Kominek z płaszczem czy bez?
Kominek w mieszkaniu czy domu to marzenie wielu osób. Jednak, żeby mógł być zainstalowany muszą zaistnieć odpowiednie warunki lokalowe, niekiedy konieczna jest też zgoda na budowę, jeżeli np. będzie przebudowywany ciąg kominowy. Spełnienie tych warunków nie oznacza jednak końca przygody z budową kominka. Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego wkładu kominowego i podjęcie decyzji czy wybrać kominek z płaszczem wodnym czy bez niego.
Czym jest kominek z płaszczem wodnym?
Kominki z płaszczami wodnymi cieszą się coraz większym zainteresowaniem z kilku względów. Jako główną ich zaletę wskazuje się to, że pozwala on zmniejszyć wydatki na ogrzewanie. Wskazuje się również na to, że jest to rozwiązanie bardziej ekologiczne niż tradycyjne kominki. Nie bez znaczenia jest także wysoka estetyka tego rozwiązania. Na pierwszy rzut oka, wkłady te nie różnią się zbytnio od zwykłych wkładów kominkowych.
Kominki z płaszczem wodnym można montować praktycznie przy każdej, również tradycyjnej instalacji ogrzewania centralnego – mogą być stosowane zarówno w instalacjach otwartych, jak i zamkniętych.
„Tajemniczy” płaszcz wodny, to odpowiednio ukształtowany odcinek rury, który umieszczany jest nad paleniskiem. W rurze tej znajduje się woda, która jest ogrzewana przez ciepłe powietrza z kominka. To powoduje, że działa on podobnie do kotła opalanego drewnem. Woda, która jest podgrzana w ten sposób kierowana jest do instalacji CO i dalej do grzejników, co pozwala na ogrzanie całego mieszkania przy pomocy jednego kominka.
Jakie są wady i zalety ogrzewania z wykorzystaniem kominka z płaszczem wodnym?
Jako jedną z wad systemu ogrzewania z wykorzystaniem kominka z płaszczem wodnym jest to, że zaleca się również przy takim rozwiązaniu montaż dodatkowego źródła ciepła np. samoobsługowego kotła gazowego. Takie rozwiązanie pozwoli ochronić instalację grzewczą przed przemarznięciami, a co za tym idzie również przed uszkodzeniami, kiedy nie zdążymy uzupełnić drewna w kominku. Warto pamiętać, że decydując się na takie rozwiązanie, należy regularnie uzupełniać opał w kominku – w czasie bardzo niskich temperatur taka konieczność może zachodzić nawet co 3-4 godziny, co może być bardzo uciążliwe.
Dodatkowo przy instalacji dwóch urządzeń grzewczych należy liczyć się z tym, że zwiększone zostaną początkowe koszty montażu takiego systemu ogrzewania. Sam koszt zakupu kominka z płaszczem wodnym jest ok. dwa razy wyższy niż zakup zwykłego kominka. Kominek z płaszczem wodnym, tak jak i zwykły kominek wymaga regularnego czyszczenia – codziennego usuwania popiołu i okresowego czyszczenia komory spalania z powstałych w czasie grzania osadów.
Decydując się na takie rozwiązanie, należy również pamiętać o konieczności zabezpieczenia odpowiedniej ilości materiału grzewczego i odpowiednich warunków jego przechowywania.
Jako główne zalety kominka z płaszczem wodnym wskazuje się przede wszystkim możliwość efektywniejszego spożytkowania wytwarzanego ciepła, które uzyskuje się w czasie spalana drewna. To przekłada się na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania domu w późniejszym czasie (analizy pokazują, że korzystanie z kominka z płaszczem wodnym pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania domu nawet o 30-40%). Dość wysoka inwestycja zwraca się w stosunkowo krótkim okresie. Wskazuje się na to, że efektywność kominków z płaszczem wodnym jest nawet do 80% większa niż tradycyjnych wkładów kominkowych (kominek z płaszczem wodnym pozwala na ogrzewanie wszystkich pomieszczeń w ramach systemu grzania, tradycyjny kominek ogrzewa jedynie pomieszczenie, w którym się znajduje).
O czym jeszcze pamiętać decydując się na kominek z płaszczem wodnym?
Przy ogrzewaniu za pomocą kominka z płaszczem wodnym jest ważne to, aby cały czas utrzymywać w miarę jednostajną temperaturę, która nie będzie zbytnio podgrzewała wody, która doprowadzona do wrzenia mogłaby zniszczyć instalację centralnego ogrzewania. Jest to szczególnie istotne przy zamkniętych systemach grzewczych. Dlatego też przy kominkach tego rodzaju warto stosować specjalne zabezpieczenia, które będą chroniły system ogrzewania przed przegrzaniem.
autor: Iwona Czyżykowska
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła