Ciepłe parapety – czym są i jak działają?
Straty ciepła w budynkach to największa bolączka właścicieli nieruchomości – czy to mieszkań, czy też domów jednorodzinnych. Przy dużej utracie ciepła znacznie wzrastają koszty utrzymania budynku. Badania z użyciem specjalistycznego sprzętu, wskazują, że największe straty ciepła następują przy otworach drzwiowych i okiennych. Specjaliści z zakresu budownictwa szukają cały czas nowych rozwiązań, które mają pomóc zminimalizować te straty. Czy jednym z takich rozwiązań mogą okazać się tak zwane ciepłe parapety? Czym one są i jak działają?
Czym są ciepłe parapety?
Ciepłe parapety to potoczna nazwa, którą stosuje się zazwyczaj na określenie specjalnych profili podokiennych, których zadaniem jest uszczelnienie dolnego połączenia ramy okiennej ze ścianą. Tego rodzaju profile mogą być wykonane z różnorodnych materiałów. Jednak do ich produkcji wykorzystuje się twardy styropian techniczny lub polistyren ekstrudowany XPS. Profile powinny być wykonane pod zamówienie, dzięki czemu są lepiej dopasowane do konkretnego systemu okien. Takie profile można stosować praktycznie przy każdym rodzaju okien – zarówno drewnianych, jak i wykonanych z tworzyw sztucznych.
Jakie są zalety ciepłych parapetów?
Jako główną zaletę systemu ciepłych parapetów wskazuje się przede wszystkim poprawienie warunków cieplnych w pomieszczeniach. Ciepło już nie „ucieka” przez otwory okienne w takim stopniu, w jakim to miało miejsce przed zamontowaniem profili podokiennych. To powoduje, że można liczyć na zmniejszenie opłat za ogrzewanie budynku. Oprócz tego, do zalet zamontowania profili podokiennych zaliczyć należy:
- zlikwidowanie mostków termicznych pomiędzy parapetem a oknem;
- zmniejszenie utraty ciepła;
- uszczelnienie obszaru pod oknem (zlikwidowanie problemu przedmuchów, a także przedostawania się wody w szczelinach, jakie mogą powstać pomiędzy oknem a parapetem);
- dzięki zwiększonej szczelności obszaru przyokiennego zmniejsza się również ryzyko wdania wilgoci w ściany, co często skutkuje wykwitami i rozwojem mikroorganizmów;
- profile są łatwe w montażu i można je stosować przy każdym rodzaju okien.
O czym należy pamiętać przy montażu profili podokiennych?
Ciepłe parapety, czyli profile podokienne najlepiej montować w czasie budowy domu. Wtedy jest to o wiele łatwiejsze. Jeżeli wiemy, że będziemy chcieli zastosować takie rozwiązanie, warto omówić je z architektem, który będzie przygotowywał projekt domu i uwzględni je w nim. To z kolei pozwoli na dobranie odpowiednich materiałów i opracowanie parametrów technicznych obszaru wokół planowanych otworów okiennych. Profile podokienne można z powodzeniem zamontować już w istniejących budynkach (warto rozważyć taką możliwość szczególnie w bardzo starych budynkach, gdzie najczęściej można spotkać się z mostami termicznymi i „uciekaniem” ciepła). Najlepiej robić to w czasie wymiany okien na nowe.
Profile podokienne montuje się do wcześniej przygotowanych otworów okiennych. Otwór musi być wyrównany i wypoziomowany. Z reguły stosuje się do tego klej do styropianu. Do uszczelnienia przestrzeni pomiędzy profilem, ścianą i oknem najczęściej wykorzystuje się silikon lub nierozprężną piankę. W następnej kolejności montuje się ramę okienną. Elementy muszą być nałożone na siebie tak, by po montażu zazębiły się. Po nałożeniu ramy okiennej trzeba ponownie sprawdzić, czy utrzymany został poziom. Jeżeli do mocowania profili podokiennych stosowana jest pianka (koniecznie musi być to pianka nierozprężna), to musi być nałożona gęsto, w taki sposób, aby nie tworzyły się pomiędzy dwoma powierzchniami przestrzenie, przez które może uciekać ciepło.
W czasie montażu profili podokiennych należy pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu. Jest to szczególnie istotne, gdy parapety zewnętrzne będą montowane później niż pozostałe elementy stolarki okiennej. W takim przypadku należy zabezpieczyć profile przed działaniem promieni słonecznych. Można to zrobić wykorzystując wcześniej rozwodniony klej do styropianu, do siatki elewacyjnej lub preparat gruntujący, jaki stosuje się do tynków.
autor: Iwona Czyżykowska
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła