Co warto wiedzieć o serwisowaniu klimatyzacji?
W lecie zapewnia przyjemny chłód, a w zimie pozwala utrzymać temperaturę na względnie bezpiecznym dla zdrowia poziomie. Klimatyzacja, bo o niej mowa, już nie jest luksusem dostępnym wyłącznie dla najbogatszych, jak jeszcze kilka lat temu. Dziś, montaż urządzeń chłodzących to zabieg, na który pozwolić sobie może praktycznie każdy. Warto jednak pamiętać o tym, że aby klimatyzacja mogła zapewnić odpowiednią temperaturę i nie stała się przy tym źródłem bakterii, konieczny jest jej regularny serwis.
Czyszczenie i serwisowanie klimatyzacji w domu
Urządzenia chłodzące wymagają regularnej opieki ze strony użytkownika. Dokładne interwały wymian czy zabiegów serwisowych wyszczególnione są zazwyczaj w instrukcji obsługi danego urządzenia, ale warto wiedzieć o tym, że przegląd klimatyzacji należy wykonywać przynajmniej raz w roku. Pozwoli to na uniknięcie sytuacji, gdzie urządzenie uległo jakiemuś poważnemu uszkodzeniu z powodu braku odpowiedniego nadzoru ze strony użytkownika.
Dodatkową czynnością o której każdy posiadacz urządzeń klimatyzacyjnych pamiętać powinien jest ich czyszczenie. Jeżeli chcesz, by w Twoim domu nie tylko panowała przyjemna temperatura, niezależnie od tej która jest na zewnątrz, a przy tym zależy Ci na zachowaniu czystego od bakterii i zanieczyszczeń powietrza, raz na jakiś czas należy zlecić czyszczenie urządzeń klimatyzacyjnych. Jak to się odbywa? Przeczytaj dalej!
Jak działa klimatyzacja i skąd się biorą zanieczyszczenia?
Wszyscy znamy efekty działania klimatyzacji, lecz mało kto zastanawia się nad zasadą działania tego rodzaju urządzeń. Poniżej kilka zupełnie podstawowych informacji na temat tego jak funkcjonują urządzenia klimatyzacyjne.
Klimatyzator jest urządzeniem, które ma za zadanie szybkie schłodzenie pomieszczenia, a także usunięcie z niego nadmiaru wilgoci. W rezultacie, w danym miejscu pojawia się świeże powietrze, które znacznie poprawia komfort przebywania w pomieszczeniu. Nie bez powodu zatem klimatyzatory są tak popularne w wysokich budynkach - brak możliwości otwarcia okna na wyższych piętrach (ryzyko przeciągów) sprawił, że ludzie musieli szukać alternatywnych form odświeżania powietrza w danym miejscu.
Warto przy tym wspomnieć, że klimatyzatory dzielą się na kilka grup. Obok najprostszych urządzeń wentylująco chłodzących, na rynku dostępne są także rozwiązania, które pozwalają na ogrzewanie powietrza w danym pomieszczeniu. Jak to działa?
W klimatyzatorach chłodząco-ogrzewających znajdziemy kilka podstawowych elementów:
Nagrzewnica
Wymiennik ciepła odbierający ciepło z pomieszczenia (określany też jako parownik)
Wymiennik ciepła oddający ciepło do pomieszczenia (skraplacz)
Zawór rozprężny
Pomiędzy tymi elementami przepływa czynnik chłodniczy, który umożliwia chłodzenie. Sama klimatyzacja jest przy tym wyposażona w filtry, dzięki którym produkowane przez nią powietrze jest nieco bardziej korzystne dla zdrowia (pod warunkiem, że filtr jest czysty).
Jak to działa? Zadaniem parownika jest odparowanie czynnika chłodzącego, co staje się możliwe dzięki wchłonięciu wysokiej temperatury z otoczenia. Wytworzona w ten sposób para skierowana zostaje do sprężarki, gdzie wzrasta jej temperatura oraz ciśnienie. Potem, czynnik jest skierowany do skraplacza, który umożliwia znaczne jego ochłodzenie oraz przejście w formę cieczy i zostanie przesunięta do zaworu rozprężnego, a potem do parownika.
Skąd biorą się zanieczyszczenia w klimatyzacji? Choć sam układ chłodzenia jest idealnie szczelny, to wraz z kolejnymi latami eksploatacji dochodzi do dosyć znacznego nagromadzenia się różnego rodzaju zanieczyszczeń. Warto pamiętać, że poziom zanieczyszczeń w układzie klimatyzacji w dużej mierze zależy od poprawnej filtracji - regularna wymiana filtrów sprawia, że wszelkiego rodzaju groźne substancje są odpowiednio wcześniej zatrzymywane, dzięki czemu nie krążą w powietrzu którym oddychamy w danym pomieszczeniu.
