Dom zgodny z naturą. Coraz więcej domów z drewna lub gliny i słomy
Ekologiczne myślenie widać w coraz większej ilości aspektów naszego życia. Świadomiej kupujemy żywność, odzież, ale i stawiamy nasze domy. Widać to chociażby na przykładzie technologii wykorzystywanych do wznoszenia i późniejszej eksploatacji budynków murowanych. Jednak, co bardzo ciekawe, pojawia się coraz więcej domu stawianych z drewna, a nawet gliny i słomy.
O ile, domy z drewna nie wzbudza dużych emocji, gdyż o ich zaletach bardzo dużo się obecnie mówi, tak już dom ze słomy i gliny może być rozwiązaniem, które może zaskakiwać. Czy faktycznie budowanie domu z tych materiałów jest dobrym rozwiązaniem? W tym artykule skupimy się właśnie na domach tworzonych z gliny i słomy – czy we współczesnym świecie jest miejsce na takie domostwa?
Dom z gliny – dlaczego warto budować w stylu eko?
Wzrost popularności budownictwa ekologicznego – zarówno domów z gliny i słomy, jak i tych drewnianych – wiąże się z wieloma zaletami takich budynków, jakie wskazują specjaliści. Jeżeli chodzi o domy z gliny, to do ich największych zalet zalicza się przede wszystkim to, że tworzy się w nich dobry mikroklimat (glina dobrze oddaje i wchłania wilgoć oraz akumuluje ciepło). Domy wykonane z tych materiałów cechują się również dobrą regulacją temperatury oraz jakością powietrza wewnątrz. Dodatkowo materiały, z jakich powstają domy ekologiczne,są bezpieczne dla naszego zdrowia – nie zawierają toksycznych substancji. Wszystko to powoduje, że tego rodzaju budownictwo zalecane jest szczególnie dla osób z różnego rodzaju alergiami, rodzin z dziećmi, a także każdego, kto świadomie chce dbać o swoje zdrowie i środowisko. Warto wspomnieć również o tym, że w domach wykonanych z gliny nie osadza się i nie powstaje kurz w takiej ilości jak w tradycyjnych budynkach, gdyż glina zapobiega naładowaniu elektrostatycznemu. Dla osób dbających o środowisko nie bez znaczenia będzie również fakt, że samo wytworzenie materiałów do budowy domu jest przyjazne środowisku. Co ciekawe, w domach wykonanych z gliny, elementy drewniane są przez nią konserwowane. To wpływa na ich odporność, przez co cały budynek jest bardziej wytrzymały i ekonomiczny. Wskazuje się, że dobrze zbudowany dom z gliny może być porównywany z domami pasywnymi, jeżeli chodzi o zapotrzebowanie energetyczne. Wiele osób zwraca również uwagę na to, że domy wykonane z gliny mają dobrą akustykę.
Czy domy z gliny mają jakieś wady?
Jako jedną z wad wymienia się to, że domy z gliny, aby mogły zachować swoje właściwości, muszą mieć odpowiednio grube ściany. Zazwyczaj jest to około 50-60 cm. To z kolei może wpływać na wielkość powierzchni użytkowej wewnątrz domu. W naszym kraju jest to dopiero pojawiający się trend i stosunkowo trudno znaleźć dobrą ekipę budowlaną, która specjalizuje się w tego typu konstrukcjach. O wiele łatwiej znaleźć firmy, które budują domy z drewna.
Co jeszcze warto wiedzieć o domach budowanych z gliny i słomy?
Koszt budowy domu z gliny i słomy jest mniej więcej taki sam, jak stawianego w technologii murowanej. Na wysokość kosztów związanych z budową domu z gliny i słomy wpływać może kilka czynników. Wśród nich wymienia się między innymi kształt, kwestię wynajęcia ekipy budowlanej, a także sposób stawiania domu.
Do stawiania tego typu domów można wykorzystać między innymi gotowe bloczki gliniane, które tworzy się w prasach. W takim przypadku glina mieszana jest ze słomą, a następnie formowana i wysuszana. Takich bloczków nie wypala się. Inną metodą jest wykorzystanie dużych bloków – monolitycznych ścian zewnętrznych. W takich przypadkach niekiedy zamiast słomy stosuje się również inne wypełniacze np. trociny, odpady pochodzące z produkcji drewnianych elementów czy keramzyt.
Do budowy domu można wykorzystać także kostki słomy tynkowane gliną albo wapnem. Można też zastosować glinę układaną ręcznie warstwami lub ubijaną w szalunkach.
Warto też zaznaczyć, że produkty do budowy domu wykonane z gliny powinny odpowiadać normomBN-62/6738-01, BN-62/8841-04 i BN-62/9012-1. Przepisy dotyczące wykorzystania mas glinianych, jak również cementowo-glinianych znajdują się w ustawie o wyrobach budowlanych z dnia 16.04.2004 r. Dz. U. z 2004 r., nr 92 poz. 881.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła