wbudowie.pl Wiedza
0
0
0
Jak powinny być wykonane połączenia ściany szczytowej z dachem?
fotolia.com

Jak powinny być wykonane połączenia ściany szczytowej z dachem?

W czasie budowy domu należy dopilnować wielu drobnych szczegółów, o których niestety często się zapomina. Przykładem może być tutaj zadbanie o odpowiednie połączenie ściany szczytowej z dachem. Jest to szczególnie istotne w przypadku dachu dwuspadowego. Jakie są najczęściej popełniane błędy przy łączeniu ściany szczytowej z dachem i jak prawidłowo powinno wyglądać to połączenie?

Jak unikać mostków termicznych na styku dachu i ściany szczytowej?

Złe zabezpieczenie styku ściany szczytowej i dachu może wiązać się z tym, że powstanie mostek termiczny, który zaburzy termoizolację całego budynku. Mostki mogą powstać zarówno w przypadku dachów płaskich, jak i spadzistych. Aby uniknąć tego rodzaju problemu, należy zadbać o to, by izolacja termiczna ściany miała zapewnioną ciągłość. Styk ściany z dachem musi być starannie docieplony. Na skosach ścian szczytowych powinna być ułożona warstwa izolacyjna, która będzie miała taką samą grubość, jak ocieplenie poddasza. Górna powierzchnia ściany powinna zostać przygotowana w taki sposób, aby znajdowała się na poziomie dolnej płaszczyzny krokwi. Dzięki temu pomiędzy ścianą i membraną dachu pozostanie miejsce na wykonanie docieplenia. Do jego wykonania zaleca się użycie wełny mineralnej, którą najlepiej wyłożyć w czasie ocieplania poddasza, już po zakończeniu krycia dachu oraz ocieplaniu ścian zewnętrznych. Przy dachach spadzistych warto zastosować dwie warstwy wełny mineralnej, które będzie układać się odpowiednio nad krokwiami i między krokwiami. Do takiego ocieplenia zaleca się wykorzystanie wełny o grubości co najmniej 20 cm.

Jak osłonić krawędzie połaci?

Krawędzie połaci dachowych są jednym z najbardziej narażonych na działanie wiatru elementów domu. Jeżeli nie są one odpowiednio zabezpieczone, może dojść do zniszczenia pokrycia dachowego – silny wiatr może zerwać dachówki lub blachy, które są źle przymocowane, a także zniszczyć konstrukcję dachu. Żeby do tego nie dopuścić, należy odpowiednio zamocować poszczególne elementy dachu. Przy okapie dachowym zaleca się sztywne mocowanie każdego elementu, zarówno jeśli chodzi o dachówki, jak i blachę dachową. Dobrze jest również osłonić krawędzie dachu. Do tego celu służy tak zwana wiatrownica, czyli deska montowana do płatwi, łat i murłatu. Wiatrownica może służyć również do zabezpieczenia elementów obróbki blacharskiej, które znajdują się na krawędziach pokrycia dachowego.

Dobrze wykonana wiatrownica musi być zabezpieczona przez impregnację przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych, działaniem szkodników oraz mikroorganizmów takich jak pleśnie i grzyby. Zaleca się, aby szerokość wiatrownicy nie przekraczała 16 cm, gdyż szersze z reguły paczą się.

Jak należy wykończyć okapy szczytowe?

Jeszcze przed zamocowaniem konstrukcji dachowej, warto przemyśleć sprawę wykończenia okapu. Pozwoli to na jego sprawne wykonanie, gdyż przy nieosłoniętym okapie wykończenie wykonuje się przed montażem z gotowych i wcześniej zaimpregnowanych desek. W przypadku osłoniętego okapu wykończenie można wykonać również jeszcze przed jego montażem lub podczas montażu konstrukcji dachowej. Najważniejsze jest zabezpieczenie wszystkich elementów konstrukcji przed działaniem czynników atmosferycznych, które mogłyby naruszyć konstrukcję dachu i ścian. Podbitkę zabezpieczającą okap dachu można wykonać między innymi z desek lub paneli wykonanych z PVC.

Jak uniknąć pęknięć ścian szczytowych?

Jednym z bardzo często występujących kłopotów związanych z błędnym połączeniem ściany szczytowej z dachem jest pękanie ścian szczytowych (pojawianie się tak zwanych rys), które pojawiają się od wewnętrznej strony. Jest to wynikiem sztywnego połączenia ściany z konstrukcją dachu. Takie połączenie uniemożliwia swobodną „pracę” wykonanych z drewna elementów więźby dachowej, która może się odkształcać w wyniku zmian temperatur oraz wilgotności powietrza.

W celu uniknięcia pojawiania się rys na ścianach, należy odpowiednio przygotować miejsca oparcia belek. Miejsce to powinno być szersze od beli o mniej więcej 1-2 cm. Powstałe szczeliny zabezpiecza się pianką poliuretanową, która pozwala na to, by drewno swobodnie pracowało przy zmianach wilgotności czy temperatury, bez ryzyka tego, że ściany będą pękać pod naporem rozchodzących się belek.

autor: Iwona Czyżykowska

X

Korzystając z portalu wbudowie.pl bez zmiany ustawień przeglądarki, zgadzasz się na użycie plików cookies zgodnie z Polityką Cookies.