Jakiego typu zanieczyszczenia pojawiają się w układach klimatyzacji? Obok zabrudzeń gazowych, wynikających z kiepskiej jakości powietrza, wspomnieć należy także o czynnikach typowo biologicznych (bakterie). Nie można również zapomnieć o zanieczyszczeniach typu stałego, które także mogą pojawić się w układzie wentylacji podczas eksploatacji.
Dlaczego warto konserwować klimatyzację?
To pytanie przypomina nieco zapytanie o celowość wymiany oleju silnikowego w samochodzie. Czy warto konserwować klimatyzację? Zdecydowanie tak! Regularnie przeprowadzane procedury serwisowe dają bowiem nie tylko pewność jej całkowicie poprawnego działania, ale także pozwolą chronić cały układ przed zanieczyszczeniami. W konsekwencji, w domu oddychać będziemy znacznie czystszym i zdrowszym powietrzem!
Poza tym, odpowiednio przeprowadzona procedura konserwacji umożliwia pozbycie się groźnych dla zdrowia bakterii. Pamiętajmy, że w układach klimatyzacji krążą tak niebezpieczne drobnoustroje jak choćby gronkowiec zlocisty, candida albicans, pałeczka okrężnicy czy ropy błękitnej. Regularne czyszczenie układu wentylacji pozwoli na skuteczne ich usunięcie.
Samodzielnie czy z fachowcem?
Wielu osobom wydaje się, że konserwacja domowej klimatyzacji nie jest niczym trudnym. Wychodząc z takiego założenia decydują się na jej serwisowanie we własnym zakresie. Tyle tylko, że automatycznie pojawia się pytanie - czy warto serwisować domową klimatyzację samodzielnie? Czy oszczędności, jakie dzięki temu uzyskamy, nie zostaną zaprzepaszczone przez ewentualne uszkodzenia, które mogą wynikać z nieprawidłowego przeprowadzenia pewnych procedur?
Jak mówi przedstawiciel firmy Contech (więcej o serwisie klimatyzacji: contech.com.pl), specjalizującej się w montażach systemów klimatyzacji precyzyjnej, istnieje takie ryzyko. O ile sama wymiana filtrów nie jest zazwyczaj niczym trudnym, o tyle przegląd układu klimatyzacji wykonany przez fachowców pozwala na stwierdzenie, czy z samym urządzeniem jest wszystko w porządku. A tak naprawdę czy warto oszczędzać? Na szybko sprawdziliśmy koszty serwisu klimatyzacji w Warszawie - ceny wahają się od 100 do 200 złotych. Czy rzeczywiście warto ryzykować dla tak niewielkiej kwoty? Warto pamiętać, że naprawa uszkodzeń zaniedbanych elementów wyjdzie znacznie drożej!
Zatem - czy warto wzywać fachowca do serwisu klimatyzacji? Zdecydowanie tak! Profesjonalna firma nie tylko zrobi to znacznie szybciej i sprawniej niż użytkownik, a przy tym da gwarancję na poprawność wykonania prac. I nawet jeżeli dojdzie do awarii jakiegokolwiek elementu, wynikającej bezpośrednio z nieprawidłowego wykonania serwisu, to Ciebie jako konsumenta chroni prawo.
Jak wygląda serwis i czyszczenie klimatyzacji?
Jak już wspomnieliśmy powyżej, interwały czynności serwisowych są różne dla każdego urządzenia, ale dla własnego bezpieczeństwa warto przyjąć, że taką czynność należy wykonywać przynajmniej raz w roku. Jak zatem wygląda procedura czyszczenia domowej klimatyzacji?
Na początek - filtr. Każdy przegląd klimatyzacji powinien rozpocząć się od wymiany lub oczyszczenia filtrów. To element, który jest bardzo narażony na działanie pyłu oraz kurzu, płynących z krążącego w pomieszczeniu i układzie powietrza. Oprócz tego, bardzo istotna jest dezynfekcja samego parownika. Specjalne środki chemiczne pozwalają na usunięcie wszelkiego rodzaju grzybów, pleśni czy wirusów. Profesjonalne czyszczenie polega na spłukaniu dużej ilości środków chemicznych od góry do dołu, co pozwala na dokładne usunięcie zabrudzeń w całym układzie.
Koniecznie wspomnieć musimy również o skraplaczu. Wraz z przepływającym powietrzem, do samego układu dostają się różnego typu zabrudzenia. Oczyszczenie tego elementu jest również bardzo istotne dla usunięcia drobnoustrojów z układu.
I nie można zapominać także o tacy skroplin, czyli elemencie umieszczonym tuż pod wymiennikiem. Narażona na wilgoć i działanie temperatury część jest idealnym miejscem do rozwoju drobnoustrojów.
Z kolei sam przegląd polega głównie na sprawdzeniu poprawności działania poszczególnych elementów. I o ile procedury związane z czyszczeniem wymagają głównie cierpliwości i zakupu środków chemicznych, o tyle określenie stopnia zużycia różnych części wiąże się już ze specjalistyczną wiedzą.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła