Co warto wiedzieć na temat ocieplania poddasza?
Poddasze to miejsce szczególnie narażone na stratę ciepła, o czym warto pamiętać przy ocieplaniu. Odpowiednio zaizolowane poddasze pozwoli nie tylko na komfort cieplny w pomieszczeniach, ale również mniejsze straty energii. O czym jeszcze warto pamiętać przy ocieplaniu tej części budynku?
Ocieplanie poddasza – dlaczego jest tak ważne?
Właściwe ocieplenie poddasza może przynieść nam wiele korzyści. To nie tylko zmniejszenie strat ciepła, które mają bezpośrednie przełożenie na koszty ogrzewania domu. Dobrze wykonana izolacja pozwala na utrzymanie stałej temperatury zarówno podczas ciepłych, jak i chłodnych dni. Może mieć to szczególne znaczenie w przypadku budynków, w których sypialnie znajdują się na piętrze.
Prawidłowo ocieplone poddasze zapewni również zmniejszenie hałasów z zewnątrz oraz możliwość komfortowego przebywania w pomieszczeniach (nie tylko dzięki odpowiedniej temperaturze, ale także mikroklimatowi – braku grzybów i pleśni).
Jakich materiałów użyć do ocieplenia poddasza?
Możemy skorzystać z kilku dostępnych metod ocieoplania poddasza, przy użyciu takich materiałów jak:
- Wełna mineralna – to jeden z najczęściej wybieranych materiałów do ocieplania (produkt dostępny m.in. na stronie: https://www.castorama.pl/izolacja/cieplna/welna-mineralna.cat). Zapewnia nie tylko dobrą izolacyjność termiczną, ale również dźwiękową. Wełna mineralna jest również paroprzepuszczalna, co ogranicza wchłanianie wilgoci, oraz wykazuje się wysoką odpornością na działanie ognia, co ma z kolei wpływ na bezpieczeństwo pożarowe budynku.
- Pianka poliuretanowa (PUR) – ze względu na bardzo dobre właściwości izolacyjne jest coraz częściej wykorzystywana do ocieplania budynków. Pianka poliuretanowa wyróżnia się także szczelnością powłoki, niską wagą oraz elastycznością. Ma również właściwości, które pozwalają na dokładne wypełnienie szczelin. Przy swoich zaletach użycie pianki może się jednak wiązać z koniecznością zastosowania dodatkowych rozwiązań wentylacyjnych.
- Celuloza – podobnie jak wełna mineralna jest paroprzepuszczalna, jednak w przypadku dużej wilgotności ten ekologiczny materiał (wytworzony ze zrecyklingowanego papieru) może tracić swoje właściwości. Podczas montażu warto zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie powierzchni przed zbytnim nasączeniem wodą.
- Styropian – najczęściej stosowany do ocieplenia ścian zewnętrznych budynków. Styropian wyróżnia się dobrą izolacyjnością cieplną oraz niską nasiąkliwością, jednak w przypadku ocieplenia poddasza mogą wystąpić trudności przy dopasowaniu do kształtów konstrukcji dachowej. Warto również zwrócić uwagę, że w przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków i gromadzenia się pary wodnej wewnątrz budynku, może dojść do powstania trudnej do usunięcia pleśni.
Jak uniknąć błędów przy ocieplaniu poddasza?
Jak na każdym etapie budowy, również i w trakcie ocieplania poddasza, można popełnić istotne błędy. Do jednych z nich należy niewłaściwy wybór materiału oraz grubości warstwy izolacyjnej, co może zwiększyć straty ciepła. Nie powinniśmy również zapominać o wentylacji. Jej brak może prowadzić do gromadzenia się wilgoci, a w konsekwencji powstania pleśni i grzybów.
Szczególną uwagę warto poświęcić zabezpieczeniu przed wilgocią. Niewłaściwe ułożenie warstwy paroizolacyjnej może prowadzić do gromadzenia się wilgoci wewnątrz konstrukcji dachu.
Wybór optymalnej metody ocieplenia poddasza oraz uniknięcie błędów podczas wykonywania izolacji pozwoli na zwiększenie komfortu cieplnego wewnątrz budynku i niższe koszty ogrzewania.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła