Automatyzacja ogrzewania z termostatem grzejnikowym – prościej już się nie da!
Prawidłowa regulacja temperatury w domu automatycznie przekłada się na niższe rachunki. Efektywność energetyczna przynosi zatem istotne korzyści zarówno dla portfela, jak i środowiska naturalnego. Aby jednak uzyskać dobre rezultaty, każdy element musi odegrać swoją rolę. Niepozorny termostat grzejnikowy może okazać się bohaterem tej opowieści. Chcesz dowiedzieć się więcej?

Głowice termostatyczne i ich działanie
Termostaty grzejnikowe zwykle kojarzą się z ręczną regulacją. Jednak urządzenia wyposażone w zawory termostatyczne regulują przepływ wody krążącej w grzejniku na podstawie temperatury otoczenia. Sterują mocą grzewczą, dostosowując ją do potrzeb danej chwili w każdym pomieszczeniu z osobna. A jak działa taki termostat grzejnikowy?
Ponieważ celem jest sterowanie temperaturą emitowaną przez kaloryfer, urządzenia te najpierw mierzą warunki panujące w pomieszczeniu. Jeśli więc istnieje różnica między temperaturą powietrza a temperaturą wybraną na grzejniku, mechanizm dostosuje cyrkulację wody. Kiedy w sypialni zrobi się zimno, na przykład, termostat sam otworzy dopływ wody do grzejnika, aby zwiększyć poziom ciepła. Natomiast jeśli temperatura rzeczywista będzie zbyt wysoka w stosunku do ustawień, mechanizm zamknie dopływ wody do grzejnika, redukując w ten sposób ilość emitowanego ciepła i wyrównując temperaturę aż do osiągnięcia odpowiedniego poziomu.
Automatyzacja regulacji temperatury w domu jest możliwa, ponieważ głowica termostatyczna łączy się z siłownikiem. Wewnątrz znajduje się materiał reagujący na zmiany warunków otoczenia. Standardowym rozwiązaniem jest ciecz, ale są mechanizmy wykorzystujące wosk. W każdym razie ów materiał rozszerza się lub kurczy i w ten sposób aktywowany jest siłownik, który automatycznie reguluje pracę grzejnika. Punktem odniesienia jest poziom ustawiony przez użytkownika.
Praktyczne zalety zaworów termostatycznych
Z powyższego wynika dość jasno, że wygoda użytkowania stanowi ogromny plus takich urządzeń. Głowice termostatyczne umożliwiają indywidualną regulację temperatury otoczenia w każdym pomieszczeniu, dostosowując ją do rzeczywistych potrzeb użytkowych. Gwarantują również racjonalne wykorzystanie energii, które może być dużo niższe w porównaniu z konwencjonalną regulacją. Dzieje się tak, ponieważ nie zawsze myśli się o ciągłym ustawianiu grzejników, prawda? W efekcie zużycie energii grzewczej jest niepotrzebnie zawyżone. Automatyczny termostat natomiast likwiduje problem praktycznie do zera.
Do tego zawory termostatyczne umożliwiają ustawienie różnych temperatur w różnych pomieszczeniach, zapewniając spersonalizowaną kontrolę klimatu. Oznacza to, że w pokoju dziecka można ustawić nieco wyższy poziom niż, dajmy na to, w kuchni. W rezultacie utrzymywana jest stała temperatura pokoju zgodnie z preferencjami bez względu na panujące akurat warunki. Należy bowiem pamiętać, że obciążenia cieplne w pomieszczeniu mogą zmieniać się w ciągu dnia ze względu na różne czynniki. Liczba osób w pokoju, wykonywane w nim czynności, a także promieniowanie słoneczne wpadające przez okna znacząco wpływają na klimat wnętrz.
Warto dodać, że głowice termostatyczne nie generują zużycia energii w związku z obsługą. Elektroniczne regulatory klimatu w domu pobierają prąd. Urządzenia termostatyczne go nie potrzebują. Ich działanie opiera się na prawach fizyki. Programowalne grzejniki za pomocą panelu Wi-Fi są nieco wygodniejsze, ale na dłuższą metę wymagają ciągłego podłączenia do sieci. Ich eksploatacja jest więc droższa. Podobnie można powiedzieć o samym systemie, podczas gdy zestaw termostatów grzejnikowych może kosztować znacznie mniej. Jedno urządzenie tego typu można bowiem kupić już za ok. 30 zł.
Termostat grzejnikowy a estetyka
Osobną kwestią jest wygląd. Owszem, klasyczne białe głowice termostatyczne znajdą zastosowanie w każdym domu. Jednak czasami warto pójść o krok dalej, aby wnętrze zachowało hermetyczną estetykę. Jeśli więc w łazience znajdują się czarne grzejniki, bez trudu można do nich dopasować i czarny termostat. To samo dotyczy elementów chromowanych, a nawet złotych.
Tak, złoty termostat grzejnikowy jest w zasadzie na wyciągnięcie ręki. Można go kupić w internecie w niskiej cenie. Interesującym wariantem jest również połączenie czerni i złota, które pasuje do niejednej aranżacji. Taki detal znacząco poprawia estetykę pomieszczenia, w którym nic nie powinno być przypadkowe.
Podsumowanie
Automatyczny termostat grzejnikowy to prosty w działaniu, acz skuteczny mechanizm regulacji temperatury w salonie, kuchni, pokoju dziecka, a nawet garażu. W każdym pomieszczeniu można ustawić osobny poziom, do którego urządzenie samo się dostosuje, kiedy zrobi się chłodniej lub cieplej. W efekcie nie trzeba co chwilę ustawiać termostatu. Nie trzeba też się martwić o zużycie energii w domu podczas nieobecności. Co równie ciekawe, głowice termostatyczne są dostępne w wielu wersjach stylistycznych, a ich koszt wynosi ok. 30 zł za sztukę.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła