3 najpowszechniejsze usterki podłóg drewnianych i paneli podłogowych – jak ich uniknąć?
Uszkodzenia podłóg drewnianych i paneli podłogowych są w wielu przypadkach nieuniknione. Mogą być związane m.in. z eksploatowaniem desek, niewłaściwymi metodami pielęgnacji czy długim okresem użytkowania. Istnieją jednak sposoby, które pozwalają zminimalizować ryzyko wystąpienia nieestetycznych zmian lub częściowo naprawić uszkodzenia. Poznaj kilka z nich i przekonaj się, że Twoje podłogi drewniane lub panele w domu mogą służyć Ci jeszcze wiele lat.
Bez względu na to, czy jesteś zwolennikiem podłóg z naturalnego drewna, czy paneli podłogowych – w obydwu przypadkach możesz spodziewać się uszkodzeń podłogi. Co więcej, zarówno drewniane deski, jak i panele podłogowe źle reagują niemal na takie same czynniki. Specjaliści ze sklepu Dobre Dla Domu przygotowali dla Ciebie wykaz najczęściej występujących uszkodzeń.
Wybrzuszenia i pęknięcia podłóg drewnianych i paneli podłogowych
Zalegająca na powierzchni podłogi woda to największy wróg naturalnych desek i paneli. Może ona wniknąć w niższe warstwy parkietu i gromadzić się pod powierzchnią podłogi. W efekcie pod deskami powstaje idealne środowisko do rozwoju grzybów i pleśni.
Woda pozostawiona na długi czas na powierzchni podłogi może także wniknąć w strukturę naturalnych desek. Przez to deski będą zwiększać swoją objętość i napierać na siebie nawzajem. Warto wspomnieć, że dla podłóg drewnianych i paneli niezbyt dobra jest również duża wilgotność panująca w pomieszczeniu.
Jak uniknąć wybrzuszania podłogi? Pamiętaj, aby:
- na bieżąco wycierać rozlane płyny, a w przypadku zalanych paneli natychmiast usunąć całą wodę;
- mop, którym myjesz podłogę, nie ociekał wodą;
- kontrolować wilgotność powietrza – usprawnić wentylację mechaniczną i uszczelnić mostki termiczne.
Naturalne deski mogą także pękać pod wpływem bardzo suchego powietrza. Zwróć więc uwagę, aby – zwłaszcza zimą – kaloryfery i grzejniki nie były cały czas włączone na maksymalną moc. Pamiętaj też o regularnym wietrzeniu mieszkania, co znacznie ułatwi wymianę powietrza.
Uwaga! Wybrzuszenia paneli i podłóg drewnianych mogą być spowodowane:
- zbyt ciasnym ułożeniem desek,
- brakiem szczelin dylatacyjnych między podłogą a ścianą.
Najprostszym sposobem, aby uniknąć tego błędu, jest dokładne zaznajomienie się z instrukcją montażu podłogi. Zobacz, jak wygląda układanie podłogi z desek na legarach w poradniku DDD.
Porysowane panele i porysowana podłoga drewniana
Zarysowania widoczne na powierzchni desek i paneli powstają naturalnie w wyniku eksploatacji podłogi. Mogą być spowodowane:
- chodzeniem po podłodze w butach na obcasach,
- przesuwaniem mebli,
- zrzuceniem na podłogę cięższych elementów wyposażenia.
Z rysami często muszą zmagać się także właściciele kotów i psów. Skutecznym sposobem na walkę z wgłębieniami i zadrapaniami w parkiecie jest wybranie podłogi:
- o wysokiej twardości (w przypadku podłóg drewnianych), czyli np. z dębu, buku, jesionu lub wiązu;
- o wysokiej klasie ścieralności (w przypadku paneli) oznaczonej: AC3, AC4 lub AC5.
Zobacz panele podłogowe Dobre Dla Domu >>
Rysy na podłodze drewnianej możesz ukryć za pomocą nowej warstwy oleju lub lakieru. Niestety takiego zabiegu nie wykonasz na panelach podłogowych – ich powierzchni nie da się wygładzić. Masz jednak szansę zabezpieczyć ją przed rysami. Przyklej do mebli podkładki filcowe i upewnij się, że używasz dobrej końcówki odkurzacza. Niektóre mogą bowiem rysować podłogi.
Zmiana koloru podłogi – domena naturalnych desek
Jeśli zamierzasz ułożyć w mieszkaniu podłogę z naturalnych desek, musisz mieć na względzie, że po pewnym czasie ich kolor może się nieznacznie zmienić (najczęściej ściemnieć). Wpływ na to mają czynniki zewnętrzne takie jak temperatura, wilgotność powietrza oraz światło. Choć tego procesu nie jesteś w stanie zatrzymać, możesz go nieco spowolnić. Wystarczy, że odpowiednio przygotujesz deski przed montażem. Pamiętaj, aby każdą deskę pokryć lakierem lub olejem i co jakiś czas konserwować. Dzięki temu ograniczysz ilość promieni UV, które wpływają na zmianę koloru.
Zmiana koloru naturalnego drewna nie jest dla Ciebie wadą? To tak samo jak dla wielu innych miłośników tego materiału. Spora część osób uważa, że z biegiem lat drewno staje się jeszcze piękniejsze, a widoczne na nim przebarwienia uszlachetniają parkiet.
Przejrzyj podłogi drewniane na stronie Dobre Dla Domu i dobierz kolor podłogi do wystroju swojego domu.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła