Buda dla psa – ocieplana czy nie?
Nie bez powodu mówi się, że psy są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Często pies jest czymś więcej niż przyjacielem – staje się członkiem rodziny, a niejednokrotnie również naszym obrońcą, np. psy stróżujące. Jeżeli tylko warunki nam na to pozwalają, psy mieszkają razem z nami w domach. Szczególnie mniejsze rasy, którym wystarczy kupić niewielkie legowisko i wygospodarować kąt w domu, gdzie będą mogły czuć się bezpiecznie. Niestety w przypadku większych raz, często zachodzi konieczność stworzenia im miejsca do mieszkania poza domem. Wtedy warto postawić dla psa specjalny kojec z wybiegiem i budą. I tutaj powstaje pytanie – jaką budę zbudować dla psa i czy warto ją ocieplać? A jeśli tak, to w jaki sposób wykonać to ocieplenie?

Jaka powinna być buda dla psa?
Niezależnie do tego, czy samodzielnie budujemy budę dla psa, czy też stawiamy na gotowe rozwiązanie, musimy zwrócić uwagę na to, aby była ona dopasowana do zwierzęcia, które będzie w niej mieszkać. Buda dla psa nie może być za mała, tak aby pies mógł w niej się swobodnie poruszać. Z drugiej strony nie może być też za duża, gdyż będzie szybko się wychładzać, a zwierzę zimą nie będzie stanie się w niej ogrzać (przy odpowiednich rozmiarach budy, pies samodzielnie ogrzewa ją ciepłem swojego ciała). Chcąc zminimalizować uciekanie ciepła, można dobudować do budy przedsionek. Wejście do budy powinno być jak najmniejsze, ale jednocześnie powinno pozwalać zwierzęciu na swobodne wchodzenie i wychodzenie. Można je osłonić w taki sposób, aby ciepło nie uciekało z budy, a pies mógł wchodzić do środka (można zastosować takie rozwiązanie, jakie stosuje się niekiedy w drzwiach wejściowych do domu).
Buda dla psa powinna mieć podłogę, która będzie miała dodatkową warstwę izolacyjną, co pozwoli oddzielić jej powierzchnię od gruntu. Warto pamiętać, że podłoga w budzie powinna być wykonana z wytrzymałych na drapanie i wilgoć materiałów, które wytrzymają drapanie i ekspozycję na wilgoć. Ściany budy również powinny być wykonane z wytrzymałych materiałów, które będą odporne na warunki atmosferyczne, a także szczelne, aby zmniejszyć ryzyko tego, że do środka będzie dostawało się mroźne powietrze. Jest to szczególnie istotne w regionach, gdzie występują silne wiatry.
W przypadku dachu warto wykorzystać materiały, które nie nagrzewają się silnie i są bezpieczne dla zwierzęcia. Dlatego należy unikać tworzenia dachu budy z blachy – latem będzie mogła się ona bardzo szybko nagrzewać, co spowoduje, że w budzie będzie bardzo gorąco i zwierzę nie będzie się czuło się w niej komfortowo. Może też dojść do przypadkowego zranienia o niewykończoną krawędź blachy. O wiele lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie gontu bitumicznego, dachówek ceramicznych czy papy.
Warto też pamiętać o odpowiednim ustawieniu budy. Najlepiej, aby stała w miejscu, gdzie nie będzie narażona na wysoką ekspozycję na słońce, a także narażona na silne podmuchy wiatru.
Czy buda wymaga dodatkowego ocieplenia?
Dobrze przygotowana buda będzie chroniła zwierzę przed wilgocią oraz chłodem. Jednak w okresie zimowym, gdy temperatury spadają poniżej zera, warto zadbać o to, aby pies miał zapewnione dodatkowe ocieplenie w budzie. W tym celu można wykorzystać specjalne maty izolujące, które są łatwe w montażu i demontażu. Panele mogą być ze styropianu lub innego dobrze izolującego materiału, który powinien idealnie przylegać do powierzchni ściany. Zazwyczaj takie panele ocieplające stosuje się wewnątrz budy. Buda dla psa ocieplana w ten sposób chroniona jest przede wszystkim przed wychłodzeniem, ale także zawilgoceniem. Dodatkową warstwę ocieplającą warto położyć również na podłodze (najlepiej robić to przy budowie budy, aby styropian był pokryty podłogą).
Jeżeli chcemy w środku stworzyć psu komfortowe warunki, to musimy pamiętać, aby zrezygnować z tekstylnych elementów. O wiele lepiej sprawdzi się wyściółka ze słomy. Dzieje się tak dlatego, że pies przebywając na dworze, gdzie w okresie jesieni i zimy często panuje plucha, wprowadza wilgoć do środka – koce czy legowiska materiałowe mogą szybko przesiąknąć wilgocią i nie będą spełniały swojej funkcji. Wręcz przeciwnie, zwierzę może wtedy przemarznąć i przemoknąć, a co za tym idzie rozchorować się. Wyściółka ze słomy nie będzie chłonąć wilgoci i zapachu. Co ważne dla wielu osób, taką wyściółkę łatwo wyczyścić – wymienia się ją w całości raz – dwa razy w tygodniu.
Trzeba jednak pamiętać, że przy bardzo niskich temperaturach nawet ocieplana buda dla psa może być niewystarczająca i będzie trzeba dla niego na czas największych mrozów znaleźć nowe lokum np. w naszym domu lub wygospodarować bezpieczne miejsce w ogrzewanym pomieszczeniu gospodarczym.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła