Czym różni się ściana działowa od ściany nośnej?
Jednym ze sposobów na zwiększenie komfortu mieszkania jest zmiana układu pomieszczeń lub ich wielkości poprzez przesuwanie lub wyburzanie ścian działowych. Takie zabiegi wykonywane są szczególnie chętnie w starych domach oraz mieszkaniach. Pozwalają na uzyskanie większej przestrzeni, doświetlenie pomieszczeń, a także na stworzenie strefy dziennej (najczęściej łączy się salon z kuchnią i jadalnią), gdzie może przebywać cała rodzina. Zanim jednak przystąpimy do jakichkolwiek prac związanych z burzeniem ścian, musimy wiedzieć, czy ta, którą chcemy zlikwidować to ściana nośna czy działowa.
I o ile, kiedy mamy plany domu nie ma z tym większego problemu, to przy domach i mieszkaniach z rynku wtórnego może okazać się to trudniejsze. Jak rozróżnić od siebie te dwa rodzaje ścian, by nie naruszyć konstrukcji nośnej budynku w czasie remontu?
Czym jest ściana nośna?
Ściana nośna jest jednym z elementów konstrukcji budynku. Jej zadaniem jest przenoszenie obciążenia z dachu, stropu oraz ścian wyższych kondygnacji, a także balkonów na fundamenty i inne położone niżej elementy budynku. Można powiedzieć, że są to najważniejsze ściany budynku, z uwagi na to, że utrzymują całą konstrukcję i chronią ją przed zawaleniem. Co istotne, ściany nośne budynku muszą być stawiane zgodnie z wymaganiami technicznymi, jakie stawia prawo budowlane. W przepisach ujęte są między innymi takie kwestie jak wartość nośności ścian, ich izolacji akustycznej oraz termicznej. Co ważne, ściany nośne muszą być także odpowiednio zabezpieczone przed działaniem ognia i wysokich temperatur.
Czym jest ściana działowa?
Ściana działowa to wewnętrzna przegroda, której zadaniem jest wydzielenie konkretnych pomieszczeń. Ściany działowe przenoszą jedynie ciężar swój oraz elementów, jakie zostały na nich zamontowane np. półek czy obrazów. Są one stawiane w drugim etapie budowy domu – już po wzniesieniu konstrukcji nośnej budynku. Ścian działowych nie powinno się stawiać w tym samym czasie, co ściany nośne, gdyż takie działanie może później skutkować niekontrolowanym pękaniem lub uszkodzeniem ścianek działowych.
W jaki sposób odróżnić ścianę działową od nośnej?
Jak to zostało wcześniej wspomniane, trudności z rozróżnieniem ściany działowej od nośnej mogą pojawić się w przypadku starszych budynków, gdzie ściany działowe niejednokrotnie były budowane jako pnące, gdyż były dodatkowym podparciem dla stropu. Dlatego można je uznać za ściany nośne. To z kolei niesie ze sobą konieczność odpowiedniego wzmocnienia stropu w przypadku podjęcia decyzji o wprowadzeniu zmian w pomieszczeniach wyznaczonych przez takie ściany, należy pamiętać o odpowiednim wzmocnieniu stropu. Trzeba też pamiętać, że w ciągu lat mogły być wprowadzane różne zmiany w konstrukcji budynku, które mogły nie zostać odnotowane na projekcie budowlanym.
Jest kilka sposobów na to, aby wstępnie ocenić to, czy ściana jest nośna czy działowa. Jednym z nich jest zmierzenie grubości ściany. Ściany działowe będą zawsze cieńsze, z reguły mają grubość ok. 10-16 cm, zaś ściany nośne ok. 20 cm. Trzeba jednak tutaj pamiętać, że ściany żelbetonowe będą cieńsze, dlatego oprócz pomiarów należy sprawdzić, z czego zbudowana jest ściana.
Kolejnym sposobem na ocenienie rodzaju ściany jest skucie tynku na niewielkiej powierzchni zaraz przy stropie. Jeżeli przy stropie znajduje się zaprawa, z dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że jest to ściana nośna.
Oglądając szkic budynku również można wstępnie określić, która ściana jest działowa, a która nośna – na ścianach działowych nie będą opierały się ściany z wyższych konstrukcji. Trzeba jednak pamiętać, że często, szczególnie w blokach poszczególne lokale mogą mieć taki sam rozkład pomieszczeń, co utrudnia określenie, która ze ścian będzie działową, a która nośną.
Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do tego, z jaką ścianą mamy do czynienia i czy nie były wykonywane zmiany w konstrukcji budynku, warto skonsultować się ze specjalistą – konstruktorem, który oceni, czy zmiany, jakie chcemy wprowadzić w budynku będą w pełni bezpieczne, czy też lepiej z nich zrezygnować z uwagi na ryzyko wystąpienia katastrofy budowlanej.
autor: Iwona Czyżykowska
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła