Budowa garażu w granicy działki
Jeśli inwestor nie zdecydował się na kupno domu z garażem w bryle, prędzej czy później stanie wobec inwestycji postawienia wolnostojącego, lub dostawnego garażu. W ofertach firm architektonicznych można przebierać i wybrać małe budynki do 35m2 - bez pozwolenia na budowę, albo większe, np. połączone z letnią kuchnią, albo pomieszczeniami gospodarskimi. Gdzie możemy je postawić i jakie odległości od ogrodzenia musimy zachować?

MG Projekt, garaż jednostanowiskowy, pow. 36m2. Wygodne wyjście z elewacji bocznej skierowane w stronę domu i ściana bez okien od strony ogrodzenia to praktyczne rozwiązania na garaż wolnostojący.
Co na temat usytuowania garażu mówią przepisy?
Najważniejsze, co określają przepisy, to odległość garażu od granicy działki i są one uzależnione od różnych czynników. Przede wszystkim obowiązuje nas stosowanie się do planu zagospodarowania przestrzennego, a jeśli w danym rejonie go nie ma do warunków zabudowy. Wszystko jednak możemy dopasować, wybierając odpowiedni projekt, albo, w ostateczności, składając odpowiednie wnioski.
Garaż z dużym pomieszczeniem użytkowym na piętrze (19m2) idealny dla domowego majsterkowicza, G2 (04) Dom Projekt.
Przepisy wynikające z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych mówią, że garaż może być usytuowany:
- 4 m od granicy działki, jeśli na elewacji, którą będzie zwrócony w stronę tej granicy będą się znajdować okna, lub drzwi;
- 3 m od granicy działki, jeśli na ścianie, która będzie najbliżej granicy nie będzie okien ani drzwi;
- 1,5 m od granicy, albo bezpośrednio przy granicy, jeśli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza taką możliwość;
- bezpośrednio przy granicy działki, jeśli będzie przylegał swoją ścianą do ściany budynku stojącego przy tej granicy na sąsiedniej działce, a jego wysokość będzie dostosowana do warunków miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, albo zgodna z warunkami zabudowy na danym terenie;
- bezpośrednio przy granicy działki, lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 na działce węższej lub równej 16 m, jeżeli ściana budynku zwrócona w stronę tej granicy będzie pozbawiona drzwi i okien;
- bezpośrednio przy granicy, lub 1,5 m od granicy, jeśli budynek nie będzie wyższy niż 3 m, a jego długość będzie nie większa niż 6,5 m.
Garaż 17 dwustanowiskowy o długości 6,5 m, pow. 33 m2, zaprojektowany przez biuro Quattro Sp. z o. o.
Ważną informacją, która może przyspieszyć budowę, jest ta, że garaże do 35 m2 nie wymagają pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia chęci budowy, ale jeśli w terminie 3 lat od uzyskania pozwolenia wynikającego ze zgłoszenia nie rozpoczniemy prac budowlanych, trzeba będzie przez procedurę przejść od nowa. Jeśli planują Państwo budowę domu i, w terminie późniejszym, większego garażu, warto postarać się od razu o zgodę na obie inwestycje i oszczędzić sobie w przyszłości załatwiania spraw w urzędzie.
A co jeśli chcemy postawić garaż przy granicy z drogą?
Cóż w tym przypadku granica działki traktowana jest zupełnie inaczej, a odległości są bardziej restrykcyjne. Budynki muszą być usytuowane:
- 10 m od drogi krajowej,
- 8 m od drogi powiatowej,
- 6 m od drogi gminnej
w terenie zabudowanym
oraz:
- 25 m od drogi krajowej,
- 20 m od drogi wojewódzkiej,
- 15 m od drogi gminnej
poza obszarem zabudowanym. Autostrady i drogi ekspresowe wymagają jeszcze większych odległości.
Mój Dom Projekty, projekt garażu, długość ściany 6,20 m, powierzchnia to niecałe 21 m2.
Autor: Kamila Pietrasik
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła