleń w domu (minimum) narzucają nam przepisy. Zgodnie z przepisami, w pomieszczeniach, w jakich konieczne są okna to pokój dzienny, sypialnia i gabinet. Ich wielkość musi wynosić nie mniej niż 1/8 powierzchni podłogi. Natomiast w pomieszczeniach takich jak łazienka, kuchnia, kotłownia (pomieszczenia pomocnicze) wystarczy ½ powierzchni podłogi. Oczywiście, jeżeli układ pomieszczeń zaprojektowany jest w sposób, który lokuje łazienkę w środku budynku, dopuszczalny jest całkowity brak okien.
Zalety i wady dużych przeszkleń
Do największej zalety dużego przeszklenia w domu niewątpliwie możemy zaliczyć fakt, iż pomieszczenie staje się optycznie większe, a naturalne światło, które wpada, nadaje lekkości. Duże przeszklone ściany idealnie sprawdzają się w sytuacji, kiedy mamy przestronny taras i duży ogród. Stają się wtedy połączeniem naszego domowego kąta z otaczającą nas naturą. Kiedy nie posiadamy dużego ogrodu i „sąsiad zagląda nam w okna” a bardzo podobają nam się duże przeszklenia, możemy pokusić się o folie ochronna na okna. Działa ona trochę na zasadzie lustra weneckiego, będziemy czuć się komfortowo i bliskość sąsiednich budynków nie będzie już dla nas krępująca. Folie te zapobiegają również nagrzewaniu się pomieszczeń oraz redukują promienie UV. Minus tak dużych przeszkleń to aranżacja pomieszczenia. Brak ścian sprawia, że salon staje się mnie ustawny. Kłopotliwe również może okazać się mycie dużych przeszkleń, szczególnie panoramicznych nieotwieranych, które znajdują się na piętrze. Dobrym wyjściem będzie wybór szyb samoczyszczących z powłoką hydrofilową. Działanie promieni ultrafioletowych ma tu zbawienny wpływ, ponieważ pod jego wpływem zanieczyszczenia ulegają rozpadowi. Resztki brudu spłukiwane są później wodą deszczową.
Duże przeszklenia a straty ciepła
Wiele osób uważa, że duże szklane ściany powodują znaczne straty ciepła. Aby temu zapobiec, należy inwestować w okna, które charakteryzuje wysoki współczynnik przenikalności cieplnej U [W/(m2xK)], wtedy mamy pewność, że nie narazimy naszego domowego budżetu na kolosalne wydatki. Najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja ze specjalistą, który wyliczy parametry dla szyb i ram. Dla przypomnienia w domach energooszczędnych współczynnik ten wynosi nie więcej niż Uw+1,3 W/(m2xK). Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie usytuowanie przeszkleń od strony południowej, ponieważ nawet w te chłodne dni, przeszklenia będę łapać energię słoneczną i wspomagać ogrzewanie domu.
Czy duże przeszklenia są bezpieczne?
Bardzo dużo prób włamania dotyczy okien, szczególnie trasowych. Musimy zatem zadbać, aby były one wyposażone w okucia przeciwwyważeniowe. Dodatkowo wskazane jest zabezpieczenie specjalnym czujnikiem, który jest zintegrowany z systemem alarmowym. W przypadku otwarcia lub wyważenia magnes traci kontakt z kontaktronem, który znajduje się na ościeżnicy i uruchamia alarm. Dobrym wyjściem jest zamontowanie osłon przeciwsłonecznych o podwyższonej odporność na włamania.
Duże przeszklenia we wnętrzach
Duże przeszklenia wewnętrzne doskonale sprawdzą się jako ścianki działowe. Pasują do każdego wnętrza, w którym chcemy uzyskać lekkość i subtelność. Idealnie sprawdzają się jako drzwi, pomieszczenie wówczas nabiera oryginalnego wyglądu i nowoczesnego designu. Rozsądnym wyjściem będzie umieszczenie dużych przeszkleń w formie ścianki np. w przedpokoju czy kuchni, w której nie ma dostępu do okna. Jeżeli jesteśmy właścicielami salonu z aneksem kuchennym, możemy bez większego problemu wyznaczyć część kuchenną za pomocą takiej ścianki lub przesuwnych szklanych drzwi z grubego hartowanego szkła. Duże przeszklenia będą również idealnym rozwiązaniem w momencie aranżacji sypialni. Za pomocą przesuwnych szklanych drzwi możemy wygospodarować miejsce na garderobę, zyskamy dwa pomieszczenia pełne światła. Kiedy chcemy zamontować ściankę działową ze szkła mamy do wyboru dwie wersje: w systemie bezramowym i ramowym gdzie szkło umieszczamy w ramie z aluminiowych profili. Do metody bezramowej wykorzystuje się hartowane szkło, które mocujemy za pomocą specjalnych okuć. Decydując się na takie przeszklenia, pamiętajmy, że szkło nie musi być transparentne, możemy zdecydować się na mleczne lub dekoracyjne wykończenie, wszystko zależy od stylistyki naszych pomieszczeń.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła