Dom ze styropianu. Ulotna moda czy solidna alternatywa?
Coraz modniejsze staje się budowanie domów w nowych technologiach. Co jakiś czas pojawiają się też nowe trendy, które siłą rozpędu stają się modą wśród inwestorów. Niektóre z nich są dość zaskakujące. Doskonałym przykładem może być tutaj stawianie domów ze styropianu. Czy faktycznie stawianie domu w całości ze styropianu to dobry pomysł? Czy taka inwestycja jest opłacalna? Czy taka technologia ma szansę na to, by stać się stałą, solidną alternatywą dla tradycyjnych metod stawiania budynków, czy też pozostanie chwilową modą?
Jak powstaje dom ze styropianu?
Styropian na budowie zazwyczaj wykorzystywany jest do prac wykończeniowych – ocieplania budynków od zewnątrz. Z czasem pojawiły się też bloczki umożliwiające tworzenie ścianek działowych. Obecnie producenci proponują specjalne kształtki ze specjalnie wzmacnianego styropianu, które układa się szalunek. Styropian ten jest bardziej odporny na działanie takich czynników, jak: wilgoć, zmiany temperatury czy oddziaływanie środków chemicznych. Jest to także produkt niepalny. Wymiary takich pustaków to ok. 25-30 cm wysokości oraz nawet do 100 cm szerokości. Bloczki dodatkowo mają klamry wykonane z metalu lub styropianu, które pozwalają na ich dokładne łączenie, a co za tym idzie na stworzenie szczelnej powierzchni.
W następnej kolejności w otworach w bloczkach styropianowych układa się zbrojenie. Kolejną czynnością jest wypełnienie styropianu mieszanką betonową.
Tak otrzymane ściany można wykończyć na wiele sposobów. Często spotykanym jest nałożenie tynku cienkowarstwowego na siatce, ale dom ze styropianu bez problemu można również pokryć klinkierem. Od wewnątrz można zastosować płyty gipsowo-kartonowe, co bardzo przyśpiesza prace wykończeniowe. Niekiedy inwestorzy decydują się również na zastosowanie tradycyjnych tynków.
Innym sposobem na stawianie domów ze styropianu jest zastosowanie bloczków samonośnych. W tym przypadku poszczególne bloczki łączy się w jeden duży blok usztywniany siatką wykonaną z włókna szklanego. Tak powstały duży blok mocuje się do fundamentów.
Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?
Jako jedną z głównych zalet tej technologii stawiania domów wskazuje się jej prostotę i szybkość. Często stawianie domu z kształtek styropianowych porównywane jest do budowania z klocków. Dodatkowo elementy wykonane ze styropianu są lekkie i łatwo je poddać obróbce bez konieczności wykorzystania specjalistycznego sprzętu. Trzeba jednak bardzo uważać przy wylewaniu betonu, tak aby nie zabrudzić nim zatrzasków, którymi łączy się bloczki.
Obok szybkości i łatwości stawiania domu w tej technologii, jako jej zaletę wymienia się również stosunkowo niskie koszty inwestycyjne.Dom w stanie surowym zamkniętym postawiony jest w ciągu kilku tygodni. Krótki czas wznoszenia domu powoduje też dodatkowe oszczędności związane z eksploatacją placu budowy czy wynajęciem ekipy budowlanej.
Warto podkreślić również to, że domy budowane w tej technologii, pozwala na uzyskanie dobrej izolacyjności termicznej budynku. To może wpływać na zmniejszenie kosztów związanych z późniejszą eksploatacją budynku. Argumentem ku temu, że ten trend może przetrwać nieco dłużej niż kilka sezonów, może być fakt, że producenci kształtek styropianowych dają na swoje produkty nawet 60 lat gwarancji.
Trzeba jednak pamiętać, że takie rozwiązanie ma również swoje wady. Jedną z nich jest to, że zaleca się, aby domy stawiane ze styropianu nie miały więcej niż cztery kondygnacje. Zatem technologia ta sprawdzi się przede wszystkim w budownictwie jednorodzinnym i niskich wielorodzinnych, a także do stawiania niewielkich budynków gospodarczych czy użytkowych. Decydując się na takie rozwiązanie, należy również pamiętać o tym, by w domu zadbać o właściwą wentylację. Do takich domów zaleca się przede wszystkim wentylację mechaniczną z rekuperacją. Można też dodatkowo w oknach zamontować nawiewniki. Jeśli nie chcemy ich montować, trzeba pamiętać o regularnym rozszczelnianiu okien i wietrzeniu poszczególnych pomieszczeń. Jeżeli w domu nie będzie właściwej wentylacji, na ścianach może zbierać się wilgoć, co z kolei może powodować rozwój mikroorganizmów mogących niekorzystnie wpływać na samopoczucie i zdrowie.
Dowiedz sie więcej w kategorii styropian
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła