Co musisz wiedzieć przed zakupem młotowiertarki?
Młotowiertarka to specjalistyczne urządzenie służące do robienia otworów w twardych materiałach. Doskonale sprawdzają się także przy skuwaniu starych posadzek oraz okładzin ściennych. Ich zastosowanie jest zazwyczaj profesjonalne, znacznie rzadziej używane są w przydomowych warsztatach czy amatorskich pracach domowych. Kupując młotowiertarkę, warto zwrócić uwagę na niektóre parametry: tryby pracy, energię udaru, moc, a także regulację obrotów.
Jakie jest zastosowanie młotowiertarek?
Młotowiertarka to ciężki sprzęt przeznaczony do wiercenia otworów o dużej średnicy w bardzo twardych materiałach, np. w betonie. Za ich pomocą można także wykuwać bruzdy w stropach oraz w ścianach. Doskonale sprawdzają się również podczas skuwania starych posadzek oraz okładzin ściennych. Najczęściej zasilane są z sieci, jednak znajdziemy również modele akumulatorowe.
W przeciwieństwie do wiertarek udarowych, są one stworzone z myślą o zastosowaniu profesjonalnym. Warto wiedzieć również, iż każde tego typu urządzenia umożliwiają wiercenie, jednak nie każde ma opcję kucia. Aby możliwe były oba zastosowania, urządzenie musi mieć tryb udaru bez obrotów. Działania młotowiertarek opiera się na wykorzystywaniu pneumatycznego mechanizmu udarowego.
Parametry młotowiertarki
Rodzaj udaru. Najczęściej spotykanym udarem w urządzeniach jest udar pneumatyczny - ma on bowiem znacznie większą siłę niż udar mechaniczny. Możemy spotkać się także z udarem podbijakowym, jednak ten również jest słabszy niż pneumatyczny.
Energia udaru pneumatycznego. Jest to najistotniejszy parametr każdego urządzenia. Mierzy się ją z dżulach. Wyróżnia się 3 typy młotowiertarek ze względu na energię udaru:
- o sile do 5 J - służą one do użytku amatorskiego,
- o sile od 5 do 10 J - służą one do trudnych prac, np. skuwania betonu,
- o sile ponad 10 J - są to najbardziej wydajne urządzenia, służące do wyburzania oraz kruszenia bardzo twardych materiałów, tzw. młoty udarowo-obrotowe.
Częstotliwość udaru. Im jest ona większa, tym lepsza będzie efektywność wiertarki.
Moc. Wpływa ona na potencjalną długość nieprzerwanej pracy urządzenia oraz decyduje o tym, z jak twardymi materiałami urządzenie może pracować. W mocą wiąże się ponadto częstotliwość oraz energia udaru. Moc młotowiertarki, która wystarczy do lekkich prac domowych to około 1000 W.
Możliwość kucia w materiale. Fakt jest taki, że każda młotowiertarka będzie wiercić, jednak nie każda może wykuwać otwory. Aby było to jednak możliwe, urządzenie musi posiadać funkcję udaru bez obrotów.
Moment obrotowy. Jest on podawany w niutonometrach. Im jest wyższy, tym lepiej. Dlaczego? Przy wysokim momencie obrotowym wiertło jest w stanie pokonać znacznie większe opory oraz istnieje możliwość wiercenia w twardszym materiale.
Maksymalna średnica wiercenia. Parametr ten informuje o tym, jakich wierteł możemy używać oraz o jakiej średnicy otwory mogą być wykonane.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła