Wentylacja grawitacyjna – wady i zalety
Skuteczna wentylacja w domu powinna zapewniać odpowiednią jego wymianę niezależnie od tego, jakie warunki panują na zewnątrz. Dodatkowo wentylacja powinna pomagać utrzymać optymalną temperaturę wewnątrz domu – latem ułatwiać utrzymanie przyjemnego chłodu, a zimą zapobiegać utratom ciepła. Dlaczego wentylacja w domu jest tak ważna i czy warto zdecydować się na rozwiązanie, jakim jest wentylacja grawitacyjna? Jakie są wady i zalety takiego systemu wentylowania pomieszczeń?
Dlaczego wentylacja w domu jest bardzo ważna?
Odpowiednia wentylacja domu, czyli wymiana powietrza na świeże, jest bardzo ważna w każdym pomieszczeniu. W powietrzu, które znajduje się wewnątrz domu, mogą gromadzić się różnorodne zanieczyszczenia, takie jak kurz, roztocza i inne pyły czy zarodniki pleśni, ale i tlenek węgla oraz szereg innych trujących substancji, które mogą być wydzielane np. przez lakiery oraz znajdujące się w dymie papierosowym.
Dodatkowo wydychane powietrze oraz proces pocenia się mogą wpływać na wzrost wilgotności powietrza. Wydzielająca się w domu para wodna może osadzać się na zimnych powierzchniach. Najlepiej jest to widoczne na oknach (szczególnie kuchennych lub łazienkowych, a zimą także w pokojach), narożnikach pomieszczeń itp. Takie wilgotne środowisko jest zatem doskonałym miejscem dla rozwoju roztoczy i pleśni. Te z kolei mogą powodować uczulenia i podrażnienia oraz inne choroby.
Właśnie dlatego przebywanie w pomieszczeniach, które są niewietrzone i źle wentylowane może być szkodliwe dla naszego zdrowia – takie powietrze niekorzystnie wpływa na nasze drogi oddechowe, ale i na układ krążenia.
Właśnie dlatego tak ważna jest odpowiednia wentylacja powietrza w domu. Powinna ona usuwać wszelkie zanieczyszczenia powietrza, które mogą wytworzyć się w domu, a także wilgoć tworzącą się w czasie gotowania, prasowania czy prania, a także oczyszczać powietrze z zapachów. Dobra wentylacja ułatwia także bezpieczne korzystanie z urządzeń gazowych.
Czym jest wentylacja grawitacyjna?
Wentylacja grawitacyjna to jeden z najprostszych sposobów na wymianę powietrza w poszczególnych pomieszczeniach w domu. Powietrze w takim systemie wpływa przez nawiewniki, a usuwane jest kanałami wywiewnymi. Taki system wentylacji jest też najtańszy wy wykonaniu. Jednak z drugiej strony stosunkowo wysokie są koszty podgrzania nawiewanego w ten sposób powietrza do domu, co podnosi całościowe koszty ogrzewania domu, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
Jak działa wentylacja grawitacyjna?
Funkcjonowanie grawitacji wentylacyjnej opiera się w głównej mierze na różnicy temperatur powietrza znajdującego się wewnątrz i na zewnątrz domu. Cieplejsze powietrze wewnątrz domu jest lżejsze, dzięki czemu może być wyparte przez powietrze chłodniejsze napływające do wnętrza domu z zewnątrz. Powietrze wpływa do domu przez nawiewniki i jest rozprowadzane do poszczególnych pomieszczeń przez kratki wyciągowe. Co istotne, aby taka wentylacja działała w pełni sprawnie, na drodze powietrza nie może być ustanowionych więcej niż dwie pary drzwi. Jeżeli nie można w projekcie domu zastosować innego rozwiązania, wówczas w pomieszczeniach pomiędzy dwoma drzwiami należy zamontować dodatkową kratkę wentylacyjną.
W odróżnieniu od wentylacji mechanicznej, której siłę działania może ustawić użytkownik, w przypadku wentylacji grawitacyjnej, siła jej działania będzie zależała w głównej mierze od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz, a zawłaszcza od temperatury powietrza oraz siły wiatru. Im jest chłodniej, tym wentylacja grawitacyjna działa lepiej (intensywniej). W czasie upałów nie będzie ona działała w ogóle, co powoduje bezruch powietrza w czasie letnich upałów. Optymalną temperaturą dla prawidłowego funkcjonowania wentylacji grawitacyjnej jest +12 stopni Celsjusza.
Jakie są wady i zalety wentylacji grawitacyjnej - podsumowanie
Do zalet wentylacji grawitacyjnej zaliczyć należy przede wszystkim:
- brak bezpośrednich kosztów eksploatacyjnych;
- niskie koszty inwestycyjne;
- wentylacja grawitacyjna zajmuje mało miejsca.
Jako wady tego rodzaju systemu wentylacyjnego wymienia się między innymi:
- brak pełnej kontroli nad procesem wymiany powietrza;
- brak filtracji powietrza;
- niską wydajność tego systemu wentylacji latem (bezruch powietrza spowodowany brakiem wymiany powietrza);
- przeciągi;
- uzależnienie działania wentylacji od warunków panujących na zewnątrz budynku;
- duże utraty ciepła w czasie chłodów (konieczność ogrzewania powietrza dostającego się do domu).
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła