Ogrzewanie płaszczyznowe. Czy się opłaca?
Ogrzewanie domu stanowi jeden z największych kosztów jego utrzymania. Dlatego nie dziwi fakt, że coraz więcej osób szuka sposobów na optymalizację tych kosztów. Jednym z coraz chętniej stosowanych rozwiązań jest ogrzewanie płaszczyznowe. Czym ono jest i czy faktycznie opłaca się w nie inwestować?
Co to jest ogrzewanie płaszczyznowe?
Słysząc o ogrzewaniu płaszczyznowym, najczęściej mamy na myśli ogrzewanie podłogowe. Jednak trzeba pamiętać o tym, że ogrzewanie płaszczyznowe jest o wiele szerszym pojęciem. Ogrzewanie płaszczyznowe to system ogrzewania niskotemperaturowego, w jakim ciepło jest przekazywane do pomieszczenia za pomocą otaczających go przegród – podłogę, ale także ściany czy sufit. W przypadku zastosowania ogrzewania płaszczyznowego temperatura przekazywana do pomieszczenia jest niższa niż w przypadku tradycyjnego systemu grzewczego – z grzejkami. Jednak powierzchnia grzania jest o wiele większa – jest nią cała podłoga, a także w zależności od wybranego rozwiązania ściany i sufit.
Jakie są typy ogrzewania płaszczyznowego?
Ogrzewanie płaszczyznowe dzieli się przede wszystkim ze względu na miejsce umiejscowienia elementów grzewczych oraz na rodzaj ogrzewania. Wśród ogrzewania płaszczyznowego wyróżnia się:
- ogrzewanie podłogowe – obecnie jest najpopularniejszą formą ogrzewania płaszczyznowego. Dzieje się tak ze względu na to, że jest ono stosunkowo proste w montażu oraz elementy potrzebne do jego wykonania mają stosunkowo dobre ceny. Jednak z drugiej strony system ten nie może być tak aktywny jak ogrzewanie ścienne. Problemem może być również słaba przewodność ciepła materiałów, którymi wykończona została podłoga;
- ogrzewanie ścienne – analizy wskazują na to, że jest to najlepsza forma ogrzewania płaszczyznowego pod względem rozkładu temperatur oraz efektywności ekonomicznej. Korzystanie z ogrzewania ściennego pozwala znacznie ograniczyć utraty ciepła, gdyż to właśnie przez ściany „ucieka” bardzo dużo ciepła. Jednak mimo wielu zalet, ta forma ogrzewania płaszczyznowego jest znacznie mniej popularna niż ogrzewanie podłogowe;
- ogrzewanie sufitowe – często stosowane jest w obiektach, w których występuje dużo przegród wykonanych ze szkła. Taki układ można też stosować do chłodzenia pomieszczenia. Ogrzewanie sufitowe jest jednym z najdroższych rozwiązań ogrzewania płaszczyznowego.
Z uwagi na sposób rozprowadzania ciepła ogrzewanie płaszczyznowe dzieli się na:
- wodne
- elektryczne;
- hypocaustyczne (kanały ciepłego powietrza);
Jakie zalety ma ogrzewanie płaszczyznowe?
Oprócz tego, co już zostało wspomniane, czyli znacznego zmniejszenia utraty ciepła, ogrzewanie płaszczyznowe pozwala także na polepszenie warunków w mieszkaniu. Naturalnie regulowana jest wilgotność oraz temperatura jest równomiernie rozłożona, co korzystnie wpływa na samopoczucie osób znajdujących się w pomieszczeniu. Co więcej, w przypadku inwestycji w ogrzewanie ścienne nie ma ryzyka wystąpienia zjawiska przemarznięcia czy zawilgocenia murów. Wiele osób zwraca również uwagę na to, takie rozwiązanie pozwala na zachowanie wysokiej estetyki we wnętrzu i zaoszczędzenie przestrzeni w niewielkich pomieszczeniach (brak grzejników). Innym istotnym aspektem jest to, że korzystając z takiego ogrzewania minimalizujemy emisję CO2 do atmosfery.
Czy to się faktycznie opłaca?
Przy wszystkich zaletach ogrzewania płaszczyznowego wskazuje się na to, że jest to drogi system pod względem instalacji. Jego koszt może sięgać, w zależności od rodzaju sposobu rozprowadzania ciepła oraz wielkości płaszczyzny, na jakiej będzie wykorzystany, od kilkunastu, do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jednak jak pokazują analizy, już w pierwszym roku korzystania z tego systemu można sporo zaoszczędzić na samych kosztach ogrzewania.
Instalacja systemu ogrzewania płaszczyznowego najbardziej opłacalna jest w nowopowstałych budynkach. Najlepiej, aby architekt już w momencie projektowania domu wiedział, że inwestor chce wykorzystać ogrzewanie płaszczyznowe. To pozwoli zoptymalizować koszty związane z montażem, a także umożliwi odpowiednią aranżację poszczególnych pomieszczeń oraz dobranie właściwych materiałów wykończeniowych.
Przy instalacji ogrzewania płaszczyznowego w istniejących już budynkach koszty instalacji mogą okazać się bardzo wysokie, dlatego rzadko spotyka się tego rodzaju inwestycje.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła